şükela:  tümü | bugün
 • toefl, ielts, pte academic gibi örnekler varken yds'yi örnek alıp neredeyse tıpatıp aynısını getirmek.
  o da güzel.
  puan baraj vs. açıklamalarına bakarak yds benzeri dedim, gönlüm öyle olmamasından yana.
 • bayağı serbest çağrışım yapılabilecek bir sınav gibi. yökdil, gökdil... isim kulağa hoş geliyo da inşallah toefl ayarında dil yeteneği ölçen bir sınav yapabilirler. gerçi kpds formatında bir sınav işime gelir de sonra "can you sure" diyen profesörlerle karşılaşıyoruz. onun için dil bilgisi şart.
 • yds ile aynı etkide olacak sınavmış. yds ile eşdeğermiş. ne işe yarayacak o zaman? belli değil. yds'ye giren, ülkeye güvenemeyip buna da girsin de referandumun parası çıksın diye getirilmiş gibi duruyor.

  kaynak
 • ilk kez 5 mart 2017 tarihinde tek oturumda 30 ilimizde gerçekleştirilecek olan yds'ye eş değer sınavdır. bu dönem için sadece ingilizce alanında yapılacak sınav gelecek dönemlerde almanca, fransızca, arapça olarak da genişletilecektir ve yılda iki kez gerçekleştirilecektir.

  yökdil sınavı başvuruları 30 ocak 2017 tarihinden itibaren http://yokdil.yok.gov.tr/ adresinden yapılabilecektir

  bu sınava da başta yükseköğretim kurumlarımızda lisansüstü eğitim ve doçentlik sınavına başvurmak isteyen adaylar olmak üzere yabancı dil bilgisi seviyesini tespit ettirmek isteyenler, üniversitelerce kendilerinden dil yeterliliği puanı istenen öğrenciler ve diğer adaylar da bu sınava
  katılabilir.

  yökdil sınavı için yök tarafından başlatılan bu çalışmada sınav sorularının hazırlanması süreci dil yetkinliği konusunda deneyimli ankara üniversitesi tarafından, sınavın organizasyonu ve uygulanması ise anadolu üniversitesi tarafından yürütülmektedir.

  edit 1 : yapılan açıklamaya bakarsanız yök açıklaması sıav üds gibi olacak. fen, sosyal, sağlık diye yeniden ayrılacak.
  "mevcut yds sınavının yanında adayın alanındaki (fen ve mühendislik, sosyal ve beşeri bilimler, sağlık) dil yeterliliğini belirlemeye yönelik olarak yükseköğretim kurumları yabancı dil sınavı (yökdil sınavı) süreci başlatıldı."

  daha detaylı bilgi için yeşillendirebilirsiniz.
 • herkesin alanına göre sınav yapılacak olması açıkçası mutlu etti.

  umarım yds gibi ingilizce ile alakası olmayan saçma sınavlar yapmazlar.
 • üds ve kpds sınavlarını kaldırdık tek sınava * indirdik diyenlerin yeni yumurtası.

  o da yetmiyor gibi uluslararası geçerliliği olan ielts sınavı da bildiğim kadarıyla hala geçerli değil üniversitelerde bu anlı şanlı kuruma göre.
  olaya bakar mısınız. siz ülkede asli görevi bilim ve bilimsellik olması gereken kurumları yani üniversiteleri, bilimselliği kendinden menkul mantıkla yönetiyorsunuz. sürekli uluslararası geçerliliği olmayan sınavlar var edip yok ediyorsunuz. hele son rektörlük seçimi konusuna asla girmiyorum. çünkü üniversiteyi bir bilim kurumu olarak algılayan hangi ülkede böyle bir durum vardır esaslı bir bilimsel araştırma konusu *
 • doktora alanında aciliyeti bulunan 100/2000 projesinin bir parçasıymış. ülkemizin 100 öncelikli alanında 2 bin doktora insan kaynağı yetiştirilmesi amacı üzerine getirilmiş. mühendisler için nasıl yapılacağını merak ettiğim sınav. biz bile bizim alanımıza hakim olamazken kim nasıl hazırlayacak bu alanda ingilizce sorularını? insan düşünüyor.
 • hakkındaki yök açıklamasını okudum; özet isteyenler için söyleyeyim: eskiden üds denen bir sınav vardı, hah işte onu geri getirmişler, o kadar. başka bir numarası yok. mevcut yds de eskiden kpds denilen şeyle birebir zaten. kısaca, 3 yıl önceki düzene geri dönmüşler.

  açıklamada benim asıl dikkatimi çeken ve sanırım çoğu akademisyenin beğenmeyeceği bir nokta var ki o da şudur; yök, %100 ingilizce eğitim yapılan bölümlere aldığı akademisyenlerin sadece okumaya dayalı yds, üds, kpds benzeri sınavlarla belirlenmesini nihayet mantıksız bulmuş ve içeriğinde konuşma ve belki dinleme de bulunan, toefl benzeri bir sınav yapacağını müjdelemiştir!

  başka ilginç bulduğum bir nokta ise, bir yerde yök kendinden bahsederken "yeni yök" diye bir ibare kullanıyor. puahaha gülsem mi ağlamsam mı, bilemedim.
 • "üds ve kpds'yi kaldırıp sadece yds'yi getirmek bir hataydı. o yüzden eski sisteme dönüyoruz." demek istiyorlar. özetle;

  yökdil sınavı = üds
  yds = kpds