şükela:  tümü | bugün
442 entry daha
  • matematik bilmeyenlerin 'ileride özel ders ilanı dağıtır' diye dalga geçtiği arkadaş. hadi diyelim ki dediğiniz senaryo gerçekleşti:
    madem 5 yıl sonrayı konuşuyoruz; tıp seçse 6 yıl sonra bu arkadaş asistan hekim olabilir anca. 320 saat mesai ve 9000 liradan hesaplasak asistan doktorun saati 30 lira civarı ediyor. 2. sınıfta ders vermeye başlasa öğrenciyken bile bu fizikçi arkadaşın saati 150-200 lira edecek -ki derece yaptığı için daha yüksek ücretler önerenler olacaktır-

    yani doktorun saatlik emeğine aldığı ücreti 5'e katlayıp, dilediği kadar mesai yapıp dilediği kadar dinlenir. haftanın 3 günü çalışıp 4 günü tatil yaparak falan takılabilir. doktor, scrubsları ve dress code'u ile temmuz sıcağında acilde 36. saatini tamamlarken bu arkadaş şıpıdık parmak arası terlikleri ve rastalı saçları ile güney plajlarımızda boy gösterebilir.
    (muhtemelen abd, kanada veya kuzey avrupada bir üniversite veya araştırma laboratuarında aklınızın almayacağı interdisipliner projelerde son teknoloji oyuncaklarıyla oynayıp tıbba tıpçılardan daha çok katkı yapıyor olacak zaten ama neyse .)
1 entry daha