şükela:  tümü | bugün
 • hala buna girenler olacaksa mf 15 bin bandının altında kalmak için her şeyi yapın. gerçekten şakası yok. ama gerçekten..
 • çok heves edip başlık parsellenmek istenmiş ama o sınavın adının 2021 e kadar yks olarak kalmayacagına kalıbımı basarım.

  olum siz hangi memlekette yaşıyorsunuz lan hâla böyle acemilikler.... hiç yakışmıyor bide odtü demişsin.

  zamanlar ötesi edit: habire mesaj geliyor ne oldu, hani değişecekti gibisinden. arkadaşlar şu covid olayı, okulların kapanması, rezil eba sistemi vb. gibi olaylar araya girdi. başları çok yoğun yoksa can sıkıntısından eğitim sistemini daha fazla nasıl skebiliriz diye düşünürken şimdiye 5 defa sınavın adını değiştirmişlerdi.
 • 2021'i bilmiyorum ama 2022 taş ve sopalarla yapılacak.
 • beni henüz 2 sene önce çalıştırmaya başlamış olan zalim sınav... bırakta hayatımızı yaşayalım kardeş
 • muhtemelen ben sınava girene kadar bu sınavın adı yks olmayacak ama olsun başka başlığa taşırım yazdıklarımı.

  öncelikle ben bams. şuan (29.08.19) itibariyle 11. sınıfa gidiyorum. burayı dönem dönem editleyip duygularımı paylaşmak/not etmek istiyorum. şuan çaylağım ama elbet sınava girene kadar yazar olurum herhalde. (oldum -yey-)

  (chapter eightde güncellendi) hedef: odtü / itü endüstri mühendisliği

  (29.08.19) chapter one
  şuan henüz tytye başlamış biri olarak akıl sağlığım yerinde gibi duruyor. mantıklı düşünebiliyorum ve düzenli çalışıyorum gibi. henüz tam tıkırına oturmadı ama okulumun tam gün açılmasıyla düzene sokucam. an itibariyle 1 adet tyt denemesine girdim ve okuldaki 11.sınıflarda 1. oldum -gayet tatmin ve motive ediciydi-. gelecek için umutluyum ve hedefime ulaşıcağıma inancım tam.

  (10.09.19) chapter two
  tytye başlamış bulunuyorum ve konularda gayet yerinde ilerlediğimi düşünüyorum. ders çalışmam halen daha düzene oturmadı hatta bu konuda gerilediğimi bile düşünüyorum. okulların açılmasıyla beraber ayt konuları da işlenmeye başladı. en azından zevkliler. zaman zaman kaygı ve endişe içinde kaybolsam da bunu yaşadığımda büyük resme bakmayı öğrendim. umarım bunu yapmayı unutmam. hedefime ulaşıcağıma inancım hala tam. sanırım beni ayakta tutan yegane şey de bu...

  (21.09.19) chapter three
  gün itibariyle ders çalışmam neredeyse tamamen yerine oturdu. çok ilginç bir dönemde olduğumu farkettim. anlık olarak üniversite kararlarımı değiştirebiliyorum ve başkalarının etkisi altında kalabiliyorum. bunun dışında bir yenilik yok. umarım bir sonraki editimi daha heyecanlı olaylar eşliğinde yazabilirim.
  bir de bundan sonra editleme periyotlarımı azaltma gereği duydum çünkü aynısının tıpkısı gibi oluyorlar.

  (13.10.19) chapter four
  yaklaşık 1 haftadır doğru düzgün ders çalışamıyorum çok kafam dağınık ve asla odaklanamıyorum. 15.10.19da bir denemem olucak. aslında ders denemesi ama yine de elimden geldiğince çözmeye çalışıcam. şuan dersle alakalı hiçbir şey yapmak içimden gelmiyor. keşke 2 ay önceki hevesim hala olsa ama olmuyor... bir de sınavla ilgili bir değişiklik oldu. birkaç bölümden yetenek sınavlarını kaldırdılar. benimle alakası yok ama yazmak istedim sadece. umudum kırık ve motivasyonum düşük.

