şükela:  tümü | bugün
756 entry daha
  • yaklaşık bir senedir yaptığım, korona günlerimin kurtarıcısı aktivite. online olarak bir hocayla çalışmak da mümkün binlerce video arasından gönlüne/bedenine uygun olanı uygulaması da.

başlarda haftada bir kere yapmak benim için çok büyük bir olaydı. hele haftada birkaç kereye çıkartmak çok daha büyük bir hamleydi. fakat eve kapanışla beraber her gün yapmaya başladığımda "şaşırma" eşiğimin düştüğünü, hatta hiç garipsemediğimi fark ettim. bir o kadar 7 yaşından beri spor yapmayan bünyemin, yavaş yavaş çocukluğumdaki esnekliğine dönmesi müthiş keyifli bir süreç.

geriye dönüp baktığımda “mistik anlam yükleyenler”le “gösteri(m) aracı olarak kullananlar”ın bolluğuna gereksiz yere takıldığımı görüyorum. ruhen ve bedenen istifade ediyorum ama benim için bir kurtuluş yahut performans alanı değil. elbette isteyen dilediğince hayatını anlamlandırma aracı kılabilir. yahut bedensel mükemmeliyete ulaşmak için kullanabilir.

velhasıl yoga tam anlamıyla bir yolda oluş hali. nitelik ve nicelik anlamında yaptıkça dahası beraberinde geliyor. fakat bu öyle bir kendiliğinden akışla oluyor ki "hadi kalkayım da az mata geçeyim"ler, "hımm, bu pozda biraz daha nefeslensem/esnesem ya"lar gelip sizi buluyor. beden ve ruh, gereksiz yükleme ve taleplerde bulunulmadığı müddetçe derinleşerek akışına devam ediyor.
1 entry daha