şükela:  tümü | bugün
  • güzel devletimizin plansızlığı sonucu milyonlarca insanın mağdur olmasına sebep olacak rezilliktir.

öncelikle şunu belirteyim mühendislik, tıp, hukuk, öğretmenlik gibi bölümlerin kendine özel sıralama barajı var. yani:

mühendislik bölümlerini sayısalda 240 bin içine giremeyen kimse tercih edemez.
    öğretmenlik bölümlerini 240 bin içine giremeyen kimse tercih edemez.
    mimarlık bölümleri için sayısalda 200 bin içine giremeyen kimse tercih edemez.
    tıp sayısal 40 bin.
    hukuk eşit ağırlık 150 bin.

sorun şu ki bu barajlar eski sisteme yani ygs-lys sistemine göre belirlendi.
    eski sistemde her puan türü farklı hesaplanırdı sıralaması kendine özeldi.
    eşit ağırlıklar kendi içinde sıralanırdı.
    sayısallar kendi aralarında. bu yüzden 240 bin içine girilebilirdi.

yeni sistemde ise her puan türü ortak katsayıyla hesaplandığı için sayısalların sıralamasının içinde eşit ağırlıkçılar, eşit ağırlıkçıların sıralamasının içinde sayısalcılar var. böyle oluncada aslında 130 binde olan bir sayısalcının önüne yaklaşık 120 bin eşit ağırlıkçı gelince 250 binde gözüküyor ve mühendislikten mahrum kalıyor. aynı şey eşit ağırlıkçılar içinde böyle.

çözüm olarak barajların arttırılması sunuluyor.

konu ile ilgili haber

bağlantıya tıklamak istemeyenler için;
    --- spoiler ---
    üniversiteye girişte bu yıl ilk kez uygulanan ve üç oturum halinde gerçekleştirilen yükseköğretim kurumları sınavı’ndaki (yks) yeni puan hesap katsayı kuralı, üniversite adaylarına yeni bir engel çıkarttı. eşit ağırlık ve sayısal öğrencileri, puanları ortak katsayıyla hesaplandığı için yüksek puan almalarına karşın genel sıralamada aşağılara düştü. bu öğrenciler, taban sınırlaması olan mimarlık ve mühendislik gibi bölümleri tercih etme şansını kaybetti.

öğrenci seçme ve yerleştirme merkezi’nin (ösym), “tarihimizin en büyük sınav organizasyonu” dediği yks’deki plansızlık, puanların ve sıralamaların açıklanmasıyla bir kez daha gözler önüne serildi. lise giriş sisteminde olduğu gibi, akp genel başkanı ve cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan’ın talimatıyla alelacele değiştirilen üniversite sınav sistemi, yüzbinlerce öğrenci için hüsrana dönüştü.

sıralamada denge bozuldu
    sınavın ikinci oturumu olan alan yeterlilik testi’ne (ayt) giren adayların puanlarının hesaplanmasına ilişkin getirilen, “gerekli testlerin birinden en az 0.5 puan elde edilmesi gerekir” kuralıyla farklı alanlardaki öğrencilerin puanları ortak katsayıyla belirlendi. sınava eşit ağırlık öğrencisi ya da mezunu olarak giren öğrencilerin sayısal puanları, tek bir fizik ya da kimya sorusu çözmeseler dahi hesaplandı. eşit ağırlık puanına etki eden soruları çözemeyen sayısal öğrencilerinin eşit ağırlık puanları da benzer şekilde hesaplandı. eşit ağırlıkta ilk 100 bine giren öğrenciler, sayısal alanında da ilk 250 binlik dilim içine girdi. önceki yıllarda, 250 binlik sayısal dilimde 230 bin gerçek sayısal öğrencisi olmasına karşın bu yıl sayı bu nedenle 150 bine kadar düştü.

yüzbinler şartları karşılayamadı
    puan hesaplama kriterlerinde yapılan değişikliğin yarattığı mağduriyet, “yükseköğretim programları ve kontenjanları kılavuzu”nun açıklanmasıyla görüldü. haziran ayında puan hesaplama kriterlerini değiştiren yükseköğretim kurulu’nun (yök), bölümlerin taban sıralama barajı uygulamasını kaldırmadığı ortaya çıktı. yüzbinlerce aday hukuk, mimarlık, mühendislik, tıp, öğretmenlik programlarına başvurabilmek için şart koşulan başarı sırasını, yeni puan hesaplama kriteri nedeniyle tutturamadı.

kontenjanlar boş kalacak
    bölümlerinin barajlarının mutlaka kaldırılması gerektiğini söyleyen eğitim uzmanı ersin arslan, “bazı bölümlere başvurmak için adaylara şart koşulan başarı sırası nedeniyle açıkta kalacak öğrenci sayısı bu yıl çok artacak” dedi. arslan, okulların kontenjanlarının da boş kalacağına dikkati çekerek, özellikle öğretmenlik, mimarlık ve mühendislik bölümlerinin kontenjanlarının dolmayacağını belirtti. yüzbinlerce öğrencinin, istediği bölümü tercih edemeyeceğinin altını çizen arslan, “bir o kadar öğrenci de açıkta kalmamak için istemediği bölümleri yazmak zorunda kalacak” diye konuştu.

