şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: yayla çorbası).
 • (bkz: olsada yesek)
 • (bkz: ayran asi)
 • pek mukemmel bir corbadir. yogurt ve pirinc hep konur ama bence tadina tad katan yesil mercimek ve nohuttur. uzerine de yagda kizdirilmis nane ve kirmizi biber gezdirilir...

  yogurtlu corba diye bir sey daha var ama çiya'da gordugum uzere yogurt corbasi ile bu corba ayni sey degil.
 • bazı yörelerde (anadolu) adına tovga denir.
 • kimileri tarafından yayla çorbası kimileri tarafından da ayran çorbası diye bilinir.
 • kesinlikle pirinçle yapılmayan bir çorba çeşidi, çorbaların ağa babasıdır.
  zaten pirinç ve yoğurtla yapılan çorbaya yayla çorbası denir.

  yarma denen buğdayın işlenmiş bi türünün kullanılması elzem bir çorbadır.
  yiyebileceğiniz en harika ve en kolay yoğurt çorbası tarifi ise şöyledir;

  1 küçük + ile bir yarım yoğurt*** alınır. tencereye dökülür.
  üzerine 2 yımırta, 3 çay kaşığı tuz ve bir çay bardağı un eklenir.
  kesinlikle ve kesinlikle soğuk su (1,5 su bardağı kadar) koyulur. (öyle kaynayan su mu olmaz. yoğurdu keser, çorbayı kusmuğa çevirirsiniz alimallah)

  bu sırada, ayrı bi kapta, yarmaları haşlamaya başlarsınız. yaklaşık 10 dakikada yumuşacık olacaklardır.

  ayrı bir kapta yarmalar haşlanırken (daha yoğurt çorbası için ocağı açmadınız dikkat ederseniz), yoğurt, tuz, soğuk su, yımırta ve un ekibini şu aletle bir süre çırparsınız. bundaki amaç şudur; yoğurt çorbasının özelliği soğuk suyla yapılması ve durmadan, kaynayana kadar karıştırılmasıdır*. biz bu aletle karıştırarak, sürekli başında durmamızı engellemektir. ha böyle bi aletiniz yok ise; kaynayana kadar tahta kaşıkla aralıksız karıştırabilirsiniz.

  artık ocağın altını açabilirsiniz.
  başta çırpıcı ile karıştırmışsanız, 2-3 dakikada bir, çırpıcı olmadan başlamışsanız sürekli karıştırarak kaynamasını beklersiniz.
  kaynadığı an, ayrı bir kapta bulunan yarmaları yoğurdumuzun içine döküp, bir müddet daha karıştırınız.

  en son olarak, bir cezvede; fındık yağı ile tereyağını karıştırıp sadece pul biber ve nane kızdırın. çorbanızın üzerine coooooooos diye dökün.

  unutmayın ki, bi yoğurt çorbasında asla kaynar su ve et suyu olmaz. ruhuna aykırıdır.
  ve yine unutmayın ki; yoğurt çorbasının olmazsa olmaz unsurları yarma, bol yoğurt ve soğuk sudur.

  etrafı pisletmeden yapın.
  hadi afiyet olsun.

  ***
 • yoğurdun en güzel hali. bir çorba olsam, yoğurt çorbası olmazdım. yarmayla yapılan aslıdır, doğrudur. ama pirinç de güzeldir, şirindir minik minik, bembeyazdır. leziz de olur pirinçli yoğurt çorbası. annemin pirinçli, irmikli yoğurt çorbası; içmelere doyamadığım. merak etmeyen olur belki tarif vereyim basit ötesi, benden günah gitsin de kime gitsin.

  * bir tencereye 2 tepeleme kaşık yoğurdu koyuyoruz, ki süzme de olur hazır da. içine 1 yumurta kırıyoruz. 1 kaşık irmiği de içine cumburlop. biraz su ile katıp, bunları karıştırıyoruz. küçük bir kaseye ki şu cam yuvarlak kaseler her evde var, piriçciğimizi alıyoruz, banyo yaptırıyoruz, süzüyoruz sonra, tencedeki yerine yerleştiriyoruz. biraz tuz serpiştirip, tencere orta boydu ya su ile dolduruyoruz. tabi ağzına kadar değil. aslında ben mesala daha yoğun severim, su miktarı biraz istek. yoğun olursa sonra sulandırınca da mis gibi olur, hem çoğalır. suyu da kattık mı, artık ateşin üstünde bileğe kuvvet karıştır babam kaynayana kadar. başından gidince yoğurt küsüyor, kesiliyor ama. kaynayınca bi iki dakika kısık ateşte dursun, üzerine sos yapıcaz şimdi. sıvı yağı tavaya koyduk, biraz salça, biraz kırmızı biber yanacak bunlar. sos hazırsa, çorbanın üzerine döküp beyazın kırmızıyla uyumuna bakıcaz. bir de yeşil lazım olmazsa olmaz. nane, fesleğen yani. oh oh ardından lüpletelim birlikte..
 • hem yayla çorbası hem de ayran aşı versiyonlarının soğuk (buzluktan yeni çıkmış soğuk) hali sıcağından bile güzeldir, soğuk yoğurda yakışır.

  (bkz: yoğurt çorbası da soğuk yenen bir yemektir)*
 • ayranlı çorba adıyla da bilinen çorba türü.