şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir maddenin*** düzenli bir şekilde kullanımını takiben azaltılması veya bırakılması sonucu oluşabilecek huzursuzluk, uykusuzluk, sinirlilik, bulantı, baş ağrısı, iştah artması, konsantrasyon bozukluğu,korku, titreme, tansiyon çıkması, kalbin hızlı atması terleme, duysal yada görsel halüsinasyonlar gibi bedensel belirtiler.*
 • sadece iyi bildiğimiz sigara, alkol gibi maddelerin bırakılması sebebi ile değil alışılan yer, kişi, eylemlerin de yoksunluğu ile ortaya çıkabilen sinir bozucu ruh durumu.

  sözlüğün iş yerinde bloke edildiği gün yaşanan parmak huzursuzluğu mesela,
  ilk gün daha yoğun, sonra bir miktar azalan, kimi zaman adamı çıldırtacak şekilde nükseden;

  şehrinden uzakta kaldığın günlerin bilmemkaçıncısında, ne zaman biteceğinin hesabını karıştırmaya başladığında, artık adımını dışarı attığında alıştığın kokuyu duyma isteği göğüs kafesinde çıldırtıcı bir isyan hissine dönüştüğünde;

  bir daha görmeyeceğini, duymayacağını, sohbetine kanıp gülümsemeyeceğini bildiğin bir dost aklına düştüğünde;

  nicedir fırsat bulamadığın kitabı doyasıya okuduğunun ertesi günü elin bomboş kaldığında;

  vurur adamı,
  yoksunluğa katlanmaya çalışmak az
  ya da çok
  acıtır
 • sadece madde bagımlılık sonrası degıl ask sonrası da yasanan durum
 • özlemenin * bir adım sonrası ve kişinin düşebileceği en dip nokta.
  soğuk terler boşalır vücuttan, ateş tavan yapar, başı döner insanın etrafına sürekli onu arayarak bakmaktan. tek düşünceye sabitlenir kalır belki de 10' uncu defa izlenen ve mutlu edeceğine, boşlukları dolduracağına inanılan dizi ekranından boş bakan gözlerin arkasından. sürekli o' nu düşünmekten yorgun düşene kadar hayaller kurulur, mesajlar okunur, mailler ezberlenir de gene de o içi kemiren onsuzluk hissi geçmek bilmez.

  tek çaresi vardır katlanmanın aksi halde kendini tamamen kaybetmek işten bile değildir; gözler kapanır rüyalara dalınır.
 • bir yaş dönemi çocuklarının annelerine karşı yaşadıkları sendrom.gecenin köründe yarım saat uyanmadan ağlarlar. gün içinde de uyumak istemeyip huysuzlanırlar. uykuda ağlama sırasında annenin (ya da alışık olduğu kişinin) kokusunu almasını sağlayın ve panik olmayın. ağlaması bitince uyumaya devam edecektir.
 • bir adı da imsak arazı'dır.

  kaynak: dinçmen k. (1958): psikiyatri el kitabı. istanbul klinik dersleri yayınevi.
 • sürekli cep telefonları ile haşır neşir olan bireylerde de görülür.
  bildirim sesini duymaya alışkın bünye şartlanmıştır telefona. bazen; "telefon çaldı/telefondan ses geldi" deyip durduk yere telefona bakmıyor muyuz?
  oysa ortada çalan telefon falan yok. bir nevi sanrı.