şükela:  tümü | bugün
 • 1977 tarihli cem karaca ve dervisan lp'si ve bu lp'den ayni adli sarki.
  album, turk isi bir progressive rock albumu neredeyse. ozellikle ugur dikmen klavyelerde o donemdeki muzisyenlerden beklenmeyecek olcude basarili. diger muzisyenler de kalburustu ***.cem karaca'nin ajit vokalleri her zamanki gibi etkileyici.
  o zamanlar pek revacta olan populist sol soylem hakim sozlere. sozler, albumun muzikal kalitesini golgelemiyor allahtan. one cikan sarkilar arasinda, acilisi yapan kerem gibi[nazim'in siirinden.."kosun! kursun! eritmeye cagiriyooooruuuuum! kismi nasil vurucudur], 11 dakikalik pek bilinmeyen ama en basarili rock sarkilarimizdan biri olan sevdan beni ve albumle ayni adi tasiyan sarki var. butun sarkilar, ayni sekilde basliyor.. ayni piyano notalari uzerine cem karaca sarkilarin ismini soyluyor once, sonra sarki basliyor..
 • a yüzü:
  1.kerem gibi
  2.bir öğretmene ağıt
  3.adiloş bebe
  4.işçi marşı
  5.maden ocağının dibinde

  b yüzü:
  1.sevdan beni
  2.vay kurban
  3.yoksulluk kader olamaz
 • bu lp kapağında hami barutçunun resmi var fakat bas gitarı albümde murat töz çaldı.plak piyasaya sürülmeden murat töz askere gidip yerine dervişan'da bas gitarist olarak hami barutçu alındı.plakta bas gitarı komple murat töz çaldığı halde plak kapağına her nedense hami barutçuyla çekilen grup resmi kondu.
 • bu albüm 90'larda tekrar düzenlenip satışa sunulmuştur, ama bu sefer daha değişik bir şarkı listesiyle karşı karşıyayızdır. cem karaca'nın, dervişan ile yaptığı son 45'liklerden olan, 1975 yılında çıkan mutlaka yavrum/kavga, niyazi ve 1977 yılında çıkan mor perşembe/bir mirasyediye ağıt şarkıları da bu albüme dahil edilmiş, orijinal lp'den sadece işçi marşı, maden ocağının dibinde (maden ocağı adı altında), sevdan beni (terketmedi sevdan beni adı altında) ve yoksulluk kader olamaz şarkıları kullanılmıştır. terketmedi sevdan beni şarkısı ise orijinal "sevdan beni" şarkısının ilk 6 dakikasından ibarettir.
 • ingiltere'nin punk akimina asiri politize bir cevaptir yoksulluk kader olamaz albümü.. binlerce albüm kapagi gordum arkadas bunun kadar güzelini gormedim, bunun kadar şehirci anarşizmi sergileyini gormedim, buyrun suradan goz seyirtin

  http://img403.imageshack.us/…ayoksullukkaderva6.jpg

  sarkilarin baslarinda 30 saniyelik bir piyano introsu vardir ki, sahsen ben o introyu 10 senedir "terketmedi sevdan beni" sarkisinin girisi olarak düsünüyordum.. meerse hikaye tüm sarkilarda varmis, tüm sarkilarin intorsuymus.. 30 saniye piyano caliyor, sonra rahmetli cem karaca cikip sarkinin ismini anons ediyor sonrasinda sarkiya giriyor..

  ayrica bu albümdeki işci marsi su meshur "yurdumun mutlu günleri, elbet gelen gündedir" şeklinde olan işçi marsi degildir.. o işçi marsi bu albümden 2 ay sonra yayinlanacak, ve cem karaca ve dervisan'i kimilerinin kalbine altin harflerle kaziycaktir.. (breh breh.. sol el havada tek el yazdim tüm entry yi)
 • her şarkının başında o malum intro olmayaydı tamamını ezberden bileceğim albümlerden biri olabilecek iken, nedendir bilmem, o introlar sayesinde, adam gibi dinleyemediğim albümdür. kaset olarak ta lisedeyken aldımdı, bilmiyorum nerde bulamadım az önce aradım. mp3 olarak gene aynı dönemlerde edinmişimdir, gene de şöyle oturup dinleyememişimdir. üzülürüm, cem karaca'ya karşı mahçup kem küm ederim.
 • sözler de eklense..

  yoksulluk kader olamaz

  sıram sıram sıra dağlar gibi anam, anam anam, derdim var
  yaram yürekte değil ki, gelip sarsın yar
  radyolarda şarkılar boşver diyorlar
  açlıktan verem olana bal ye diyorlar

  yoksulluk kader olamaz kader değildir
  firavunlar bile böyle gaddar değildir

  ben vatandaş ahmet'im evkafta memur
  ay sonuna yetmiyor evdeki kömür
  bir kilo et seksen lira tadını unuttum
  insan gibi yaşamanın adını unuttum

  yoksulluk kader olamaz kader değildir
  firavunlar bile böyle gaddar değildir

  devlet baba borç içinde sabret diyorlar
  sen de bakkala kasaba borç et diyorlar
  ben onurlu insanım boyun eğemem
  alacaklı ver deyince ödün veremem

  yoksulluk kader olamaz kader değildir
  firavunlar bile böyle gaddar değildir

  evet, sözleri yazdıktan sonra görüyorum ki.. biraz daha çalışılsaymış sözler üzerinde.. malesef.. müzik harika, ama sözler..

  lakin gelin görün ki en sonra.. başka başka insanların yoksuluk kader değildir, kader olamaz, değildir! demeleri.. orası işte.. evet.. işte şarkıda biz bunu dedirtmek istiyoruz kalabalıklara.. ve işte kalabalıklar.. işte hayalimiz.. birlik olmak zamanıdır.. gibi şeyleri insanın içine dolduruverir..
 • an itibarıyla disko kralında hayko cepkin tarafından söylenen şarkı
 • hayko cepkinin baya güzel yorumladığı dervişan dönemi cem karaca şarkısı.

  ahanda: http://www.youtube.com/watch?v=cocqpybapq8
 • cem karaca'nın 1977 albümündeki parçaların arasına yerleştirilen "yoksulluk kader olamaz" ezgisi (bu ezginin bir tür "leitmotif" olduğunu sağır sultanın bile bilmesi gerekir) yalnızca akordu bozuk piyanoyla çalınmaz, arkada çelik telli gitar akorları da vardır; diminiş miminiş. üstelik her seferinde re minörden çalınan o ezgi yalnızca "bir öğretmene ağıt"ta do diyez minörden çalınır. şerit hızından mı kaynaklanmıştır bu kayma bilemem ama şunu biliyorum: dinlemeyi iyi biliyorsunuz.

  ek: evet, o piyanonun akordu bozuktur. dinlemeyi iyi biliyorsunuz dedim idi.