şükela:  tümü | bugün
  • resmi programa göre 19 temmuzda kontenjan ve başvuruların başlayacağı açıklanan ama 30 temmuz olmasına rağmen ne bir kılavuz ne bir açıklama yapılan lisansüstü programı. uzun zamandır insanlar bunu bekliyor ve bakanlıklara, kurumlara güvenerek yurtdışına öğrenmeye gidiyor. bu güvensizlik insanlarda soru işareti yaratmayacak mı? yazık.
  • hala açıklanmamıştır.
  • basvurular 7 - 26 agustos 2019 tarihleri arasinda yapilacaktir.

https://yyegm.meb.gov.tr/…rs-basvurulari/icerik/415

toplamda 1115 ogrenci gonderilecekmis.

(bkz: #64786336)
  • yayınlanan kılavuzda bazı bilgiler mevcut fakat mülakat aşamasının sonrası hakkında detaylıca bir bilgiye ulaşamadım. bazı yazarları mesaj yoluyla rahatsız etmemin sonucunda edindiğim bilgilere göre:

- bursluluğa başvuracağız,
    - bursiyerimiz olacak ve yurda döndüğümüzde zorunlu hizmet olarak çalışacağımız kurumun tercihini yapacağız,
    - ales puanımıza göre seçtiğimiz tercihlerden birisi gelecek ve kurum ile meb tarafından oluşturulan bir jüri karşısında mülakata çağrılacağız,
    - mülakat sonrası oluşacak puanımızla da ülke tercihi yapacağız veya yapamayacağız,
    - yeterli dil bilgimiz varsa kursa gerek yok fakat dil seviyemiz yeterli değilse yurt içi veya yurt dışında en fazla 12 aya kadar dil eğitimi alabileceğiz,
    - dil eğitimini tamamlayıp başarımızı da sınav ile (toefl veya ielts gibi) kanıtladıktan sonra okul bulma aşamasına geçeceğiz,
    - ülkeler, tercih tablosunda seçtiğimiz kurumun karşısındaki belirtilen ülkeler arasında olacak,
    - ardından seçtiğimiz ülkelerdeki üniversitelere bireysel olarak başvurularda bulunacağız,
    - üniversitelere başvururken ödenen başvuru ücretlerini de devlet karşılamakta,
    - üniversitelerden kabülümüzü alınca da geriye eğitim ve öğretime başlamak kalıyor.

- yani bu bursluluk, tamamen bizim eğitim masraflarımızı karşılayan bir program. bize ayrıyeten herhangi bir okul bulma ve okula yerleştirme kolaylığı sunmamakta.

not: bazı bilgileri yazarlardan aldım. teyit etmek için başka yazarlara da sordum. aksi cevaplar geldikçe entry editlenecektir.

ayrıca yaşayacağım süreçlerden sonra da bilgiler daha detaylı bir şekilde eklenecektir.

edit 1: 4 okula kadar başvuru ücretini karşılıyor. (via peon)

edit 2 : seçtiğimiz dil kursu içinde devlet aylık burs ödemesi yapıyor. (via cellonosay)

edit 3 : dil kursuna başladığımız zaman da devlet yine burs sağlamakta. ( via lraz)
  • güzel bir burs programı yurt dışında eğitim gör devlette tecrübeni aktar.başvuru şartları arasında sıkıntı olan tek konu kefil istemeleri.başarısız olacağımızdan değil fakat bu zamanda kefil bulmak zor.kyk borcu gibi olsa başarısız olunca ödenen bir sistem olsa daha iyi olabilir.
  • dünyanın en saçma burs programlarından birisidir. nörobilim alanında eğitim görmesi için gönderilecekseniz seramik mühendisliği lisans mezunu olabilirsiniz ancak dilbilim mezunu olamazsınız. evet seramik mühendisliği diye bir bölüm varmış bu arada bunun şokunu atlatmam zaman aldı.

bu sayılan lisans mezuniyeti şartlarının hemen hiçbiri bahsi geçen üniversitelerin doktora şartlarını karşılayamayacaktır dolayısıyla öğrenciler kabul alamayacak ve o burslar ise asla verilemeyerek devletin hanesinde kalmaya devam edecektir.

bunun normal olabileceğini, avrupa'nın kabul sistemi hakkında uzun uzun yazacaklara şimdiden belirteyim, stuttgart ve potsdam üniversitelerinden 2 adet master kabulüm var boşuna yazmayın kalbinizi kırarım.
  • mülakattan da kabul aldıktan sonra türkiye'de hangi üniversitede olacağımızın tercihini gitmeden yapmak gerekmiyor mu? bilen suser arkadaşlar yeşillendirirse çok sevinirim.

not: araştırma görevliliğimi bırakıp başvurmayı düşünüyorum.
  • tam da benim çalışma alanım açıldığından dayanamayıp başvuru yaptığım program. çok aman aman ales puanım yok; ama mülakata çağırılırsam konu ile ilgili bilgim derya deniz.
    yurtdışında doktora yapma gibi hevesim de yok aslına bakarsanız. ama araştırma görevlisi olmayı çok isterim.
  • nasıl olsa çıkmıyor ama ya çıkarsa diye başvurduğum program. güney kore'ye gidersem şenol güneş'ten bilgi almam gerekecek. *