  (01.11.19) chapter five
  son 15 gün çok ilginç geçti benim için. sonunda bir hafta da olsa ders programı uyguladım ve yararını gördüm bugün itibariyle de geri dönmeye kararlıyım. 1 tane tyt denemesi daha oldum. okulda derslerde gösterilmiş olan (ayrı müfredatı var) tyt konularındandı. yani her tyt konusunu kapsamıyordu. yine de belirleyici olur diye umuyorum. 88 net 93 doğru yaptım. ilk deneme diye pek üzülmek istemiyorum ama kesinlikle daha iyisini yapabilirim. yaklaşık 1.5 hafta önce de istediğim üniversite/bölümün son aldığı öğrencinin istatistiklerine baktım. kesinlikle imkansız değil. özellikle tyt kısmını yapabiliceğime eminim ama ayt zorlayıcı duruyor. yine de beklediğimden düşük çıktı istatistikler. genel olarak daha motive bir durumdayım sayılır. son olarak (bkz: rasyonel app) diye bir uygulama kullanmaya başladım. bunun hakkındaki detayları da chapter six de anlatıcağım.

  (21.01.20) chapter six
  galiba uzun süredir ders çalışmıyorum. okul açıldığından beri ilk defa bu kadar uzun sürdü ders çalışmama durumu.
  galiba motivasyonda sıkıntı var çünkü hiç çalışmak içimden gelmiyor. özellikle 15 tatile girmiş olmamız sebebiyle çalışmak istemiyorum. ama hep olumsuz olaylar olmadı. fonksiyonlar konusunun okulda tekrarını yaptık ve ben (fonksiyonlardan hiçbir şey anlamayan) fonksiyon sorularını çok rahatlıkla yapabiliyorum. bunun yararını görüceğime eminim özellikle parabol konularında. bunların dışında rasyonal appden bahsediceğimi söylemişim bir önceki chapterda. rasyonal app konu konu neye çalışman gerektiği yazan güzel bir uygulama. soru sayacı falan da var ve şuan 1 tl olması lazım uygulama marketlerde. ben rasyoneli kullanmaya başladığımdan beri ders çalışmadım neredeyse ama olur da bir gün çalışabilirsem işe yarayacak gibi.

  (04.06.20) chapter seven
  online eğitimle geçmiş birkaç ayın ardından 12 olmuş biri olarak entrymi güncelliyorum. online eğitim benim için mükemmel geçmese de okulda kazandığım becerileri pekiştirmek için güzel bir zamandı. çok fazla ders çalıştığımı söyleyemem ama boşa geçmiş bir zaman sayılmaz. geçtiğimiz hafta yks2020 sınavı yapıldı. bu hafta türkçesini ve fenini süre tutarak çözdüm. feninden 18 doğru türkçesindense 35 doğru yaptım. biraz motive edici biraz da ne yapıcağımı kestirememe sebep olan doğru sayıları açıkçası. kesinlikle zorlu bir yaz oluyor. okulun açılmaması ve dersaneye gitmememden kaynaklı da olabilir (özel lise ile hazırlanıyorum). bundan sonra 12. sınıf bir öğrenci olarak güncellemelerime devam edeceğim. muhtemelen daha sık güncellerim.

  (11.08.20) chapter eight
  kendime izin verdiğim birkaç hafta geçirdim ve okula dönmeye hazır olduğumu düşünüyorum. 17 ağustos günü aylar sonra ilk defa tam gün okula gidecek olduğum için biraz heyecanlı sayılırım. 17sine kadar ders çalışmama rutinime devam edeceğim. 17sinden sonra ise bazı kısıtlamalar yapacağım ve özellikle sosyal hayatımı sadece bana motivasyon kazandırmasını sağlayacak şekilde değiştireceğim. önceden planladığım ders çalışma rutinim 6 gün ders 1 gün veya yarım gün tatil şeklinde olacak. en azından okulun ilk haftaları bu şekilde devam edeceğim. hedefler konusunda da birkaç değişiklik yaptım ve itü/odtü olan okul hedefimi boun/itü/gsü/taü olarak değiştirdim. hangi okul olursa olsun üzülmeyeceğim şekilde bir karar vermek en azından içimi rahatlattı. bu noktada bu entryi düzenli olarak güncellemenin beni motive ettiğine karar verdim bu yüzden bundan sonra burayı gerçekten düzenli olarak editleyeceğim.

  -hedef editi: boun/itü/gsü/taü endüstri mühendisliği

  (23.08.20) chapter nine
  ilk haftanın son günü itibariyle haftaya istikrarlı başladığımı söyleyebilirim. düzenli ve hedefli olarak birkaç gün ders çalıştıktan sonra müthiş bir hareketle 3 gün tatil yaptım. pazar akşamı sadece çalışma fırsatım oldu onun dışında da cuma günü sadece okula gittim. bu tatil olayı rahatça gezmek falan motivasyon açısından gerçekten çok iyi geldi. ihtiyacım olan buymuş stres açısından. sınava artık 300 günden az kaldı ve bu beni germiyor. konularım yetişecek buna eminim. onun dışında ayt konularının kesin olmamasından dolayı sadece tyt çalışıyorum. zaten elimdeki sağlam tyt temelinin üzerine gittiğim için beklediğimden fazla verim aldığımı söyleyebilirim. galiba şimdilik bu kadar. bir sonraki edit ilk deneme sınavından sonra gelir gibi. güzel geçeceğine inanıyorum. hedeflerime ulaşıcam başka bir seçeneğim yok.

