• kachagın yoklanmasının chok sakıncalı oldugunu soyleyen bir soz.... cumle ichinde kullanalım :
  "kachmısh yine kachak ya"
  "yoklama kachagı dover valla"
  "bende onu doverim o zaman"
  "peki bul belanı"
  "olur"
 • yedek subay olma hakkini veren en az dort yil sureli fakulte, akademi ve yuksek okullari bitirenlerden, birlikte isleme tabi olduklari dogumlarin son yoklama bitim tarihi olan 31 ekim tarihine kadar yurt icinde ve yurt disinda askerlik karari aldirmayanlar yoklama kacagi sucunu islemis olurlar. (bkz: oehh)
 • örnek ile açıklanmak gerekirse; üniversiteden 2002 yılının mayıs ayında mezun olunur. herkes tıpış tıpış askerlik bürosuna gidip, mart 2003, ağustos 2003 ve eylül ekim gibi gidenler kasım 2003'e karar aldırırlar. bu kişiler bu tarihlere kadar bir yüksek lisans bulamazlarsa kendilerini asker ocağında bulurlar. ancak, yoklama kaçağı olan kişi, bir yıl sonra haziran ayında, yani haziran 2003'te şubeye gider, albay bir iki laf eder ama onun askere gitme tarihi mart 2004 oluverir. dolayısıyla bu kişi bedavaya askerlikten 2 yıl yırtmış olur.
 • masum bir pasaport talebi nedeniyle gittiğim emniyet müdürlüğünde polisin beni gözaltına almaya çalışmasının nedeni. şakaya gelmiyormuş onu öğrendim.
 • aslında bakaya olduğumu bildiğim halde, belki de pasaport temditinde karşıma çıkmaz diyerek ankara emniyet müdürlüğü'nde meydana çıkan hede. yalnız, avukat olduğumu öğrenince göz altına almak yerine, en kısa zamanda askerlik durum belgesi getirmemi söyleyerek, işlem yapmaksızın evraklarımı teslim etmekle yetindiler.