şükela:  tümü | bugün soru sor
 • su isitilinca elde edilen buharin ayri bir kapta yogusturulmasi sayesinde yuksek verim saglanan kombi turu. bu sayede toplam verim net olarak %95'e cikabilmekte ve bu da uzun vadede kombinin maliyetini cikarmasi sonucunu dogurmaktadir.
 • yoğuşmalı kombiler normal kombilerin aksine, doğalgazın üst ısıl değerine göre çalışmakta olup 1 m³ doğalgazdan 9200 kcal enerji sağlayarak harcanan doğalgaz aynı olduğu halde 950 kcal / m³ daha fazla enerji elde etmektedirler. bu enerjiyi de atık gazın içindeki su buharını yoğuşturarak ortaya çıkarırlar. *
 • (bkz: savasma yogus)
 • doğalgazın yakılması sonucu ortaya çıkan enerjiye bir de doğalgazın yakılması sonucu ortaya çıkan su buharının ısı trasnferi sayesinde yoğunlaştırılıp bu ısı transferiyle kazan suyunun biraz daha ısıtılması olayının kısa ismidir. ancak reklamlarda çıkan %109 %110 gibi teşvik edici olduğu düşünülen sözler tamamen yalandır terbiyesizliktir, insanlarla dalga geçmektir, sahtekarlıktır, ayıptır. bütün makine ve kimya mühendisleri bilir ki hiç bir ısı makinesinin (bkz: heat engine) verimi 1'in üstünde olamaz yani %100'ün üstüne çıkamaz. hiç bir madde yoktan var, vardan da yok edilemeyeceği gibi verim de aynıdır.
  çıkanın girenden büyük olması durumunu geçtim, girenle çıkan hiçbir zaman birbirine eşit olamaz. carnot heat engine, (bkz: carnot çevrimi) bile.
  bütün bunları düşününce bir heat engine'in veriminin 1den büyük olması imkansızdır.
  o zaman diyeceksiniz ki nedir bu yoğuşmanın olayı. şöyledir ki;
  türkiyeye gelen doğalgazın üst ısıl değeri 9000 ile 9200 kcal/m^3 arasındadır. bu gazın yakma reaksiyonu sonucunda kullanılabilir enerji olarak ortaya çıkan değeri de yaklaşık 8200 ile 8400 kcal/m^3 arasındadır. yani genelde %90-92 lik bir verim elde edilir. ancak daha önce de dediğim gibi kayıp olan bir %9 mertebelerinde bir enerji vardır. yoğuşma veya yoğunlaştırma veya condensation denen proses ile bu %9luk kaybın %60ı kadarı geri kazanılır ancak yine de kayıp vardır. yani toplamda verimimiz olsa olsa %96-97 mertebelerine çıkmaktadır.
  gerisi külliyen yalandır.
  yoğuşmalı kombi budur. ama evet doğru ufak da olsa bir enerji geri dönüşümü vardır.

  edit: terminolojik düzeltme icin fatih altayli'ya tesekkürler.
 • +merhaba
  -buyrun
  +kombiler hakkında bir anket yapıyoruz da..kombiniz yoğuşmalı mı?
  -yoğuşur,emişir,yalar yutar ,parasını ver hepsini yapar abisi
  +gachalım!
 • ilk duyanda gerçek anlamından uzak çağrışımlar meydana getiren, "ne o? emmeli-gömmeli?hö?!?" tadında tepkilere yol açan kombi çeşidi. doğalgaz tasarrufu sağlamakla beraber pek de verimli değilmiş kombicinin yalancısıyım sonra bu böyle değlmiş demeyin.
 • sanki suyu ısıttıktan sonra gelip bir de sırtını keseleyecekmiş hissi veren kombi türü
 • daha çok büyük evler için önerilen, düzgün şartlar sağlandığında %109 verim ile çalışabilen kombi türü. yogusmali kombiden tam anlamiyla yararlanmak için yuksek isi düsük sicaklik sağlanmalıdır. yani evdeki petek uzunluğunun fazla, kombinin çalisma sicakliginin ise dusuk olmasi gereklidir. bu şartlar sağlanamadığı zaman yoğuşmalı kombinin yoğuşmasızdan hiçbir farkı kalmaz.
 • avrupa yakası izlenirken her reklam öncesi ve sonrası tekerleme gibi söylenip ne olduğunu ancak sözlük sayesinde an itibariyle anladığım kombi türü..