117 entry daha
  • ortalama matematik yapıp 80 doğru ingilizce yapan çocukların hakkı yenmiş gerçekten, ösym iyice saçmaladı bütün sınavlarda garip garip hesaplamalar yapıyor..
  • sınavın var sınava hazırlanıyorsun belki 1 sene üstüne düşüyorsun çalışman gereken dersler matematik fen bilgisi sosyal bilgiler türkçe ve ingilizce. bunların sınavlarını ne kadar etkileyeceğini neyin seni yukarı çıkartıp neyin aşağı indireceğini iyi biliyosun ama sene sonundaki o sınavda 10 matematik netini 40 soru üzerinden zar zor yapıyosun. sorun gerçekten sistemde mi yoksa senin nasıl çalışman gerektiğini bilmeyen akılsız kafanda mı?

79 ingilizce yapmış bak ne güzel matematiğe ayıracak çok daha fazla vakti varmış zamanında. üstüne düşmemiş “nasıl olsa dilciler matematik hiç çözmüyor ben bi şekilde aradan sıyrılırım 8-10 tane bana yeter” demişsin. e o zaman bu sonucu da haketmişsin.

bir de en komiği matematikle ingilizce bölümüne giriyorlar yaygarası. sanki bu sınavın ortasında söylendi sana. sene boyu bunu bile bile çalışmıyorsun sonra neden kazanamadım diyosun.
  • 2 sene okulumda* dil sınıfına ders verdim ve daha geçen sene sistem alt-üst edildiğinde matematiğin fazlasıyla öne çıktığını ben ve bütün arkadaşlarım öngörebildik. tabi bu tahminimiz öğrencilerimizin çok işine yaramadı. topu topu 10 kişiden ibaret olan dil sınıfına tabi ricayla, yalvarmayla fazla fazla matematik dersi verdirttik ve öğrencilere sabah-akşam tyt netlerinin çok önemli olacağını söyledik ama zaten o bölüme matematikle arası çok iyi olmadığı için gelen öğrenci doğal sınırlarına yaklaşıyor ve 20 matematik netini 22 bile yapamıyordu.
    bütün sınıf yds'de 70 üstünü zorladı ama sıralama geçen sene en iyi 1500, bu sene 4000.
    alttan gelen öğrenciler dil seçmedi. haklılar, neden seçsinler ki? iki kitap bitirmemiş test manyakları önlerine geçecek nasılsa. daha 11. sınıfta dersimde önüne matematik testi koyan öğrencime kız(a)mıyorum. nefret ettim mesleğimden, eserinle övün ösym.
    bari yds zor bir sınav olsaydı. ya da 10 sene zorunlu verilen dersin* tyt'de de 10 sorucuk bir yeri olsaydı.
    ben de meslek lisesine tayin istedim. ne gerek var kendini* zorlamaya.
  • dilci değilim sayısalcı falan da değilim. sınava gireli çok oldu bir daha gireceğimi de sanmıyorum. tamamen objektif bir bakış açısıyla yazacağım.

bu matematik fen vs. katsayısı şunun için önemli olmalıydı. 80de 80 yapan 100 kişi var diyelim. bunların sıralamasına hepsini 1. yapamayacağın için diğer derslerde ki netlerine göre sıralayabilirsin. hatta 78-77 net yapmış biri matematiği fullediyse o 1. olsun hiç bir dilcinin sorun edeceğini düşünmüyorum. ama 70 dil yapıp matematikten 3 net yapan bir adamı. 30 dil netli ama iyi matematik yapmış bir adamın arkasına atarsanız olmaz. içimden ettiğim küfürleri buraya yazamadım kusura bakmayın. dilim döndüğünce anlatmaya çalıştım.
  • önceki sınavlarda dilin %80 olması daha büyük rezaletmiş. hiç girmeselermiş tyt'ye madem, o ne... alışmışlar demek öss'nin 2 ingilizce sorusundan ibaret olmasına...

tekrar dediğimiz gibi sayısalcılar olarak eşek gibi hepsini yapıyoruz, tıp okuyan "ama sadece biyoloji sorularını cevaplamalıydım", fizik okuyan "ama tarihle ne işim olur" demiyor. bizim rekabetimiz o düzey. haliyle 2 ingilizce sorusu da çözsek ikinci kısımda avantajlı başlıyoruz...

