şükela:  tümü | bugün
  • birçok öğrenci ve öğretmen tarafından dile getirilen hata. denilene göre sınavın ikinci oturumundaki (ayt) edebiyat testinin 3.sorusu hatalı. iki tane doğru şık olduğu ısrarla söyleniyor.

soru şöyle. öğretmenlere ve öğrencilere göre hem a hem de e şıkları doğru. paragraf içerisinde her ne kadar ikileme bulunsa da oradaki "ikilemeler" ifadesi öğrencilerin kafasını karıştırdı. paragraf içerisinde sadece "öve öve" ifadesinin bir ikileme belirttiği (yani sadece 1 ikileme olduğu) bu yüzden "ikilemeler" diyerek çoğul bir ifade kullanılmaması gerektiği savunuluyor. insanlar acaba ösym kelime oyunu yaparak mı bizi elemek istiyor düşüncesine kapıldı ve a şıkkına yöneldi. bu yüzden bu sorunun iptal olmasının doğru olacağını düşünüyorum.

burada bir akademisyen tarafından dile getirilmiş.

şurada hatanın kabullenilmesi fakat itirazın bir işe yaramayacağını düşünen bir hoca var

başka bir öğretmen daha
  • aynı sıkıntı bir matematik sorusunda da vardır.türkçenin kullanımıyla alakalı tamamen.sınava giren öğrencilerin ne yazık ki ösym türkçesi ile çözmeleri lazım
  • neyi düzelttiler ki ülkede. bi edebiyat sorusuna mı bakacaklar. bizi gözetmek yerine iyice batırıyorlar. bi yol olmaz.
  • kesinlikle hatalı olan soru. bir kelimeye çoğul eki getiriyorsan birden fazla olduğunu belirtmek istiyorsun demektir. soruları hazırlayan hocalar da bunun farkındadır ama bir hata yapılmıştır mutlaka. bir an önce iptal edilmesi gerekir sorunun.
  • bu konuda nasıl destek olunur ya da osym'nin nasıl haberi olur acaba?
  • muhtemelen iptal edilmeyecek sorudur.

birden fazla olmasa da ikileme var ama diğer şık parça ile alakasız. en net, en doğru olanı seçmek lazım.
  • iptal edilmeyecek denilerek geçiştirilmemesi gerektiğini düşündüğüm sorudur. haksızlığa karşı durulmalı.
  • cevap e değil mi? ikileme var(öve öve) ama hiçbir şey örneklenmiyor.

edit: hmm, şıkta ikileme"ler" yazıyor. bilemiycem.
  • en net en doğru olani seçmek gerekmeyen sorudur. çünkü ösym sınavın başında şöyle der: "her sorunun yalnızca bir cevabı vardır." eee o zaman ? ben kurum ve kuruluşlar dedigi yeri de ikilemeden saydım bu soruda. ikilemeler dediği için zorlama yaptım. doğru olduğunu iddia etmiyorum. soru yanlışsa iptal edilmeli.