şükela:  tümü | bugün
  • ks. yapı kimya sanayi
  • gayrimenkul yönetim hizmetleri veren şirket.

web sitesinde tarihçe bölümünde şu bilgiler bulunuyor :

--- alıntı ---
    yks yapı kredi bankası’nın 60 yıllık kurumsal gücü ile koray inşaat’ın 30 yıllık bilgi ve deneyiminin birleşmesi sonucunda 1988 yılında kuruldu. kuruluşundan bu yana tesislerin yönetim hizmetlerini üstlenen yks, " tesis yönetimi " kavramının ülkemizdeki öncü kuruluşlarından birisidir.

yks’nin kuruluşundan bu yana sözleşme yenileme oranı % 89'dur.

yks yöneticilerinin, yks bünyesinde çalışma süreleri ortalama 10 yıldır.

--- alıntı ---
  • yapı kredi plaza nın eli kolu durumunda olan bina yönetim şirketidir.
  • ygs/lys'nin yeni adı.
    (bkz: yükseköğretim kurumları sınavı)
  • öss ygs lys şimdi de yks
  • devlet büyüklerince lise gençliği için düşünülen yeni hipodrom.
  • açıklanan bilgilere göre
    avantajları
    sınav haziran'da yapılacak. şubat ve mart ayı okullar için boş geçmeyecek. puanlama sistemi azaldı. sınav tek hafta olacak...
    başka bir artısını göremedim.

dezavantajları
    sorular meb müfredatına göre sorulacak deniyor ama müfredatla alakaları yok. tm'den girecek bir öğrenci için fizik kimya biyoloji önemsiz. ama sen bu çocuklara 10 sınıfta kimya biyoloji ve fiziği mecbur tutuyorsun.

bir zamanlar bu sistem denendi faciayla sonuçlandı. sadece 9 ve 10 müfredatından sorulmuştu. 11 ve 12. sınıf ders öğretmenleri isyan etmesine rağmen devam etmişti ve üniversite hocaları türev integral bilmeyen öğrenciler mühendisliğe geliyor deyince sistem kaldırıldı.

2. türkçe ve matematiği fulleyen adam her halükarda avantajlı. fizik kimya biyolojideki dezavantajını türkçe ve matematiği fulleyerek avantaja döndürecek.
    14 fizik sorusuyla 4 yıllık fizik bilgisi ölçülecek. yani bir öğrencinin gördüğü 400 saatlik fizik dersi sadece 14 soru ile ölçülecek.

3. ortaöğretim başarı puanındaki adaletsizlik kaldırılmadı. özel liseler bir adım önce geçiyor. özel liselerdeki öğrencilerin ortalaması 100 devlet okulunda 92 oluyor devlet okulundaki çocuk süper olsa bile bir adım geride başlıyor. okulun kendi içinde alınsa sıkıntı olmayacak. devletteki öğretmenler de bol noot dağıtmaya devam edecek sonra yine 2 milyon öğrencinin 1.5 milyonu takdir aldı diye eleştiriler gelecek.

4. fen lisesindeki bir öğrenci için coğrafya felsefe tarih ve din kültürünün bir anlamı kalmadı. bu, öğrenci ve öğretmenler için ekstra kavga demektir.

5. çocuk 4 yıl boyunca tarih dersini mecbur görecek ama sınavda çözmeyecek. bu da genel kültürü zayıf öğrenciler demektir.

6. coğrafya 1 varken tarih 1 hangi akla hizmet olamaz.

7. bir de ingilizce öğretmeni napsın matematiği...

kısaca dağ fare doğurdu...
  • ülke aslında gelişmiyor hep aynı bizden öncekilere sorduğumuzda ösys var falan derlerdi. şimdi nesil ilerledikçe bize soracaklar sizin zamanınızda ne vardı? ygs, lys diyeceğiz. bu da bence geri kalmışlık göstergesi.
  • gençlik çürüten eğitim sistemimize kazandırılan yeni sınavın adı.

bakalım daha kaç nesil heba olacak birilerinin aklını başına alıp mantıklı ve sağlam temeller üzerine inşa edilmiş bir "sistem" meydana getirmeleri için. her yıl ayrı bir skandal aq.