şükela:  tümü | bugün
 • japon mitolojisinde doğa üstü varlıkların genel adı...

  daha çok bizim kültürümüzdeki şeytan ve cinlerle örtüşür, melek gibi doğaüstü yaratıkları ifade etmek için yokai kullanılmaz.

  birkaç yokai örneği:

  kappa
  heikegani
  kasa-obake
  nuppeppo
  makura-gaeshi
  mokumokuren
  konak jiji
  akaname
  shirme
 • japon mitolojisinde hortlaklar, cinler ve gulyabanilere karşılık gelen varlıklar. diğer adı mononoke'dire. yokai’ler bir nesne, hayvan ya da kişi biçimine bürünebilirler ve canlanan bir nesne tsukumogami olarak bilinir.

  japonya’da ilhamını yokai'lerden alan zengin bir edebiyat vardır. yokai'ler, no ve kabuki oyunlarının, korku hikayelerinin, mutsuz aşk hikayelerinin, ana karakterleri olarak sıkça görülür. ayrıca güzel sanatlarda da sık sık tasvirleri yapılır. eski çağlarda ortaya atılmış yokai sınıflandırmaları hala modern filmlerin ve çizgi roman dizilerinin ilham kaynağıdır.

  oni, pek zeki sayılamayacak çirkin iblislere verilen genel addır. cehennem kapısında nöbet bekleyen iyi huylu gözcüler oldukları inancı 13. yüzyıla kadar hala yaygındı. ama zamanla kötülüğe yenik düştüklerinden hınzır ve yıkıcı bir kimlik kazandıkları düşünüldüğünden, insanların sakınması gereken varlıklara dönüşmüşlerdir.

  salatalığa düşkün, kan emici yaratıklara kappa denilmektedir. çocuk görünümüne bürünen bu yaratıkların başlarının üst tarafında suyla dolu oluklar vardır. göller ve havuzlarda yaşadıklarına inanılır. bu nedenle bir kappayı hoş tutmak için yaşadığı yere salatalık atmak yaygın bir adettir.
 • japon kültüründe önemli bir yeri olan varlık.

  bizdeki karşılığı aşağı yukarı gulyabani diyebilirim.
 • tokai çakmaklarının çin malı muadilinin markası gibi duruyor.
 • japonların başlarına gelen türlü musibetlerin sebebi olarak gördükleri yaratıklar.
 • 36. saniyesinde ruhları salan mosh şarkısı. ahada aşağı kodum.
  yokai
 • nhk'nin japanology serisinden yokai ile ilgili bölüm

  "the roots of japan's yokai creatures"

  https://youtu.be/2vvskx4xp_4