şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: oks anneleri)
 • "yks'na" diye cahil cahil ek getirmeyin.
 • türkçe dil bilgisi kurallarına iyi çalışın.

  doğrusunun yks'ye olarak yazılacağını bilin.
 • en yakın trafik şubeden yks'leri için yks zımbırtılarına 50 tl attırmalarıdır. yoksa sonra cezalı öderler.
 • oturun ders çalışın gençler köpek gibi.
  uyku düzeninizi oturtun, 12'den önce uyuyun hatta uyumadan önce yarım saat kitap okuyun, beyninizi sürekli canlı tutun. performansınızdaki farkı kendiniz bile fark edebileceksiniz emin olun.
  sabah erken uyanın, siz gençsiniz size 6 saat uyku yeterli hadi uyuşuk bi millet olduğumuzu hesaba katalım ve bunu 7 saat yapalım ama fazlasını yapmayın. kahvaltınızı ağır yapmayın, üzerinize ağırlık çökmesin yoksa konsantre olmakta güçlük çekersiniz eğer sabah dersiniz varsa veya kendiniz çalışıyorsanız.
  bi anda oturup 4 saat aralıksız çalışmayın, 2 saat çalışın kalkın bi yarım saat çay kahve için (kahveye fazla abanmayın kafein perişan eder), balkona bahçeye çıkın temiz hava alın, varsa evcil hayvanınızla oyalanın sonra bi daha oturun.
  ezber derslerinizi akşam saatlerinde çalışmayın, beyin dinçken çalışırsanız daha verimli olur. gündüz saatlerinde biraz daha sözel derslerinize odaklanın, akşam ise sayısal derslerinize odaklanırsınız.
  sigara kullanıyorsanız da yeni başlamışsınızdır, onu da bırakın. odaklanmama yardımcı oluyor demeyin, o dediğiniz günde yarım dal içerseniz oluyor. yoksa aklınız ikide bir sigaraya gider konsantrasyonunuz bozulur, sigara içerken de çalışırsanız açıkçası pek verim alamazsınız.
  benden bu kadar, 7 yıl oldu üniversite sınavına gireli verebileceğim tavsiyeleri verdim.