şükela:  tümü | bugün
 • akira kurosowa nin sanat filmi ile aksiyon filmi arasinda dingildeyen sahane yapiti. basrolde ki japon, japon olmasina ragmen, o kadar karizmadir, o kadar sahanedir ki, bunu birebir taklid eden filmdeki, 'clint eastwood' un bile kulaklarini oynatabilecek seviyededir.

  konusu kisaca soyledir:

  yojimbo, bir ronindir (bkz: efendisiz) ski tasagina denklestirdigi gunden beri avare kasnak gezmektedir. bi gun bi kasabaya gider. kasaba da cete savaslari suregelmektedir, kral bi adam oldugundan iki tarafi da maymun eder, voliyi vurur.ama o da ne? hirpani goruntusunun altinda altin gibi bi kalp mi vardir nedir, abuk subuk bi iki hareket yapar.olaylar gelisir ama ne gelisir allah allah diye inlersinizzevkten.

  sahane filmdir, zamaninin otesindedir.
 • (bkz: usagi yojimbo)
 • kurosawanın izlediğim filmleri arasında amerikan sinemasına en çok nazirede bulunanı ve açıkçası en kötüsü (en az iyi olanı diyelim).
  kurosawa filmlerinden aldığım zevkin baş sebebi olan doğa yerine vahşi batıdan esinlenilmiş gibi duran mekanlar;filmlerine sinmiş o garip soyluluk yerine ironi hakimdir filme baştan sona.
  ama kurosawa yine de kral bir yönetmendir,ve sergio leone'yi ne kadar beğensekte yojimbo for a fistfull of dollars dan daha iyi bir filmdir.
 • last man standing olarak water hill tarafından tekrar çekilmiştir kendisi bruce wills oynamıştır.
 • toshiro mifune adlı şahsiyeti bizlere bağışlıyan kurosawa masterpiece lerinden olan japan filmi...
  filmin açılış ve final sahneleri samrai sanatının ne mene bir şey olduğunu gösteren epik birer tasvirlerdir...
  en önemli özelliği unutulamamasıdır ayrıca 2 yeniden çevrimede uğramıştır-leone ve hill uyarlamaları-ki gölge etme gibisinden uzaklaştırmalıdır...
 • (bkz: yojimbo hunai)
 • final fantasy x oyunundaki aeon'lardan en güçlüsü. bir tane köpeği var ve sizin için savaşmasını istiyorsanız her turn'de ona para ödemek zorundasınız. overdrive atağı yok ama inanılmaz bir vuruşu var: masamune... yapınca etkisini anlarsınız.
 • ateşli silahların ilk çıkmaya başladığı bir dönemde geçer. hatta adı geçen kahramanımız filmin bir yerinde bu şeytan icadıyla yüzlşemke zorunda kalır.
 • akira kurosawa'nın zekasına ve kılıcına güvenen yalnız bir samurayı anlattığı tadından yenmeyen filmi. film 1961 yapımı, sergio leone'nin a fistful of dollarsı ise 1964. yani leone filmi izler izlemez çalışmalara başlamış. neyse başroldeki kahramanımız karizmatik, role cuk oturmuş. diğer rollerdeki yavşak arkadaşlar da oldukça başarılı.
  hah bir de tüfek icat oldu mertlik bozuldu sözü bu filmle doğrulanmıştır.