şükela:  tümü | bugün
  • yurt dışına lisansüstü öğrenim görmek üzere gönderilecek adayları seçme ve yerleştirme olayının 2016 ayağı..
  • irtibat hattından ulaştığım yetkilinin "eylül ya da ekim ayında duyuru yapılabilir fakat bu sene hiç alım yapılmaması da olası" diyerek bir nevi hiçbir açıklamada bulunmadığı program.
  • 2016 ylsy klavuzu açıklanmış bulunmaktadır.

bir çok bölüm hakkında pek bilgisi olmayan insanların hazırladığı konusundayım.

itirazlar hakkında beni yeşillendirirseniz sevinirim.
  • klavuzu inceledim ve meb'in işin içine bu sefer sıçtığını söyleyebilirim. örnek vermek gerekirse açılmış olan moleküler genetik kontenjanına başvurabilecek mezunlar sadece biyoloji bölümünden gelebilecek yani moleküler biyoloji ve genetik mezunu iseniz genetik alanına başvuramazsınız. ayrıca meb artık iyice parayı bastıralım en çabuk diploma nereden geliyorsa oraya yollayalım öğrencileri mantığına geçti ve birleşik krallığı neredeyse gidilebilecek tek yer yaptı, mesela eğitim bilimlerinde en mantılı ülkelerden biri finlandiya iken artık listede yok. yaşam bilimleri alanında çalışacaksanız dünyanın en iyi okullarından olan karolinskanın içinde bulunduğu isveç bir iki alan dışında tamamen ortadan kaldırıldı
  • bu sene sadece eczacılık fakültesine 21 kişilik kadro açarak şaşırtmış olandır. ilaç tasarımı alanı için amerikayı dahil etmeyerek daha da şaşırtandır.
  • sağlık ve hücresel moleküler mühendislik alanında, "insan beyni ve sinirbilim" ve "gıda-metabolizma etkileşimi" gibi tıpta doktora alanı olan bölümler için tıp doktorlarının başvuramadığı bir garip liste yayınlamış meb. bu konuda yapılabilecek bir şey varsa yeşillendirirseniz çok sevinirim.
  • scada ve otomasyon sistemleri alanında adam arayıp, "kontrol ve"otomasyon" mühendislerini bu alana kabul etmeyen garip burs. yapılabilecek bi şey varsa bi tık uzağınızdayım.
  • bölümümle ilgili mükemmel üniversitelerin kadro açtığı burs programı. bütün bu olanların ardından, türkiye'den birkaç sene uzaklaşmak iyi gelirdi. ama, çok fena torpil dönecek. biz kimiz ki? maraba takımı...
  • bizim bölümden 1 kişi alıyor olmaları arzumun nesnesine kavuşmasını imkansıza suruklemiştir. eyvallah.

edit. bu programla gidenlerimerak ettim. belki yesillendirirler.
  • son sınıf öğrencilerine de başvuru imkanı tanınması gerekli olduğuna inandığım burs başvurusu.
    yani adam mezun olmaya da bilir ama yurt dışı yüksek lisans/doktora başvuruları da bu dönem başladığı için saçma olduğunu düşünüyorum.