şükela:  tümü | bugün
 • tartışmaya açık, duygusal açıdan bakınca kabul edilmeyesi bir araştırma.

  insanın bazı şeyleri çevreden aldıkları faktörü geliyor akıllara. ama bir taraftan da insan diyor ki neden herkesin sesi şarkı söylemek için yeteri kadar iyi değil, neden iyi piyano çalamıyor. neden herkes iyi resim yapamıyor. tamam bunlar belki fizyolojik ağırlıklı şeyler, fizyolojik şeyler genlere çok daha fazla bağlıdır denirse fazla bir itiraz olmaz.

  genler bazı konularda bir handikap yaratabilir, bu da doğru, boy kısa doğarsın falan olabilir. ama yoksulluk zenginlik gibi bir konu hakkında herkesin sistem içinde kendini geliştirme şansı mümkün, çoğu insan da bunu böyle kabul ediyor.

  hipokampusun büyümesi yavaşlıyor ve beyin zarını etkiliyor araştırmasını kabul ettik diyelim. peki niye fakir ailelerden de yoksullardan da zenginler doğuyor bazı istisnalar da? yine onun genlerinde ebeveynlerini pas geçip de daha büyük büyük dedelerinden gelen genlerin onda birleşme olasılığı yüksek diyelim, o hipokampusteki fiziksel etkiye rağmen zengin olabiliyor.

  tabi teori de, şans yoluyla loto ile falan parayı edinmek de mümkün... heyhat ! o şekilde kazananlar da hakikaten hiç şaşmaz %70 i genellikle buharlaştırıyor parayı.

  inanılmayası ama düşündürücü bir araştırma.
 • (bkz: tea party)
 • doğruda yoksulluk ve zenginliği değil ancak bunları ortaya çıkar zeka, ahlak vb olguların dna ile önemli oranda oluştuğu malumdur.