şükela:  tümü | bugün
 • başlık ‘yoğun bakımda kadın ve erkek birlikte tedavi edilmesin’ olacaktı.

  marmara üniversitesi ilahiyat fakültesi’nden prof. dr. faruk beşer, sağlık bakanlığı yetkililerine, yoğun bakımda kadın ve erkeği ayrı odalarda tutmak mümkün değil mi? kadına kadın, erkeğe erkek doktor bakamaz mı? diye sordu...

  şimdi beni iyi dinle be adam;

  seni bir hekim olarak temin ederim ki, yoğun bakım , cinsiyeti olmayan bir yerdir. ölümle burun burunasındır. heryerine bir aparat bağlıdır. zaman anlamını yitirir, gecen gündüzüne karışır. yoğun bakım gerektiren hastaların büyük bir çoğunluğu yaşam destek ünitelerine bağlı olup uyutulmaktadırlar, bilinci açık şekilde takip edilenlerin de tek arzusu sizin düşündüğünüz gibi cinsellik değil, normal odaya taburcu olmaktır.

  inanmıyorsan bana deneyebilirsin diyeceğim ama son zamanlardaki insana, hayvana, heykele, yorgana vs taciz tecavüz haberleri savımı biraz zayıflatıyor desem yalan da olmaz!

  bilemiyorum, tanıyamıyorum artık insanları...

  kaynak
  ss
 • hakli, mesela acik kalp ameliyatindan hemen sonra sevismek hastaya zarar verebilir.
 • gericiliğin talebi bitmez. ayrı odalarda kalsın tamam desen ayrı hastane derler yarın. ayrı hastane dersin başka bir şey bulurlar. baş edemezsin. bitmez bu talepler. mantık baştan yanlış olduğu için sürekli olarak rahatsız olacak bir şey bulurlar. çünkü ruhlarında asla doymayan bir mutsuzluk/rahatsızlık var.
 • haklı istek. acil servislerde bulunan gözlem odaları falan ayrıldı zaten. beyin kanamasından yatan bir hasta yan yataktaki diri memeli, sütun bacaklı trafik kazası geçirmiş hastaya hallenir ve olaylar gelişir. asansör sonrası fantezi dünyaları hızla gelişiyor. çok yakında uluslararası uzay istasyonu da ayrılmalı önerisini bekliyorum. yer çekimsiz ortamda ereksiyon da çabuk olur çok sakıncalı!
 • boyle talepler ile geleni morga alalim ayaklari gotune vura vura kendiliginden gelir.
 • islam dininde kadının kadına ve erkeğin erkeğe haram olan, göstermemesi gereken yerleri var.

  e tamam madem öyle kadın doktor asla kadın hastanın haram yerini görmesin. nasıl tedavi ediyorsa etsin anasını satayım. veya erkek hastaya sonda takılırken, bu durumda cinsiyetsiz birinin takması lazım?, diğer erkek hastayı odadan çıkartalım. yerinden kalkamıyor mu olsun atın dışarı amına koyim.

  madem haram helal can savaşı verilirken bile bu kadar önemli o zaman tam olsun her şey.

  ayrıca acil serviste ve yatan hasta servislerinde odalar elden geldiğince ayrı tutulmaya çalışılır. çünkü hastanın bilinci açık ve durumu da ağır değilse, oda imkanı varsa, görüşlerine saygı duymak açısından ayrı odaya almak modern tıbbın zaten gereğidir. tıp anlayışı "önce zarar verme" anlayışından artık "hastanın da istekleri doğrultusunda tedavi hizmeti" anlayışına kaydı. ama yoğun bakımda hastanın bilinci kapalı. adam bir saat içinde ölebilir. her hastaya anında eş zamanlı ulaşmak için herkesi tek tek odalara yerleştirmek riskli olabilir. riskli olmasa bile yoğun bakım şartlarında bunu kimse gözetmez. dinci çomarlar kadar ateist çomarlar da bu konu hakkında bilmeden konuşacağı için bu paragrafı yazayım dedim.

  edit: anlam bütünlüğü
 • feriştah bile sizin gibi fantazi kuramıyor aq. insanların bilinci yerinde değil lan.beslemesen ölürler gerizekalı yaratık, sen neden bahsesiyorsun? bu nasıl bir sapkınlıktır umarım bir gün bunların hesabını verirsiniz i.neler.

  edit: sonrada neden başka yaşam formları yok daha ne olsun?
 • yoğun bakımdaki bir insana bile hallenebilecek bir adamın ağzından çıkan söz. normal bir psikolojiye sahip birinin aklına gelir mi hiç böyle bir şey? yoğun bakım deyince kadın-erkek düşünür mü insan?