  (05.09.20) onuncu kısım
  ilk kısımda bahsettiğim "11. sınıflar arasında 1. oldum" denemesinin bu sene versiyonu yapıldı ve bu senekinde de 12ler arasında 1. oldum. bu olayın üzerine motivasyon dolu bir hafta başı geçirdim ama haftanın bitişine doğru düştü. bunun dışında pek bir şey yaşanmadı muhtemelen bir sonraki kısım 21 eylülden sonra gelir. güzel kısımlarda buluşmak üzere...

  (13.11.20) on birinci kısım
  çok uzun bir aradan sonra güncelleme yapmaya geldim. her şey kontrol dahilinde gidiyor. son olduğum genel tyt denemesinde 97.5 net yaptım. genel olarak netlerim bu seviyelerde. ayt kısmını dersaneyle hazırlansam 2. döneme bırakıcak olan bana bu açıdan özel okul baya iyi geldi. 2 haftada bir işlenen konulardan ayt denemesi oluyoruz ve bu gayet iş görüyor. 2. döneme ahım şahım işim kalmadı yani. her gün deneme çözüp yatabilirim demektir bu. tüm olayın motivasyon olduğunu ders çalışma miktarıyla alakasının olmadığını anladım sonunda. bununla bağlantılı olarak spora başladım. haftada 3 gün gidiyorum sayılır. ders çalışma rutinimi aksatmadı aksine daha iyi oldu diyebilirim. şimdilik bu kadar.

  (24.03.21) on ikinci kısım
  gerçekten çook uzun bir ara olmuş güncelleme yapmayalı. bu arada aldığım dönütler genel olarak 11 ve 12. sınıf öğrencilerindendi. özellikle seneye sınava girecekler için bu 3 ayda öğrendiğim şeyleri yazmaya geldim durum güncellemesini haftaya yapıcam.
  1) hiçbir konu kafanızda büyümesin. gerçekten hepsi püf noktalarıyla öğrenildiğinde yapılmayacak şeyler değil. kafanızda büyüttükce daha da büyüyecekler ve bu o konulara çalışma hevesinizi azaltacak.
  2) ösym tipi öğrenin. ösym genel olarak konuyu kavrama becerinizi ölçüyor ki siz de birkaç tane ösym sınavı inceledikten sonra bu kanıya varacaksınızdır. bu yüzden çalıştığınız konuları öğrenin. öğrenmek yerine işlem yeteneğinizi ve pratiğinizi arttırdığınızda (özellikle kimyada) bu sizin dezavantajınıza olacaktır çünkü sorular ne olursa olsun konuların başıyla alakalı öncüller içeriyor.
  3) çok soru çözmek ameleliktir. çok soru çözmek veya şu dönem 300 soru çözmelisin gibi zırvalara inanmayı kesip günün sonunda tatmin olmaya bakın. eğer o günkü çalışmanız sizi tatmin ettiyse soru sayınızın hiçbir önemi yok.
  4) deneme çözmenin gücü küçümseniyor. lütfen bir ayt dersini bitirdiğinizde ekstra bir kitap daha bitirmek yerine bir dersin branş denemesini alıp orada kendinizi test edin. bu şekilde zaten hangi konuyu ekstra çözmeniz gerektiğinizi görebilirsiniz.
  şuanlık aklıma gelenler bunlar ama yine de aklınıza bir soru takılırsa bir yeşil kadar uzağınızdayım. bir sonraki güncellemede görüşmek üzere.
 • sıralamada önleri kapamıyoruz, bari burada önlerden yer ayırtalım.
 • tas ve sopalarla yapilacaktir.

  ...yok o baska biseydi sanirim.

  bir yil sonra gelen not: dunyanin gidisati itibariyle sanirim hakli cikmak uzereyim. kahin miyim acaba?
 • hay tükürdüğüm şu şansa bak
 • yks 2020'ye yeterince çalışamayacağım için girmek zorunda kalacağım sınav.. daha 14 ay var zaten.. dinlenmeye başlıyorum ben, çalışanlara kolay gelsin..
 • merhaba yks 2021cim ben geldim. yks2020ye hazırlanmayı unutmuşum boğaziçi uluslararası ilişkiler için 1 kişilik kontejanını alırım balım. öptm