şükela:  tümü | bugün
 • enerji yoktan var olmayacağına göre yaratıcının var ettiği evrendir.
 • (bkz: kenan evren)
 • tek cümle ile hızlı hızlı yazılınca maalesef ispatlanmayan şeydir.

  yokluk dediğimiz şey nedir, bize göre zamanın olmadığı yer. yani zaman yoksa bizim için -yani genişleterek söylemek gerekirse; 3 boyutlu evrende zaman yoksa yokuz. yani bir üst boyut olabilir, bu üst boyutu biz hiçbir zaman bilemeyeceğiz. ama başka bir boyut da olmayabilir, kara delikler son araştırmalara göre yeni bir evrenin kapısı olabilir ve tüm bu kapılar bizim evrenimizin başlangıcı gibi bir patlamaya sebep olabilir. biliyoruz ki kara deliğe giren ne olursa olsun yok oluyor, ışık ve zaman da dahil. enerjinin yok olamayacağını savunuyorsak bu enerjinin başka bir evreni oluşturmaya sebep olabileceği ortadadır. yani iki kelime fizik okuyup, youtube'dan ateyizleri çürüten buluş tarzı video izleyip şu şekilde yaratıcı ispatlamaya kasmayın la, yaratıcı olsam yok ederdim sizi yeminle.
 • iki evrenin çarpışması , başka evrenlerden gelen enerji ile çürütülemeyecek gerçek. ee sormazlar mı o zaman o evrenler nereden geldi?
 • zaman ve mekan kavramının olmadığı yani her şeyin yok diye tabir edildiği bir yer var o da kara delik. iyi de kara delikte yoktan var olmamış, oluşumunda bir mekana, maddelere ve oluşum süresince zamana ihtiyacı var?? kafam karıştı yine. neyse siktir et bir sürü einstein var sözlükte. onlar kafa patlatsınlar bu işe.
 • her bilinmeyen sorunun cevabını yaratıcıya bağlayan kişilerce mantıklı bulunmayan sav.

  diğer bir konu olarak da, iki evrenin çarpışması olarak bahsetmediğim halde bu şekilde yönlendirilmeye çalışılmış, iki evrenin çarpışması değil bahsedilen, kara deliklerin birer solucan deliği * görevi gördüğünü fakat evrenler arası geçişlerde formun moleküler derecede bozulabileceği tahmin ediliyor. bu da yaratıcının varlığının ispatı değil, sorunun en kısa yoldan cevabı oluyor.

  aklıma şimdi gelen bir teori daha var, anti madde ile maddenin etkileşmesi sebebi ile büyük patlamaların ortaya çıkacağı düşünülmekte. anti maddenin nasıl bir şey olduğunu, neye benzediğini henüz tam olarak anlayabilmiş değiliz. madde ve anti maddenin çarpışması ise şimdiki evren dediğimiz şey oluşmuş olabilir diyor bilim adamları.

  sonuç olarak bu bahsedilen teoriler, fikirler daha emekleme aşamasındaki bilimimizin ürettiği yeni fikirler, bilimde neredeyse 70 senedir bir şeylere düzgün cevaplar vermeye başlıyoruz. şu anda cevabını bilemediğimiz şeyler yaratıcının varlığının ispatı olmuyor maalesef. nasıl dinozorlar bulunduğunda yalan dendiyse, ya da dünya yuvarlak dendiğinde insanlar cezalandırıldıysa ve şimdi bunlara kesin gözüyle bakılıyorsa, ilerleyen süreçlerde de "nereden geldiğimize ve nereye gideceğimize" dair fikirler de yavaş yavaş şekillenecektir.
 • cevabı bulunmayan her soru yaratıcının bizim keşfetmemiz için bıraktığı izlerdir diyerek bilimi dinin karşıtı olarak göstermeye çalışanlara combo yapılmasına neden olan başlık.
 • cevabı bulunmayan her soru patatesin bizim keşfetmemiz için bıraktığı izlerdir diyerek bilimi patates karşıtı olarak göstermeye çalışanlara kızartma yapılmasına neden olan başlık?

  not: patatesi istediğiniz kelime ile değiştirebilirsiniz.
 • olmadığını nereden biliyorsun kanıtla o zaman dediğim başlık.
 • bu soruya cevap ararken soyle bir dusunce zinciri olusuyor.

  tanriya tanrilik vasfini veren, bizden ustun olmasi ozelligini kazandiran temel sey su. yaratma becerisi. yoktan var edebilme.

  bu sonuca nasil variyoruz ? cunku cevaplandiramadigimiz sorular var. "o nasil oldu ? su yapti, su yuzden oldu. peki o nasil oldu ?" soru zincirinin eninde sonunda vardigi cevap "madem ki bu soruyu cevaplandiramiyorum, o halde bunu yapan dogaustu bir sey olmali" oluyor. dolayisi ile "yapmaya baska kimsenin muktedir olmadigi seyi yapan" olarak geriye tanri kaliyor. cunku insan beyni bir varligin kendiliginden var olamayacagini kabul edip, o halde onu yaratan, yoktan var eden baska bir varlik arama egiliminde.

  buna tamam diyelim. oysa ki, maalesef bu soru zincirini dinler de cevaplandiramiyorlar. cunku yaptiklari sondan bir onceki adimda durup, daha fazla sormamaktan ibaret. halbuki bir soru daha var.

  "peki tanri nasil var oldu?"

  daha da onemlisi:

  "nasil oldugunu henuz bilmiyoruz" cevabi ile yetinmeyip "e iste allah yaratti" diye israr eden beyniniz, "tanri'nin kendi kendisine nasil var oldugu" sorusuna "e cunku iste o allah" cevabi ile nasil yetiniyor ?

  siz bu ikilemi cozun de once, sonra bilimi yargilarsiniz.