şükela:  tümü | bugün
  • yoga yaparken altlık olarak kullanılan seccademsi nesne.
    (bkz: mat)
  • satrancta sadece filler kullanilarak yapilan mat turu
  • (bkz: yeni başlayanlar için yoga) başlığında olmadığı için buraya yazıyorum.
    gidip ne kadar kalın ve pahalı, o kadar iyi gidip 1 cm, 4 cm gibi matları almayın. en basit pozda bile ayağınız mata gömüldüğü için dengenizi kaybediyorsunuz. yaptığım minik bir araştırma, kapitalizmin buraya da fena halde el attığını gösterdi. o kadar ki evrendeki yıldız adedince yoga matı çeşidi olduğunu görüp hayattan soğudum. sonra "almışken en iyisi olsun yea" dedim ve "asla kaydırmaz, teri emer, amazonlara zarar vermez, güzelliğinize katkıda bulunur, fok balıklarının yalnızlıklarını giderir vb." özelliklere sahip markalar buldum. en son bir mata 150 dolar + shipment (60 dolar falan) verecektim ki kendime geldim. "napıyorum ben manyak mıyım?" dedim ve dekatlondan 29 liraya (kargo bedava) yoga matı sipariş ettim. 3-3.5 mm başlangıç için iyi diyorlar mat kalınlığı için.

edit: 3.5 mm iyiymiş, yeni başlayanlar bundan kalın mat kullanmamalıymış.
  • bir çok yoga, sağlık, spor sitesinde hayvani paralara satılıyor. tasarım adı altında mikrofiber, kaydırmaz, jüt, mantar yoga matları falan var 220-550 lira arası değişiyor. ekolojik, sürdürülebilir, organik vs. diyerek sizleri enayi yerine koyuyorlar çünkü aliexpress'te 20 dolar-40 dolar arası aynı ürünü bulabiliyorsunuz. hepsi çin malı. bakmak isteyen olursa linki de buraya bırakıyorumilla ki bir logo isterseniz de kendi adınızı bastırırsınız şekil şükül olur.
  • benim anlamadığım eskiden insanlar mat kullanmıyordu doğal olarak halı vs. nin ne zararı vardı ve neden değiştirdiler oradaki kırılma anını merak ediyorum.

yoga matları hakkında youtubedan faydalanmak isteyenler için türkçe şöyle bir video var: https://youtu.be/wsn-nqflfbs
  • (bkz: çoban kilimi)ne (bkz: çoban matı) mı diyeceğiz o halde?

böyle şeylerin türkçesi kilimdir, sergidir, yazgıdır... sanki hiç bilmediğimiz yeni bir kavram, bir icatmış gibi kutsamayın şu kelimeleri yahu. bildiğin yere serilen nesne işte!
  • cok fazla gelen mesajlara gore ilave edit lutfen entry'mi iyi okuyun durum biraz herkesinki kendine halinde cunku ama elimden geldigince yardimci olmaya calisiyorum. en sona da bi quiz ekledim bakmanizda fayda var:

ben ellerim ve ayaklarim terle kaydigi icin, kaydirmaz ozellikli yoga design lab mikrofiberlerden aldim cok da mutluyum. onemli olan boyle ekstra bir durum varsa ona uygun mat almak. yoksa cok kalin olmasin, biraz agir materyalden olsun ki yerde kaymasin boyu da cok kisa olmasin ki asanalarda mattan tasma, yeterli gelir bence.

liforme, lululemon, yoga design lab, roru concept, seeka, decathlonda satilanlar, delta ve spor markalarin urunleri (nike, voit vb) derken isin icinden cikmasi yeni baslayanlar icin oldukca zor. resmen kocaman bir pazar olusturulmus cunku. size dusen duduklenmeden maksimum fayda ile minimum harcamayi yapip mutluluk saglamak ama karar vermek imkansiz gibi bi'sey...

yine de onerim baslangicta liforme ya da lululemon kadar pro seviyedeki matlari para bastirip almaniza gerek yok. yoga design lab terledikce kaydirmazligi artan yapisi ile en uygun olani gibi gorunuyor ancak seeka da fiyat ve gorsel olarak cok guzel duruyor (gittigim salonda seeka kullanan biriyle konustum cok memnun olmadigini soyledi hafif geliyormus cunku, yapisi da dustan cikarken kaymasin diye koyulan parca sungerimsi seyler olurdu ya ayni onlar gibi) decathlon'dakiler de isin icine girince hele bir de internetten alinan delta marka olanlar (kaydirmazligi sifir, eliniz terledikce durusta kalmaniz zorlasiyor tecrubeyle sabit) eklenince nasil desem... isiniz cok zor!
    seeka mi yoksa yoga design lab mi ya da biraz sabredip almisken lululemon mi yoksa taksitlerin kopegi olup liforme mu?
    hani yoga sakinlik isiydi, kafalar cok karisti albayim!

manduka'nin sitesinde uygun mat bulma quiz'i bile var. cozup cikan sonuctaki matin ozelliklerine sahip ortalama ayarda baska bir marka bulabilirsiniz mesela; quiz.
  • bence en gereksiz spor aksesuarı. evde kendi kendine yoga yapan kişi zaten buna gerek duymaz. herhangi bir halı üzerinde yapılmayacak bir spor değil. dışarıda eğitmen eşliğinde yapılan versiyonlarda zaten spor merkezi size bir mat sunar. hijyen takıntınız varsa ince bir havlu bu sorunu çözecektir.

zaten taşıması, saklaması zahmetlidir. katlamaya gelmez. incesini alırsanız ağırlık yüklenince acıtır, ucuzunu alırsanız kayar vs.
  • kamp yapanlar için; normal matın üstüne atıldığında yatma konforunu arttıran aksesuar.
  • rant kapısı diyoruz o kadar "enerjileeeer falaaan" ki duyan olmuyor. mesela bu jüt mat muadilinden neredeyse 100 lira daha ucuz. en iyisi cidden aliexpress'ten almak , zaten bunlar da öyle yapıyor. aha bu da muadili dechatlon'dan falan alacağınız ortalama bir mat ile de işleriniz görülüyor bu arada.