• (bkz: yabız)
    (bkz: yavuz)
  • gerçekten de bir yobaza laf anlatmak deveye hendek atlatmaktan zordur. son zamanlarda deveye kuğu gölü balesinde dans ettirmekten de zor geliyor, doğrusu.
  • dilimizdeki joker kelimelerden bence.
    her yere, her hakarete oturuyor.
    cahile de yobaz, körü körüne inanana da yobaz, insanlardan kaçana da yobaz, öküzlük yapana da yobaz...
  • kurban adlı grubun 2010 yılında çıkardığı “ sahip” isimli albümün en sevdiğim şarkısıdır. şiddetle tavsiye edilir.
  • bir konuda doğruyu, mantıklı olanı, yeniliği, değişikliği kabullenemeyip, inadım inat kıçım iki kanat tavrına sahip olmak.
  • 'ölünce elbet herkese bir ev var ve bir kısmının manzarası ateştir' dizelerine hasta olduğum sahip albümünden bir kurban şarkısıdır.
  • günümüz düzenini tüm çıplaklığıyla anlatan unutulmaz bir kurban parçası.

kurban - yobaz - disko versiyonu

kurban - yobaz - albüm versiyonu
  • dün bir kırtasiye toptancısına gittim.

öğretmen çocuğa liste çıkarmış. kağıt, kalem, silgi vs.

ayrıca transparan kalem mi ne istemiş. kırtasiyede çalışan eleman bana listeyi gösterdi abi şuraya bak öğretmen buraya transparan kalem yazmış ayıp ya milletin küçük kız çocuğu var vs.

ben de kendi kendime ne diyor bu sığırcık kuşu diye düşünüyorum. meğer adam transparan kelimesine takmış. lan transparan denilen kelime bu adamın sikini kaldıyor bunlar nasıl insanlar aq. nasıl aklınıza gelir böyle şeyler. biz nasıl bir cenderenin içindeyiz.

neyse. işte yobaz tam olarak böyle bir şey.
  • memleketin yobazı olmayan yeri yok. sadece yobazı azla yobazı çok olan yeri var.
  • bağnazlıktan gelen, kadar kafalı insan tabiri.
    ilk yobazlar cahiliye dönemi araplarının yaptıklarını yapanların hepsidir. ilki bilemesekte en büyük yobazlar cahilliye döneminin fikirlerini savunan araplardır. kız çocuklarını canlı canlı gömen, helvadan yaptıları puta tapanlardır.
    bu durum bakara suresi 13.ayette "onlara: insanların iman ettiği gibi siz de iman edin, denildiği vakit "biz hiç, sefihlerin (akılsız ve ahmak kişilerin) iman ettikleri gibi iman eder miyiz!" derler. biliniz ki, sefihler ancak kendileridir, fakat bunu bilmezler (veya bilmezlikten gelirler)" ifadeleri kullanılmıştır.
hesabın var mı? giriş yap