şükela:  tümü | bugün soru sor
 • anayasaya aykırı gibi görünen yasa tasarısı.
  ilginç bir madde de üniversitelerin öğrencileri asgari ücretle çalıştırma hakkı kazanması. bu daha önceden yapılıyordu. bildiğim kadarıyla bilkent gibi özel üniversitelerde iyi ücretlerle öğrenci çalıştırılıyordu. devlet üniversitelerinde dışarıdan çalıştırılan adamlara çok fazla para ödendiği tespit edildiği için olsa gerek, öğrenciler yok pahasına çalıştırılacak gibi geliyor bana. ileride üniversiteler toplama kampı niteliği taşıyabilir bu gidişle.
 • parali egitimin acikca ilani. imf recetesinin uzantisi dahilinde, gatsa (hizmet ticareti genel anlaşması ?) uyum saglamak ve universiteleri sermaye egemenligine acik hale getirmek uzere, yasalastirmak istenen yasa tasarisi ki, isbu yasaya gore, onayi yök'e birakilan, ogrenciyle - üniversite arasinda para akisini saglayan tesekkulerin olusturulmasi saglanacaktir. bu yasa acikca, bilim ve egitim hakkinin, halkin elinden alinmasidir.

  (bkz: neo liberalizm)
  (bkz: universite harclarinin 1 milyar tl olmasi)
 • ısrarla yasa tasarısı isteyen birine söylenebilecek cümle
 • yok un kurulmasının ardından babalarının çiftlikleri gibi üniversiteyi yöneten akademisyen görünüşlü bahçe hademelerinin demokrasi diye eteklerinin tutuşmasına neden olan ve ne hikmetse atatürk'ün demokrasinin adını anmayan, derslerde terör estiren, mülakatlarda adam kayıran, torpilin on binini bir paraya satan, yasaları kafalarına göre yorumlayan hocaların ve üniversite senatolarının eteklerini tutuşturan yasa tasarısı.

  demokratik üniversite istiyoruz diye üçbeş gazeteye iki demeç, bir tartışma programına beş sayfa metin gönderip sonra da kenara çekilerek yök'ün çiftliklerinde kaymak begenmeyenlerin bir anda atatürkçü ve demokrat kesilmesi ile şaşkınlığımı artıran yasa tasarısı.

  yasanın çıkacağı 1996 yılından belliydi zaten. o zamandan beri bütün hükümetler, milli eğitim bakanları, cumhurbaşkanları, işi bilen kişiler, milletvekilleri dolaşmadık üniversite, çalmadık rektör kapısı bırakmadılar "bakın yeniş bir yasa lazım. bu kadar üniversite açtık hala cezayir kadar bile bilimsel çalışmamız yok. yapın şu yeni yasayı getirin önümüze onaylayalım" diyerek.

  kimsenin gıkı çıkmadı. ne gazetelere yansıdı ne de bu gün gördüğümüz o içleri geçmiş, suratları porsümüş profesör damgalı hademelerden bir açıklama geldi.

  (bkz: daha önce nerdeydiniz hocam karpuzu kestik bile)
 • bu gün saat 17 de mithat bereket in anahtar programında tartışılacak konu. isteyen olursa anahtar@ntv.com.tr ye mail atıp soruyu sorabilir
 • baykal'dan erdoğan'a: rektörlerden özür dile
  meb çelik'ten rektörlere: ucuz kahramanlar
  çü rektörü kekeç'ten erdoğan'a: "zurnacı müezzin"
  şeklinde,
  "-nah bu sana!"
  "-aha bu da sana!" dan pek de farklı olmayan, gülünç monologlara sebebiyet veren tasarı.
  http://www.msnbcntv.com.tr/news/235969.asp
 • özellikle 1983 ten bu güna kadar üniversitelerimizde laik devlet anlayışına karşı oldugunu açıkça ifade eden akademisyenlerin kadrolaşmış olduğunu görmezden gelen, kot pantolon gşydiği için ders geçemeyen öğrencilere gözünü kapatan yükseköğretim kurumuveüniversitelerarası kurul` un bir anda laik ve demokrat hale gelmesine neden olan yasa tasarısıdr.

  sonuçta bu yasa tasarısı kanunlaşacaktır. çünkü hükumetin meclis'te ve meclis dışında desteği oldukça fazla.

  işin ilginç ve acı tarafı ise üniversitelerimizi tanıyan pek çok insanın bile iki satır mektup döşenip üniversitelerarası kurul başkanı'na ve rektörlere "yaw hocam daha geçen yıl bu yok yasasını degişmesi lazım diyordunuz şimdi niye yaygara koparmaya başladınız? anadolu'daki okullarda şewriatçı ve tarikat destekli kişilerin akademik kadrolara atanmasının önüne neden geçmdiniz şimdiye kadar?" yollu bir soru sormamış olmasıdır.
 • kabule sunulması için gürüz'ün görev süresinin bitmesini bekleyen hükümetin, önümüzdeki 3 ay içinde hızlandırarak yürürlüğe koyacağı yasa. imam hatip liselerinin fen lisesi seviyesine getirileceği eğitim reformları(.!) ile birlikte, akp nin üniversitelerde kadrolaşmasını sağlayacak bu yeni düzenleme sonucunda, türbanla dolaşan asistanlar, cübbeli sarıklı hocalar*, sınavlara girmeden önce iki rekat namaz kılma, haremlik-selamlık anfiler, bayan doktor adaylarına erkek kadavrası göstermeme gibi çeşitli etkinliklerle karşılaşacağız. hepimize hayırlı uğurlu olmasını cenab-ı haktan niyaz ederim.