üstüne ben hepsiyle alakasız bölüm okudum... yine de matematik sınavını 11 sene sonra önüme koysanız yine yaparım. 2 sene görmemişlermiş de unutmuşlarmış 10 sene öğrendikleri şeyi.. te alla'm... 10 senede öğrenemedim, hasbelkader geçtim desene ona... sanki türev, integral, trigonometri sordular. ilkokulda da “ben dilci olacağım için kesirlerden sorumlu tutulmamalıyım hocam” mı diyordun acaba.

bu sınav gireceğin bölümü ne kadar iyi becerebileceğinden başka bir şeyi test etti hep, ne kadar çalışkan ve dirayetli olduğunu... yeterince çalışkan ve dirayetliysen her bölümü becerirsin zaten.

edit: ingilizce sınavıyla antikguntik dili ve edebiyatına girerken ağlıyor musunuz “antikguntikçe biliyordum ama ingilizce bilenler geçti” diye.

edit 2: bana kalsa değil matematik diğer tüm temel bilimleri bilmeyenler de sistemde yer bulamamalı. virüs - bakteri - mantar farkını bilmeden her burnu aktığında antibiyotiğe koşarak bakterileri güçlendirip, aşı karşıtı kampanyalara sazan gibi atlayan insanlar "bana ne lazım olacak ilerde, benim zeka tipim farklı" diye diye bu derslere önem vermeyenlerden çıkıyor. temel kimya bilmeyen beyinsiz editör "hidroklorik asit"i yüze sürmeyi tavsiye ediyor vs vs. ne bileyim, daha komşuları sayamayan, türkiye'nin konumunu anlamayan uluslararası ilişkiler konusunda devlete akıl vermeye kalkıyor... daha sayarım böyle.. hayat bir bütündür, herşeyin uzmanı olmak zorunda değilsiniz ama asgari bir fikriniz olması tüm toplumun faydasına, zaten o yüzden çocuğu olmayanın vergisinin de eğitim için kullanılması helal. gelip burda "o gereksiz, şu gereksiz, iki sene önce çarpım tablom muhteşemdi ama kullanmayınca unuttum..."lara girip saygı beklemeyin.
  • anadolu lisesi dil mezunuyum. dort islemden fazla matematik kullanmadan yazilim gelistirebiliyorum. universite mezunu degilim. benim diyen muhendisten daha fazla kazaniyorum.ayrica afedersiniz sokayim matematiginize. tesekkurler.
  • gözden kaçırdığınız bir konu var. malum çevrelerin dil öğrenme gabisi olduğu gayet bilinen bir durum. öyle ki sırf bu cenahın akademisyenleri yds barajlarını tutturamıyor diye yökdil sınavı icat edildi. adamın yds 50, yökdil 80. şu yaşanan rezalet de bunun yansıması olsa gerek.
  • bir çevirmen olarak benzer sorunları zamanında ben de yaşamıştım. andavalın biri de gelmiş diyor ki bilmem kaç ingilizce yapmışsın matematiğe de zamanın varmış. öküz herif matematiğe zaman ayırınca dil netin 78 falan olmaz. 17 tane mat çözdüm 14 tanesi doğruydu 2013 senesinde. ingilizcem de çok iyiydi. ama bu benim sosyal netimi düşürdü ve 1 sene daha çalıştım. hadi türkçe basit, kitap okuyan ve adam akıllı çalışan dilci 37-38 doğru altında yapmaz. ama sosyal ne alaka onu da geçtim matematik ne alaka. sistem güzel, her şey doğru dilcilerin matematiğine laf atmak kaldı. merak etme sen 1. olsan da hala öküzsün.

edit: yukarıdaki diğer öküzleri de okudum da, 8 sene ingilizce okuyan adam ingilizce bilmiyor, 2 sene mat görmeyince dilci unutuyor diye laf atıyorlar. işte bunlar türkiye'deki sistemin kötü olmasının sonuçları. aileleri de bakmamış, eğitmemiş belli. ne desem boş.
  • haklı bulduğum rezalettir. dilcileri temel matematik yapamıyorlar diye değerlendirip aşağılamakla bir yere varılamaz herkesin kendisini rahat hissettiği bir alan var veya kabiliyeti bu yönde. bu insanlar bakkala gittiklerinde para üstünü hesaplayabiliyorsa bir sıkıntı olduğunu sanmıyorum. 76,5 dil neti 30 küsür türkçe neti yapmış birisi sadece matematik yapamıyor diye 10 bine yakın bir sıralama görmeyi haketmiyor.
  • bu sistemde mf öğrencilerinin ciddi bir avantajı var. buna bir çözüm getirilimesi şart
78 entry daha
hesabın var mı? giriş yap