şükela:  tümü | bugün
  • yokosuka mxy7 'ohka'. ikinci dünya savaşında japonların kamikaze saldırıları için kullandıkları roket motorlu uçağımsı. tam anlamıyla uçak değildir, pilotlu bomba demek daha yerinde olur. müttefikler tarafından alaycı biçimde baka kod adı ile çağırılmışlardı. anne uçağı olan bir mitsubishi g4m2e 'betty' tarafından hedefine kadar taşınır, hedefe yaklaşıldığında anne uçağından ayrılarak 75 kilometreye kadar süzülür, sonra roket motorlarını çalıştırarak 800 km/h süratle pikeye geçer, pilotu ve 1200 kiloluk patlayıcısıyla birlikte hedefini de yokeder.
    ohka'lar savaş boyunca hedefine varmadan düşürülemedi, ancak zırhsız betty'ler daha ohka'larını gönderemeden müttefikler tarafından kolayca ve büyük sayılarda avlandığı için kamikaze saldırılarının önemli bir kısmı başarıya ulaşamamıştır.
  • çaresizliğe düşmüş bir ulusun neler yapabileceğinin göstergesi, "insan güdümlü roket". japon deniz kuvvetleri'ndeki resmi sınıflandırması "deniz intihar saldırı uçağı ohka, model 11"dir; "intihar saldırı" ifadesi oldukça çarpıcı ve tüyler ürpertici...

    bu uçaklardan 1944 ortalarından savaşın sonuna kadar toplam 755 adet üretilmiştir. ilk görevlerinde büyük bir felaketle karşılaşmışlar ve kendilerini taşıyan ana uçakların (bkz: g4m) tamamı yarı yolda abd avcıları tarafından düşürlmüştür. kazandıkları tek başarı, 12 nisan 1945'te abd destroyeri uss mannert l abele'nin batırılmasıdır.

hesabın var mı? giriş yap