şükela:  tümü | bugün soru sor
 • çok zengin olmayı gerektirmez gibi görünüyor. orta halli, aile bireylerinin asgari ücretin birkaç tık üstünde maaş alıyor olması yeterli bunun için sanırım.
  böyle bir kız tanıdım. yabancı arkadaşına türk yemeklerini anlatıyordu. aşureyi anlatırken çocuk çok şaşırdı, "niye o malzeme, niye bu malzeme, nasıl tatlı oluyor o malzemeden, niye hepsini bir araya koyuyorlar" diye sorular sordu. kızın bu konuda bilgisi yokmuş, düşündü düşündü ama bulamadı da mantıklı bir açıklama.
  (bkz: insan gerçekten hayret ediyor)
  hayır yarın öbür gün dünya savaşı çıksa ne yapacak, ne yiyecek çok merak ediyorum. uzak bir olasılık da değil halbuki. hatta geçenlerde rusya kendi devlet kanalından vatandaşlarına savaş uyarısı yapmış, stok yapın falan demiş.
  (bkz: rus devlet kanalının gıda stoklayın çağrısı)
 • ilişkilere hasar veren sosyolojik ve psikolojik boyutları olan önemli bir vakadır aslında. yokluk görmemiş, çaresizliği hissetmemiş bir bireyin karşısında bunları yaşamış bir birey varsa maddi yetersizlik durumunda onu anlaması imkansızdır. ancak bunu görmemiş bir insan ilk kez o durumla karşılaşırsa onun psikolojisinde daha ağır hasar görülme ihtimali çok yüksektir.
 • (bkz: gelismis ulke halki)(bkz: g7)