şükela:  tümü | bugün
  • yok böyle bir hanım. maalesef. bakın nasıl ispatlayacağım:

geçen gün bir dost meclisinde konuşuyorduk arkadaşlarla, ev yoğurdu mevzuu açıldı. "vay efendim ev yoğurdu çok şahane"ler havada uçuşuyor tabii, herkes övmek için birbiriyle yarışıyor. en çok övenler de kadınlar. haliyle sinirlendim, "bir durun yaa" dedim, "ne diyorsunuz amına koyim gür gür gür iki saattir esiyorsunuz" diye sert çıktım. bir sessizlik oldu tabii. "kazanda mı yapıyorsunuz" diye ortaya sordum. bir tanesi pısırık pısırık atladı. "yoo onların makinesi var ya işte bik bik bik" bir şeyler dedi. "lan dedim makine yapıyormuş işte". "hani ya ev yoğurdu" şeklinde tezimi sundum ortaya. yine bir sessizlik. sırayla kalktılar masadan. "siktirin gidin" dedim içimden. sonra garson geldi. kapatıyorlarmış, uyardı. kaç saat oturduysam artık. bir şey de içmedim zaten, ehehe beleşe iyi oturdum yalnız. ehehehe.
  • var böyle bir hanım.

ayrıca, kendi elleriyle yapmak gibisi varken makine de neyin nesi oluyormuş.

edit:kadınlar klubünden okuduğum kadarıyla makineden önce süt yine kaynatılıyor, bekletiliyor ve 7 sn parmak hesabı yapılıyormuş. ayrıca yine 6-7 saat bekleme süresi varmış. makinenin amacı sadece kıvamı tutturmakmış. eh, kıvamını da işinin ehli kadın yapar. azıcık, uğraşın onun için de makine alınmaz di mi ama?
  • (bkz: anneanne)
  • özellikle anadolu insanı dediğimiz kesimden olanlar için gayet normal olan durumdur.
    ben yoğurt makinesi görsem bir şaşırırım herhalde.
    annemden dolayı yaparım bende çok zor değil zaten yapmak, en azından öyle sanıyorum ama bana göre fazla doğal ya hazır yoğurt iyidir.
  • evde bebek olunca master of yoğurtçu olur o kızımız.
    doğal ürünler satan bir yerden alır mis gibi sütünü, yoğurt da yapar sütlaç da.

çok ahım şahım bir durum yok ortada. bir iki kaşık yoğurdu, orta sıcaklıktaki sütle karıştırıp 3-5 saat dışarıda, 3-5 saat de buz dolabında bekletiyorsun al sana yoğurt.
  • yoğurdun makinası mı var aq süt dolu tencereye birazcık yoğurt sürülüp bekleyince oluyor zaten
  • yoğurt makinesi ne demek?
  • makinası çıktığında "yahu dünyanın en kolay şeyinin bir de makinasını mı yapmışlar" şeklinde dalga geçmiştim. kapladığı yer bakımından görünce daha da şaşırdım kaldım. kocaman çünkü. bir kaç senedir yoğurdumu kendim mayalıyor kefirimi kendim yapıyorum. arkadaşımın evindeki makineyle mayalanmış yoğurdu tattıktan sonra tüm önyargılarım yerle yeksan oldu. çünkü feci kıvamlı, tepsi yoğurdu gibi mayalıyor. en kısa sürede edineceğim.