şükela:  tümü | bugün
 • sadece makroekonomik düzlemde değil, aileler ve bireyler ölçeğinde de görülebilen, kabaca yoksul ailelerin çocuklarına sağladıkları ekonomik, kültürel ve sosyal imkanların kısıtlı olmasından dolayı, o çocukların da yetişkinliklerinde yine yoksul kalacaklarını, bu döngüden kurtulmanın çok zor olduğunu anlatan tabir. fırsat eşitliği kavramı ile bağıntılıdır.

  ayrıca (bkz: negatif gelir vergisi)
 • kapi gibi gorunmez elimize saldiran kuramdir. gorunmez el zamanla makro anlmda degisimlerimikroyu da etkileyecegini, yani buyuyen ulkedeki fakirlerin de daha zengin olacagini soyler. ulkeler icin de gecerlidir. bana cok mantikli gelmez bu yuzden cycle of poverty
 • nurkse der ki "bir ülke fakir olduğu için fakirdir" bu olayı anlatırken verdiği örneğin haklılık payı var yalnız adamın aklına peki zengin ülke neden zengin diye sorular geliyor. yani ilk başta zenginsen zengin devam edersin, fakirsen fakir devam edersin kimse başlangıçtaki durumunu değiştiremez mi demek istiyor? piyasa da hiç mi fakirlikten kırım kırım kıvranan fakir ülke, şimdi zengin(kalkınmış) olmadı?
 • yoksulluk kadar yoksunluk da bir sosyal kontrol aracıdır. kitleleri yoksullaştırmadıkça veya bazı yapay ayrımlarla hakları olandan mahrum etmedikçe kitle kontrolünü sağlayamazsınız. çünkü itaat ancak ödüllendirilirse anlam kazanan ve şartlanma ile devamlılık kazandırılan, öğrenilebilen, insan doğasına aykırı bir durumdur.

  insanca ve kaliteli yaşamaya dayanan refah toplumlarında ne cephede ölecek asker, ne çöpü toplayacak çöpçü ne de seks işçisi bulamazsınız, hepsi ya kırsaldan gelmiştir, ya toplum tarafından dışlanmıştır ya da göçmendir, onları da sisteme profesyonellik ile bağlarsınız.

  artı değer ne demekti? artı değer dünyadaki zenginliğin kaynağıydı.
 • nurkse düşük gelir-düşük tasarruf-düşük yatırım döngüsünden kurtulmanın yolunun dış kaynaklardan geçtiğini ileri sürer.
 • yoksulluk, düşük gelir seviyesini,
  düşük gelir seviyesi, düşük alma gücünü,
  düşük alma gücü, düşük talebi,
  düşük talep, düşük üretimi,
  düşük üretim, işsizliği,
  işsizlik yoksulluğu doğurur.

  bu döngüde kırılması en kolay halkalardan biri, düşük taleptir. yoksul dahi olsanız reklam, statü sembolü olma iddiası, popülizm vb araçlarla talep arttırılıp yoksullar içlerinden daha da çıkılmaz yoksulluklara gark olabilir.

  ne demişti cem karaca, işçisin sen işçi kal!

  oysa ne güzeldir fırsat eşitliği, hukuk ve adalet.