şükela:  tümü | bugün
  • tc milli eğitim bakanligi tarafindan resmi-burslu statüde yüksek lisans ogrenimi gormek uzere yurtdisina gonderilecek adaylarin secilmesi ve yerlestirilmesi sinavi.
  • aslında bir sınav olmayıp, les'te alınan puana göre seçme yapılan bir sistem. başvurmak için not ortalaması 4 üzerinden 2.75, 100 üzerinden 70 olma zorunluluğu vardır. tuhaflık da buradadır. nitekim 4'lük sistem üniversiteden üniversiteye göre değişebilir. kimi üniverside 2, 70'e karşılık gelirken kimisinde 50'dir.
  • bu bursu aldıktan sonra 8 ay mal gibi hiçbir şey yapmadan yatarsınız. ömrünüzden ömür gider. daha sonra ne mi olur? ben de bilmiyorum, bişey oldukça söylerim.
  • lisans not ortalamanız ve ales puanınızla bir sıralamaya girdiğiniz, yurt dışında yüksek öğrenim almanız için sağlanan cillop gibi burstur. nitekim kazanması zor değildir. ayrıca 5 yılda 5000 öğrenci projesi ile meb şu yıllarda yurt dışına cayır cayır öğrenci yollamaktadır. bursu da almaya hak kazandığımıza göre (ve hak kazandıktan çok sonra yazarlığımız onaylandığına göre) şimdi halkı bilinçlendirme vakti.

öncelikle http://yogm.meb.gov.tr/ sitesini düzenli olarak takip ediyor ve resmi burslu statüde yurt dışında eğitim görmek üzere hazırlanan bir uyanık tim mensubu olarak sık sık internetten konuyla ilgili forum ve bilgi araştırması yapıyorsun. zaten zamanı gelince olgunlaşıyor ve dalından düşüyor mevzular. sende içine giriyorsun sürecin. zorlayıcı bir süreç değil.

önce bursu almaya hak kazanıyorsunuz daha sonra da istediğiniz alan ve üniversite tercihlerini yapıyorsunuz. bu tercihlerden birine yerleştikten sonra da ingilizce engeliniz varsa onu aşıp artık bir okuldan kabul almaya bakıyorsunuz. yüksek öğreniminizi bitirince de tercih ettiğiniz üniversitede en azından "araştırma görevlisi" olmak üzere çalışmaya başlıyorsunuz.

tabi bursun şöyle bir bağlayıcılığı var, yurt dışında kaldığınız sürenin 2 katı kadar zorunlu hizmetiniz oluyor. ama amacınız zaten akademide kalmaksa bu sizin için zorunluluktan çıkıp iş garantisine dönüşüyor. baktığınız açıya ve olmak istediğiniz yere göre koşullar değişiyor.
  • çok uzun bir sürece sahip burstur.yani kazanır kazanmaz eşe dosta "ben yurt dışına mastera doktoraya gidiyorum" dememek gerekir ta ki vize ve pasaportu eline alıncaya kadar.
    süreç şöyle işler:
    önce ösym sayfasında ales puanına göre tercih yaparsın.iki haftada sonuçlanır.iki hafta içinde şartları sağladığının ispatı için(transkript, mezuniyet belgesi v.s) birtakım evrak meb'e gönderilir.akabinde meb evrakları kabul edilenlerin listesini yayınlar.sonrasında kefaletname ve taahütname hazırlama işine girer kefil bulma arayışları ile gün geçirirsiniz.hadi o evraklarıda gönderdiniz diyelim üç haftada bu evrakların incelenmesi sürer.sonrasında ankara'da bir bilgilendirme toplantısı yapılır.daha sonra toefl'ı olanlar üniversiteden kabul bulmaya çalışır.toefl'ı olmayanlara bir yıl süre tanınır, sonrasında onlarında kabul almaları gerekecek çünkü...kısacası bu işleri daha bir sürü işlemler takip eder durur. velhasıl meşekkatli bir iştir.uğraşmak gerekir.
  • 2010 yerleştirme takviminde yeri yoktur.
  • kimyadan mezun olan birini, hakli olarak, finans alaninda yurtdisina gondermeyen burstur. ornek vermek gerekirse, kimyadan mezun oldum diyelim, parayi verdim ve ozel bir univerisiteden master derecesi aldim ama kimyayla alakasi olmayan bir bolumden. sonra doktora icin bu bursa basvudugumda kimya ile, yani master derecem herneyse, basvurabilirim. oyle 3 kurusa 5 kofte bursu degildir.

bu bursa basvuran birinin alesten en az 75 almasi gerekir.
    ales puaniyla yerlestikten sonra not ortalamaniz 2,75 den yuksekse ve yasiniz 26 yi gecmediyse yolunuz acik olsun. not ortalamsinin siralama yapmak icin bir etkisi yok, bunun muhtemel sebebi: bir universite, ogrencilerin notlarini sisirebilirken baska bir univesitedeki ayni bolumden 2,90 ile birinci olan ogrenciler cikabilmektedir.

dil puanina bakilmamasi esitlik acisindan iyi bir kriter. bazi zengin cocuklari ozel okula gidip veya ozel ders alip iyi bir dile sahip olabilirken, gariban anadolu cocugu ayni imkanlara sahip olamayabilir. bursu kazandiktan sonra eger yeterli dile sahip degilseniz, meb size bir bucuk yil dil kursu (bir kac ay degil, bir ve arti yarim yil) hakki verir, bu surede yurt icinde ve yurt disinda alinacak dil kursunun masraflarini meb karsilar ve size maas verir.

iyi bir universiteden mezun, cvsi guclu, doktora icin kabul almis fakat ales adli, sadece turkce ve matematik sorularinin soruldugu, bir sinavdan 75 alamayan ve milleti kozalak olarak siniflandirip kendileri kozalak bile olamayan odunlar da afedersiniz ama basvurmasinlar boyle bir bursa. ayrica, kazanamadiklari icin bu bursun kistaslarini sacma bulmasinlar.
  • kefil sorunuyla beni benden alan, şimdilik geceleri uyku uyumama izin veren bir süreç içinde olan ancak, 3 ocak itibariyle başlayacak dil kursu ile sıkıntıların streslerin de peşinden geleceği, milli eğitim bakanlığında çalışan bütün veri işleme elemanları ile kanka olmanızı sağlayan burs.
  • dil kursları başlamış olan burs. ankara'daki dil kursu konya civarındadır*. meb, gölbaşı-ankara mesafesi sayesinde ankara'daki öğrencilerin imanını gevretmektedir adeta. aylık 431 lira para verecekler ama bi kaç günlük yol çilesi bile bu paranın karşılığını aşar da aşar. bir de bu dil kursunun zorunlu hizmeti var, sanki bize çektirdikleri lütufmuş gibi karşılık bekliyorlar. bence yurt içindeki dil kursu süresi toplam zorunlu hizmet süresinden düşülmeli ya da türkiye'de aylık verdikleri burs miktarı arttırılmalıdır. yeterince katı kurallar var zaten. biraz insafa davet ediyorum yetkilileri.
  • noterlere bir sürü küfür saydırmanızı sağlayan burs. taahütnamenin sayfa başına 44tl, kefaletnamenin sayfa başına 200tl olduğunu öğretir, sağlık raporu için de 150tl bayılınca hani burs alacaktık biz sorusunu da sordurtur aynı zamanda.