• şimdi, yoga yapan profil genelde kendi ile barışık, iç huzuru bulmuş, enerjilerini her bir yerlere gönderen kişiler.

genelde veganlar. hadi vejetaryenler. hadi en kötüsü organikli falanlar. yani senin benim gibi gidip acıkınca snickers yiyen insanlar değil bunlar. e normal olarak mutfak alışverişi normalin üzeirnde bir çizgide. mağazalara girdiğinizde yoga pantolonu- taytı falan gibi ürünlerin de normalin 2-3 katı olduğunu görüyoruz. az önce de çok bilinen bir mağazada büyük ihtimalle alibaba.com'dan gelmiş ama üzerine bir logo çakıverilmiş, normalden farkı olayan bir yoga matının 225 lira olduğunu gördüm. zaten ders mers dediğinde hayvan gibi pahalı olduğunu da biliyoruz.

bu durumda huzurun yogadan mı paradan mı geldiği tartışılır tabii ki.

amk matına 225 lira veriyorsan düşünmeden, tabii ki huzurun yerindedir, organik elmanı da ye canım sonra akşam arkadaşlarınla ütopyanızdaki ülkeyi konuşmak üzere üçüncü dalga kahvecilerden birine gidersiniz. bim'de mercimek ucuzlamış ben de oraya kadar gidicem. öptüm çok.
  • tespit değil gerçek olması.

(bkz: individualism) vs (bkz: collectivism)

bireysel bir eylem olan yoganın kolektivist bir kültürden gelmesi ve daha çok kolektivist olan türkiyenin bu kültüre default sahip olmaması ve bireysel batılılar gibi yapmaya çalışması zaten olayın sakil durmasına sebep oluyor.

bizde ruhanilik değil ibadet vardır gelenek olarak.
    ha bu yogayı ya da yapanları kötülemek değil. ama ille matım olacak, renkli taytlarım, yoga gereçlerim olacak, beyaz kumsalda akşam üstü (bkz: tranquility) yaşayacağım dersen bura ora değil. ha yoga da o değil o ayrı konu.
    yapan yine yapsın tabi, kafa açmak, dağıtmak iyidir evinde yatağında yapabiliyorsan.

yoksa 2 odalı evde 5çocuk geçinen aile fertleri, karşılıksız çekler yüzünden işi durmuş esnaflar tüccarlar ve aileleri ya da savaşın ortasında yaşayanlar yapmayacak tabi ki.

(bkz: bunlarülkeningerçeğiniyansıtmıyor) altan
  • para = huzur.
  • gecenlerde denk geldim, emrah serbes in hikayem paramparca adli eserinde

--- spoiler ---

maddi bir kayip olmadan manevi bir yükselisin imkani yok. yoga kurslarinin aylik ücretlerine bakin en basitinden.

--- spoiler ---

'hepsi icimizde' nin edebi anlatimi diyelim.
  • yanlış bir beyandır.

(bkz: sahaja yoga)
    (bkz: shri mataji nirmala devi)
  • fakirim ama yapıyorum. kaybolun şimdi
  • yanlış bir kanıdır. kendimden biliyorum.
    yoga malzemelerinin, giyilen kıyafetlerin pahalı olmasından bahsedilmiş.

bu bakış açısıyla asıl futbol ve basketbol zengin uğraşıdır.
    bir kramponun/basketbol ayakkabısının, formalarının vs.
    fiyatlarının ne kadar yüksek olduğunu söylemeye gerek yok.
    futbol / basketbol kursunun fiyatları da heralde 50 lira, 100 lira değil.

yogada malzeme yok. üstün çıplak vaziyette donla bile yapabilirsin evinde.

ha golf zengin uğraşıdır dersen anlarım.
    golf sahasına girmen bile parayla, golf malzemeleri var, onlar parayla, golf oynamak için bol vaktin olmalı, vaktin varsa zaten geçim derdin çok fazla yoktur, zamanın boldur.

yoga için çok uzun vakitlere bile gerek yok, haftada 2 saat ayır yeter.

peki yoga neden zengin uğraşı olarak algılanıyor?

çünkü bir insan,
    geçim derdiyle, çocuklarının okuluyla, işiyle gücüyle uğraşmayıp,
    yoga ile uğraşıyorsa "kesin bu zengindir" algısı var.
    aslında bu algı,
    sırf yoga için değil,
    kendi bedeniniz veya ruhunuzla ilgili herhangi birşeyle uğraştığınızda bile var.
    bizim gibi toplumlarda insanın "kendisiyle" ilgilenmesi hoş görülmüyor.
    bizde anne ve baba, kendisinden çok çocuklarıyla uğraşmalı,
    bir genç kendisindn önce anne ve babasını düşünmeli yargısı zihinlere işlemiş vaziyette.
    tüm bunları toplayınca yoga olsun, kitap okumak olsun vs. kendinizle ilgili bir şey yaptığınızda "aa entele bak heh heh" "aaa yogacı mı oldun, sosyete, keh keh" şeklinde tepkilerle karşılaşırsınız. aslında içten içe bunu söyleyenler "keşke ben de kendimle ilgilenebilsem" diyordur.

sözün özü yoga "zengin uğraşı" falan değildir.
    evet, öyle bir algı vardır, ama bu algının sorumlusu yoga yapanlar değildir.
  • şu algıyı yikabilmek adına, gaziosmanpaşa, dudullu vb lokasyonlarda şubeleri olan yoga stüdyoları zinciri kuracağım.
    vatandaş yoga yapsin.

yogayı halkın ayağına götüreceğim allah'ın izniylen.
  • geçersiz bir beyan. doğrusu şu olmalı: yoganın aslında zengin uğraşı olmaması. rica ederim saçmalamayın. yogaya başladığımda üniversiteyi bir sene uzatmıştım, herhangi bir gelirim yoktu, aile evine geri dönmüştüm, dönmeden de kipa'dan 15 tl'ye bir mat, bir de arkadaşımdan yoga dvdsinin kopyasını almıştım. ve her şey böyle başlamıştı. geri kalan her şey youtube videoları ve internet araştırmaları, çünkü 12 sene önce bu kadar basılı kaynak, youtube kanalları, yoga serileri filan yoktu (heheheh aynen şimdi her yer yoga hocası, cinyıs seni). halen daha zengin olamadım ama yogaya devam ediyorum kehkehkeh.
    *
hesabın var mı? giriş yap