15 milyon fazla ödeme
    üniversite giriş sistemine ilişkin tartışılan bir diğer uygulama ise adayların ikinci oturum için yatırdığı sınav ücreti oldu. ilk oturumda 150 puan barajını aşamayan öğrencilerin ikinci oturumda sınavları iyi geçse bile puanları hesaplanmadı. adaylar ikinci oturuma, ilk oturumdaki puanlarını bilmeden girdi. ösym’nin yks’nin sonuçlarıyla birlikte açıkladığı ön rapora göre, ilk sınavda 1 milyon 700 bin öğrenci 150 puan barajını aşarken sınava 2 milyon öğrenci başvurdu. yaklaşık 300 bin aday, ikinci oturum için 50 tl’lik sınav ücreti ödedi ancak bu adayların puanları hesaplanmadı. barajı geçemeyen adaylardan yaklaşık 15 milyon tl toplandı.

tercih süreci zor geçecek
    öte yandan yayımlanan kılavuzla ilgili eğitim uzmanları pervin kaplan ve salim ünsal birgün’e konuştu.
    daha önce 3 temmuz’da da ön kılavuz yayımlandığını hatırlatan pervin kaplan “orada başarı sırası ve puanlar yoktu. şimdi bu yayımlanan kılavuzda da yok. yök diyor ki, ‘sınav sistemi değişti, puanlar değişti. geçen senenin başarı sırası ve puanları yanıltıcı olur.’ peki adaylar nasıl bir tercih yapacak? önlerinde tercihlerinde dikkate alabilecekleri hiçbir veri yok. en büyük sıkıntı bu. gözü kapalı tercih yapmış olacak adaylar. 2 milyon 260 bin 273 adayın sınavının geçerli olduğu tyt’de 180 puan ve üzerinde puan alan aday sayısı 1 milyon 299 bin 378. bu adayların tümü ön lisans programlarını tercih edebilirler” dedi.

sorumlu bakanlık
    kaplan yks’deki ortalamarla ilgili ise şunları söyledi: “her sene ortalamada düşüş oluyor ama bu sene düşüş çok daha fazla oldu. mesela ayt’nin fizik oturumuna baktığımızda 14 soruda ortalama doğru cevap sayısı 0,467 olmuş. yani testin başarısı sadece yüzde 3,33 gibi bir rakamda kalıyor. hem tyt hem ayt testlerine baktığımızda hiçbir testte böyle bir yüzde 50 başarı yakalandığını göremiyoruz. bunun sorumlusu kim diye baktığımız zaman herkes öğrencileri suçluyor. bu doğru bir yaklaşım değil. eğitim sistemi başarısızdır. lgs’nin ortalamaları açıklansa orada da aynı şeyi göreceğiz. milli eğitim bakanlığı otursun kendileri açıklasınlar. öğrenciye başarısızsın deyip geçmek en kolayı. ben her çocuğun öğrenebileceği düşüncesindeyim. dolayısıyla yöneticiler, öğretmenler kendilerine bakmalı. bu sonuçtan öğrenciler değil eğitim sistemi sorumludur. tyt’de bir tane şampiyon var.”

uzmanlarla birlikte yapılmalı
    salim ünsal ise kılavuzda yeni bir şey olmadığını belirterek şunları belirtti: “başarı sıralaması sistem değiştiği için tercih dönemi kaotik olacak, bunu zaten önceden belirtmiştik. öğrenciler yök atlastan bakabilir ama bu da uzun bir süreç. biz tercihin mutlaka bir uzmanla yapılması gerektiğini düşünüyoruz.”

ünsal ortalamalarla ilgili olarak “ortalamalardaki düşüşün sebebi bu sene düşüşün sebeplerinden birisi. ikincisi, soru sayısı azalınca daha nitelikli soru gerektiriyor. dolayısıyla önceki yıllara göre daha zorlayıcı sorular soruldu. sosyal branşlarda çok zorlamadılar belki ama matematik soruları biraz lgs’de de yks’de de geçen yıllara oranla daha zordu. bu da öğrencilerin alışık olmadığı bir şeyle karşılaşmalarına neden oldu” diye konuştu.
    --- spoiler ---
  • kendi alanında, ikinci bölümde sınava dahi girmemiş eşit ağırlıkçıları geçemeyen, ilk 200 bine giremeyen, çalışmaktan aciz insanların iddia ettiği “rezillik”.

hangisi daha rezil bilemiyorum, şu başlığı açabilme cesaretiniz mi yoksa çalışmaktan bu kadar aciz olmanız mı...
  • puanlar ayrıstırılırsa gayet guzel olmus.. 500 binle vanda ogretmenlık okuyayım.5000e giren ituluyle aynı maası alayım olayı zaten ulkenın en buyuk sacmalıklarındandı.. barajlar nitelikli adam yetiştimek ıcın gayet uygun olmus.. bu sistem tayyibin her yere universite planının ıcıne edecek. zaten olması gerekende o. nicelik degil nitelik lazım.. ozel universitelerinde içinden gececek uygulamada.. onlarda nitelikli adamı cekmek ıcın daha fazla ımkan sunmak zorunda kalacak ki nerden baksan iyi olmus yani..
    puan turune gore ayrım yapılsın 10 numara sistem. kontejyan dolsun diye vasıfsız adam doldurulacana ihtiyaca gore vasıflı adam yetiştirilmiş olacak.. kim yaptıysa sorun cozmeye yonelik bir adım atmıs . tebrik ediyorum kendısını.