şükela:  tümü | bugün
 • kadının evlendikten ve boşandıktan sonra değişen soyadı ile ilgili çekilecek belgeselin adı. içeriğini ve yapım sürecini anlatan blogun adresi: http://www.yokanasininsoyadi.blogspot.com/
 • yönetmeni hande çayır ile belgesel ve genel olarak soyadı-kadın ikilemini konuşan bir söyleşi yapılmış.
  ''beni çok rahatsız ediyor bu soyadı ihlali; insan haklarına aykırı bir durum. eskiden kölelerinin isimlerini değiştirirmiş sahipleri… onun gibi. '' diyen ve bunun peşine düşüp türkiye'deki kadınların dili olan bir belgesel.gördüğünüz yerde izleyin. (bkz: filmmor)
 • "sahipleri tarafından kölelere soyadı verilirmiş eski zamanlarda. kadının soyadının değişmesi bu örnekten pek de farklı gelmiyor bana. bankalarda sorulan güvenlik sorusu da çok ele verici. “kadının tarihini yok ettik. bu gizli bilgiyi söylerseniz işlemlerinize devam edebiliriz” diyorlar. çok manidar."

  çok vurucu. çok net. bir doz tarihin cinsiyeti / fatmagül berktay ile birlikte alınırsa bünyeye, bu cümlelerin anlamı daha da iyi anlaşılacaktır. ellerine sağlık hande çayır'ın.

  "bi' derdiniz bu mu kaldı?" diyenlere yine aynı yazıdan alıntıyla cevap verelim: " 'dişe dokunur işler yap. bırak bu kadın meselerini!'

  aslında sorunumuzun özeti tam da bu. ne zaman 'kadın meselesi' ile ilgilense birisi, bu cümle eninde sonunda karşısına çıkacaktır."
 • birkaç kadın bir araya gelip ve bir yer ayarlayıp halen izlenmeyi bekleyen mühim belgesel. hande çayır soyadı meselesine dair, kadınların alçaltıldığı bir alana dair yirmi dakika civarında güçlü bir dil geliştirmiş. kendisinin diğer işlerini de heveskâr bir şekilde bekliyorum.
 • ve asıl eğitimli erkeğin bu konudaki hırsını hatırlattı bana... tekrar tekrar izledim.. ellerine sağlık hande çayır