şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yoksullar demeyelim de belli bir eğitim seviyesinin aşağısındakiler diyelim.
 • doğru beyandır. sadece yoksullar değil, kime neye göre oy vereceğini bilmeyen sürüyle insan kesimi vardır toplumda; ama ne olursa olsun, kendi isteği ve iradesiyle oy verme hakkı hiçbir şartta hiçbir insanın elinden alınamaz.
 • yoksullar kime oy vereceğini bilir de neden yoksul olduğunu bilmez. çoğu şeyden yoksun kalmayı sorun olarak görmezse yoksul, tercihleri kendi için yanlış, onun yoksun kalmasına sebep olanlara göre doğru tercihi yapabilir.

  yoksulluk kişilik ve seçim değildir. ama yoksullukla mücadele kişiliktir ve doğru tercihleri gerektirir. bu mücadele yoksula da, yoksul olmayana da bir hayat sınavdır.
 • yoksul denilerek bunun daraltılması yanlış.

  siyasetle ilgilenmeyen,tarih bilmeyen,gündelik politik olayları takip etmeyen,düşünmeyen insan kime oy vereceğini bildiğini sanar genelde de yanlışı seçer.

  gündelik hayatlarımız düşünmemizi engelliyor.yaşantılarımız bize zaman bırakmıyor.düşünme yetisini televizyona, bilgisayara,telefona bırakan insanlar,aklını siyasi lidere,dini lidere,köşe yazarlarına ya da entelektüel kimseye kiralayan insanlar kendilerine verilmiş en büyük nimeti kullanmıyorlar.basın ile düzenli olarak manipüle ediliyorlar.sonunda ortaya olması gerekenden farklı sonuç çıkıyor.

  düşünce özgürlüğünün oturmadığı cumhuriyetlerde otoriter rejimler her zaman ortaya çıkar,çıkacaktır.zayıf yönleri çok olan ve sürekli manipüle edilmeye müsait bir rejime dünyaca bel bağladık.iktidarda kalmak için despotlaşan hükümetlerce yönetiliyoruz.

  kim bilir belki de 22. yüzyılda cumhuriyet denilen en büyük göz boyasının yerine daha güzelleri gelir.