şükela:  tümü | bugün soru sor
 • başbakanın açıklamalarından sonra milli savunma bakanlığı 30 ekim 2013 tarihinde yoklama kaçağı ve bakayaların yurt genelinde aranması ile ilgili basın açıklaması yapmıştır.

  --- spoiler ---

  1. millî savunma bakanlığı ile içişleri bakanlığı arasında 04 aralık 2012 tarihinde yapılan protokol gereği; yoklama kaçağı ve bakayaların yurt genelinde aranma işlemlerine, jandarma genel komutanlığınca 25 eylül 2013 ve emniyet genel müdürlüğünce 03 ekim 2013 tarihinden itibaren başlanmıştır.

  2. bu kapsamda gündeme gelen idarî para cezaları, 14 nisan 2011 tarihli resmi gazetede yayımlanan “6217 sayılı yargı hizmetlerinin hızlandırılması amacıyla bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun” ile “1111 sayılı askerlik kanununda yapılan değişiklik” ile yürürlüğe girmiştir.

  3. bu uygulama ile yoklama kaçağı ve bakayalara uygulanan para cezaları, işlenen fiilin süresine göre kademelenerek artmaktadır. ayrıca, kendiliğinden gelen yükümlüler için daha az idarî para cezası kararı verilirken, yakalanarak getirilen yükümlüler için idarî para cezaları süreye bağlı olarak ek artırımlarla ağırlaştırılarak uygulanmaktadır.

  4. örnek olarak; 2013 yılında il/ilçe idare kurullarınca, 1 yıla kadar yoklama kaçağı kalan ve işlemlerini kendiliğinden ya da yakalanarak gelerek tamamlatan yükümlülere 1111 sayılı kanun gereğince 118 tl idarî para cezası verilirken bu miktar, 2 yıla kadar yoklama kaçağı kalan ve işlemlerini kendiliğinden tamamlatan yükümlülere 593 tl, yakalanarak getirilen yükümlülere ise 2.376 tl olarak, 5 yıla kadar yoklama kaçağı kalan ve işlemlerini kendiliğinden tamamlatan yükümlülere 3.268 tl, yakalanarak getirilen yükümlülere ise 8.320 tl olarak uygulanmaktadır.

  5. aynı şekilde; 2013 yılı için il/ilçe idare kurullarınca, 1 yıla kadar bakaya kalan ve işlemlerini kendiliğinden tamamlatan yükümlülere 593 tl, yakalanarak getirilen yükümlülere ise 2.376 tl, idarî para cezası verilirken, 2 yıla kadar bakaya kalan ve işlemlerini kendiliğinden tamamlatan yükümlülere 890 tl yakalanarak getirilen yükümlülere ise 3.564 tl, idarî para cezası, 5 yıla kadar bakaya kalan ve işlemlerini kendiliğinden tamamlatan yükümlülere 4.456 tl, yakalanarak getirilen yükümlülere ise 10.696 tl, idarî para cezası verilmektedir.

  bu cezalar aşağıdaki tabloda 20 yıla kadar ayrıntılı olarak gösterilmiştir.

  6. bir yıldan fazla yoklama kaçağı ile bakaya suçlarından kesinleşmiş idarî para cezası bulunanlardan tekrar bu suçları işleyenler, yasa gereği ayrıca mahkemeye verilmektedir.

  kamuoyunun bilgisine saygıyla sunulur.
  --- spoiler ---

  tablo

  kaynak
 • herhangibir yaş sınırı olup olmadığını ve bu durumun gbt'de çıkıp çıkmadığını merak ettiğim arama tarzı.
  29 yaşın altındaki bakayalar için sıkıntı teşkil eder mi bu durum, tam çözemedim.
 • sanırım başbakan, bakan ve milletvekili çocuklarının dışarıda tutulduğu uygulama.
 • devletin bakayalara dayayacaginin resmi ozetidir. kardesim devlet bakaya olmanla zerre ilgilenmiyo maksadi senden biraz daha para koparmak baksana adam tarife bile yapmis.. ode kurtul hesabi..

  kendi rizanla gelirsen az dayarim ama diyo yok askerimi polisimi ugrastirirsan daha fazla dayayacam bilesin diye de resmi resmi uyarida bulunuyo.
 • birkaç gün önce sözlükten okuduğuma göre bu kişilerin sayısı 600.000 civarındaymış. bunların çoğunun akp seçmeni olmadığı aşikar. askerdeyken oy kullanılamadığı ve seçimlerin yaklaştığı da göz önüne alınırsa rte'den kimsenin itiraz edemeyeceği bir hamle olarak değerlendirilebilir.
 • bir deyim vardır; "bok yediğinden başı ağrımak" diye. işte tam o tarz bir uygulamadır.
 • hem ankara'ya giderken hem adana'ya dönerken bulunduğum otobüste maruz kaldığım uygulama. ikinci tutanağı yedim. sadece erkeklere kimlik kontrolü yaptı polis. üçüncü tutanağı yersen yakalama kararı çıkar dediler üstelik. eylül ayında üniversiteden mezun olacağım. askerlik şubesi ya seni askere alırım ya da okulu bitir gel diyor. e bu tutanakları nereme sokacağım ben?