• fakir olduğumu derinden hissettiren başlık. millet yoğurt makinası ne demiş, olum ben kız ne onu bile unuttum.
  • çorba makinesi, yoğurt makinesi vs bunlar parayı sokağa atma eşyaları bence ya da her şeyim olsun ama kullanmayayım insanı işi. iki türlü de gereksiz
  • 2 bin yıldır yoğurt mayalayan topluma bir de yoğurt makinesi sattılar. kapitalizm budur.
  • yoğurt makinası, çok soğuk bir memlekette yaşamıyorsanız çok gereksiz bir alet. sar sarmala koy bir köşeye mayalansın.
  • yoğurt mayalamanın sırrı sütün sıcaklığındadır. eskiden bizim buralarda bazıları benim yoğurdum mayalanmıyor derdi, bazı kadınların ise sürekli tutardı. o yüzden yoğurdu sürekli tutanlar yoğurt mayalamada yardımcı olurlardı. eskiden yoğurt mayalanırken, mayalayan kadın küçük parmağı ile yoğurdun sıcaklığına bakar, uygun sıcaklığa gelince mayalardı. işte yoğurdun mayalanmasının sırrı da buydu. şimdi yemek dereceleri var. yoğurt mayalarken sütün ideal sıcaklığı 40- 42 derecedir. bu şekilde mayalanan yoğurt her zaman tutar. o yüzden artık yoğurt makinası kullanmadan ev yoğurdu yapmanın pek bir zorluğu yoktur. bunu yapanın da diğerlerinden her hangi bir ekstrası yoktur.
    bu da gereksiz saçma bir bilgi olabilir.
  • evde bebek olunca master of yoğurtçu olur o kızımız.
    doğal ürünler satan bir yerden alır mis gibi sütünü, yoğurt da yapar sütlaç da.

çok ahım şahım bir durum yok ortada. bir iki kaşık yoğurdu, orta sıcaklıktaki sütle karıştırıp 3-5 saat dışarıda, 3-5 saat de buz dolabında bekletiyorsun al sana yoğurt.
  • yoğurt mayalayamayacak insan yoktur ;hatta bunun kadını erkeği de yoktur. mayalamak işine gelmiyor olan insan vardır öncelikle. makine kullanmak aşırı pratik ve olmazsa olmaz bir yöntem değil .neden? çünkü yoğurdun kıvamını asıl tutturan mayalama eylemidir ve makine sütü kendiniz mayaladıktan sonra sadece belli bir saat boyunca belli bir sıcaklıkta tutmak için vardır. dolayısıyla o yoğurt tutmuyorsa büyük ihtimalle ya mayalama ısısını ya da mayalama süresini (5-6 saat) ayarlayamamışsınızdır. yalnız makine kullananları yerden yere vurmak da istemiyorum zira insanlar günlük hayat karmaşası içerisinde ufacık da olsa kendi yerine düşünebilecek şeylere ihtiyaç duyabiliyorlar. mesela ben genelde akşam iş dönüşü kaynatıp mayaladığım süt dolu tencereyi sarıp sarmalayıp uyuyakaldığım için sabaha kadar sarılı şekilde unutup ekşitmişliğim vardır. yine de bence yaptığı iş için astronomik fiyatlara satılan yoğurt makinelerini gereksiz buluyorum.

bahsettiğimiz yoğurt makinesi, içine sütü ve mayayı koyduğumuz, kendi kendine sütü kaynatan ve gerekli sıcaklıkta mayayı kendiliğinden ekleyip uygun süre ısıyı sabit tutan süper akıllı bir alet değil malesef. tek özelliği uzun süre belli bir ısıda tutması.dolayısıyla makine kullananların makinesiz de gayet güzel yoğurtlar yapacağına inanıyorum.

not: yoğurt makinesinin de güzel bir özelliği var, kendi tavukları olan bir yakınım tavukları kuluçkaya yatmıyorsa yumurtaları yoğurt makinesinde tutarak civciv çıkartıyor.
  • (bkz: anneanne)
  • birak yogurt makinasini, yogurt mayasini bile kendim yapiyorum.
    (bkz: ilk yogurt)
  • öncelikle sağlıklı gıda tüketimine önem veren kızdır. yoğurt makinesi değil ama sütün ısısını sürekli kontrol etmek baydığından, annem gereksiz görse de, ben çareyi (45 derece için) alarmlı gıda termometresi almakta buldum. tavsiye ederim. serçe parmağı süte daldırmak hiç işime gelmiyordu.
hesabın var mı? giriş yap