şükela:  tümü | bugün
 • japon mitolojisinde doğa üstü varlıkların genel adı...

  daha çok bizim kültürümüzdeki şeytan ve cinlerle örtüşür, melek gibi doğaüstü yaratıkları ifade etmek için yokai kullanılmaz.

  birkaç yokai örneği:

  kappa
  heikegani
  kasa-obake
  nuppeppo
  makura-gaeshi
  mokumokuren
  konak jiji
  akaname
  shirme
 • japon mitolojisinde hortlaklar, cinler ve gulyabanilere karşılık gelen varlıklar. diğer adı mononoke'dire. yokai’ler bir nesne, hayvan ya da kişi biçimine bürünebilirler ve canlanan bir nesne tsukumogami olarak bilinir.

  japonya’da ilhamını yokai'lerden alan zengin bir edebiyat vardır. yokai'ler, no ve kabuki oyunlarının, korku hikayelerinin, mutsuz aşk hikayelerinin, ana karakterleri olarak sıkça görülür. ayrıca güzel sanatlarda da sık sık tasvirleri yapılır. eski çağlarda ortaya atılmış yokai sınıflandırmaları hala modern filmlerin ve çizgi roman dizilerinin ilham kaynağıdır.

  oni, pek zeki sayılamayacak çirkin iblislere verilen genel addır. cehennem kapısında nöbet bekleyen iyi huylu gözcüler oldukları inancı 13. yüzyıla kadar hala yaygındı. ama zamanla kötülüğe yenik düştüklerinden hınzır ve yıkıcı bir kimlik kazandıkları düşünüldüğünden, insanların sakınması gereken varlıklara dönüşmüşlerdir.

  salatalığa düşkün, kan emici yaratıklara kappa denilmektedir. çocuk görünümüne bürünen bu yaratıkların başlarının üst tarafında suyla dolu oluklar vardır. göller ve havuzlarda yaşadıklarına inanılır. bu nedenle bir kappayı hoş tutmak için yaşadığı yere salatalık atmak yaygın bir adettir.
 • japon kültüründe önemli bir yeri olan varlık.

  bizdeki karşılığı aşağı yukarı gulyabani diyebilirim.
 • japonların başlarına gelen türlü musibetlerin sebebi olarak gördükleri yaratıklar.
 • 36. saniyesinde ruhları salan mosh şarkısı. ahada aşağı kodum.
  yokai
 • nhk'nin japanology serisinden yokai ile ilgili bölüm

  "the roots of japan's yokai creatures"

  https://youtu.be/2vvskx4xp_4
 • anime sevenlerin aşina olduğu yokailer avrupa veya amerikadaki hayaletlere benzemese de japon kültürünün olmazsa olmazlarından biridir diyebiliriz.
  yokai kelimesi tam anlamıyla şeytan, iblis gibi anlamlar taşısa da, aslında japon kültüründeki doğaüstü yaratıklara, ruhlara veya varlıklara verilen genel isimdir. ayrıca birebir anlam benzerliği olmasa da ayakashi, mononoke veya mamono gibi tabirlerde kullanılmaktadır.

  bu varlıkların genel davranışlarına baktığımızda kötü niyetli veya şeytani yapıdan, yardımsever ve bir iyilik meleğine kadar çeşitlilik göstermektedir. tarihteki tasvirlere ve anlatılara baktığımızda genelde hayvansal özelliklerin ön planda bulunan bu varlıklar bazı anlatılarda yarı hayvan, yarı insan, cansız bir nesne, bitki benzeri bir yaratık ya da insansı özellikler gösterdiği ya da insana benzediği de bilinmektedir hatta değişik çeşitlilikte doğaüstü yeteneklere sahip oldukları ve şekil değiştirebildikleri de kaynaklarda da geçmektedir.

  antik çağlardan beri gelen sözlü anlatılar, halk efsaneleri ve yöresel hikayeler daha sonraları japon kültüründeki nihon ryoiki ve konjaku monogatarishu123 4gibi edebi eserlere yansımaya başlamıştır. daha sonraları o dönemden başlayarak dönemler değiştikçe insanların hayal gücüyle beraber yokailer de değişmiştir.

  genel kanı olarak mizaçları farklı olsalar da , karşınıza hangisinin çıkacağını bilmediğinizden dolayı japon folklorundaki bu varlıklardan hiçbiriyle karşılaşmak istemezsiniz.
  şimdide bu arkadaşlardan bir kaç örnekle devam;

  1-zashiki warashi: evdeki bazı küçük eşyalarınızı koyduğunuz yerden başka yerlerde buldunuz mu ya da bazı eşyalarınız kayboldu mu ? hepsini de zashiki warashi yapmış olabilir. bu yokailer, insan benzeri çocuklara benzeyen yaramaz şakacılardır ve bazen ev sakinleri tarafından görebilmektedirler.

  2-tanuki: rakuna benzeyen bu arkadaş genellikle elinde bir şişe sake ve büyük testisleri ile birlikte tasvir edilir ayrıca şekil değiştirdiklerinden dolayı üst düzey bir düzenbazdır kendileri.

  3-jorogumo: güzel bir kadın gibi görünen bu yokai aslında örümcek görünümdedir ve küçük ateş püskürten örümcekleri maniple eder. genelde erkekleri ağına düşürür ve yer.

  4-kuchisake onna: yarık ağzıyla sizi bekleyen bu kadın. ağzı peçeyle örtülü bir şekilde utangaç tavırlarla yanınıza yaklaşır ve ben güzel miyim? diye size soru sorar. eğer hayır derseniz, küstahlığınız yüzünden sizi cezalandırmak için büyük bir makasla sizi öldürür. fakat evet derseniz, peçesini kaldırır ve sorusunu tekrar etmeden önce kendi ağzını kulaktan diğer kulağa kadar nasıl kesildiğini gösterir. yine de evet derseniz, ağzını onunkine benzeyene kadar keser. bu arada korkup hayır derseniz, bu sefer sizi ikiye bölerek öldürür.

  bu liste bu şekilde uzar gider. eğer ki sizlerde yokaileri sevdiyseniz ve biraz daha yokaileri anlamak isterseniz. aşağıda vereceğim animeleri ve filmleri izlemenizi tavsiye ederim.

  *******animeler******
  *heisei tanuki gassen pom poko
  *dororo
  *spirited away
  *nura: rise of the yokai clan
  *ponyo
  *hotarubi no mori e
  *mushi-shi(önceliğinizi bu animeye verebilirsiniz)
  *a letter to momo
  *tonari no totoro
  *natsume yuujinchou(@signusx1 önerisi üzerine eklendi)
  *princess mononoke gibi gibi......

  *******film*********
  the sea of trees *

  kaynak:1234
 • japon mitolojisinde bulunan hemen hemen her doğaüstü varlığın detaylıca anlatıldığı güzel bir web sitesi
 • (bkz: #149569162)
hesabın var mı? giriş yap