şükela:  tümü | bugün
  • fiziksel ve ruhsal tekniklerle, bilincin yükseltilmesi hadisesi. sakinlik, efendilik, usturupluluk falan sağlar. yoga sırasında dolaşan insanlar hindistan'ta doktorların en çok uğraştığı "hasta"lardır, dini bi felsefedir aynı zamanda...
  • size zahmet (bkz: aikido).
  • hint felsefesinin alti geleneksel sisteminden biri.
  • kharma, bhakti, jnana, ve raja yoga olmak uzere dort ayri alt bolume sahip olan, bu alt bolumlerin de cesitlenerek, ashtanga, hatha, power yoga gibisinden okullara bolundugu hint yasam bilimi. (bkz: ayurveda) butun okullarin birlestigi asil amac ise bireyin kendi kisisel varliginin (jiva) evrenin saf bilinciyle (brahman) bitismesidir, hatta yoga kelimesi birlesme anlamina gelir. (bkz: sanskritce) bu bir cesit fani gerceklikten arinip aydinlanma yolunda ilerlemek icin dogru bir bicimde egzersiz yapilmali, et icermeyen ve keskin tadlar barindirmayan besinler yenmeli, meditasyon yapilarak bilinc acilmali, ve de en onemlisi dogru nefes alinip verilmelidir. batida daha cok bir spormuscasina algilanmasina ragmen nefes egitimi olmadan yapilacak hareketlerin beden egitimi dersinin verebileceginin berisinde bir yarari olmayacaktir.
  • varolan herseyin ayni enerjinin ve butunun bir parcasi oldugu dusuncesinden yola cikarak bunun farkina varma yol-yordamidir. bunu yapma teknikleri acisindan cesitlere ayrilir. anlatilan her seyi oldugu gibi kabul etmeyip kendinize gore uyarladiginiz takdirde faydalanacaginiz bir ogretidir. din degildir.
  • ikinci seansta zaten bize sinir olan yoga egitmeninin(bütün ders boyunca gülmemek gerekiyormus meger...), beni azıcık ciddi görmesiyle "işte yoga acıdır" demesi üzerine kendimi gülmemek için oldukça sıkmama ragmen, arkadasımın patlamasıyla, kadının suratına püskürmemi saglatan, bir daha gitmeyecegim egzersizler bütünü.
  • hint öğretileri, insanın yaşının omurgasının esnekliği ile tesbit edildiğini söyler. yoga, omurgayı esneten, chakraları açan ve beden ile zihni uyumlu hale getiren bir egsersziler bütünüdür. amaçlarından biri meditasyon için farkındalık yaratan hazırlıktır.
  • her ne kadar ozellikle amerika'da olmak uzere dunyanin her yerinde saglikli yemek yeme, yoga ve hint fetisizmi den olusan ucgende dolasip hayatin anlamini bulan bobolarin eline gecmis olsa da bu egzersiz, ve her ne kadar artik vogue dergisinin kapagina bile "yoga yapip kafasini kalcasinin yanina getirebilen eski manken simdinin yogisi christy turlington cikiyor olsa, bu asiri ticarilesmenin yaninda bile ozunde cok guzel olan bir egzersiz.

    evet eve yoga kaseti aldik, yoga hocalari'nin namaste nidalari ve tiklim tikis egsersiz odalariyla ugrasmayalim diye ama, bu sefer de egzotiklik ugruna hawaiide arkada volkanik dag goruntulu bir ucurumun esiginde sakin sakin yoga'sini yapan hoca goruntuleri esliginde ciddiyetimizi koruyamiyor, ayrica ev ortaminin lackaliginda kafamizi ayagimiza degdirmemiz gereken hareketleri beceremiyoruz.neyse bindik bir trene...
hesabın var mı? giriş yap