şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yök, filistinli öğrencilere, ülkelerindeki akademik personel ihtiyacının karşılanması amacıyla türkiye'de lisans ve doktora eğitimi almaları için burs verme kararı almış. filistin'in akademik kadroları türkiye'de yetiştirilecekmiş.

  ilgili duyuru

  güzel ülkemin en iyi üniversitelerinden birinde, türkiye için oldukça önemli bir konuda mühendislik alanında doktora yapmaktayım. kendimi geçtim, tanıdığım birçok başarılı, fizik, kimya, mühendislik gibi önemli konularda çalışıp, maddi durumundan dolayı desteklenmeye ihtiyacı olan arkadaşlarım hiçbir kurumdan destek alamıyor. aramızdan şanslı olanlar kadro açılırsa ve adil değerlendirilirse araştırma görevlisi olma şerefine ulaşabiliyor. geri kalanlarımız ise bu yaşta aileden destek almayı gururuna yediremeyip ek işte çalışmak zorunda kalıyor. doktora eğitiminin stresi, tüm zamanınızı alması, gerektirdiği sorumluluk ve disiplini düşünürsek bunun kolay bir durum olmadığını tartışmaya gerek yok sanıyorum. çok kıymetli yök'ün doktora destek bursları adında desteklediği üniversitelerin, bölümlerin ve öğrencilerin ne kadar limitli olduğu da ortada. üstelik lisanstan doktora sonuna kadar destek diye bir burs da yok bildiğim kadarıyla. diyelim ki tamam, gelişmekte olan ülkemde her doktora yapanın destek alamayacağını da kabul ediyorum, malum eğitimde bütçe sıkıntılı. bunları tartışmıyorum.

  fakat sormadan edemiyorum, neden? neden bir filistinli, bir suriyeli, bir sudanlı lisans öğrencisi benim ülkemde benim doktora seviyesinde bile alamadığım desteğe layık görülüyor? almanya, japonya türkler için özel lisanstan itibaren geçerli özel akademik destek programları açıyorlar mı da ekonomik kriz içinde kavrulan ülkem filistinli, bangledeşli, pakistanlı, sudanlı öğrencileri lisans eğitiminden doktora sonuna kadar destekleme gereği duyuyor? ya da sorumu değiştireyim; vergisini ödediği ülkenin vatandaşında olmayıp da bu ülkelerin vatandaşlarında olan ne?

  edit: okuduğunu anlama ve düşünme yetisi olmadan hiç mesaj kutuma yönelmeyin, kalbinizi kırarım! elbette her ülkenin verdiği burslar var aşağıda bir arkadaşın da yazdığı üzere (almanya (bkz: daad) japonya (bkz: monbukagakusho) abd (bkz: fulbright) gibi). fakat bu burslar milliyeti baz alarak değil, başarıyı baz alarak veriliyor. zamanında ben de kazandım bu burslardan, ama kendi ülkemden tek kuruş destek alamadım. benim burda eleştirdiğim nokta da tam olarak bu: kendi vatandaşına başarılı olsa bile para yok, destek yok denilirken, parasızlıktan çeşitli projeler, ikili anlaşmalar iptal edilirken, filistinli için, pakistanlı için lisanstan doktoraya kadar özel kadrolar açılması, bu alanda bütçe ayrılması. örnek verdiğiniz ülkeler de ayrıca komik, türkiye ile japonya'yı, amerika'yı kıyaslıyorsunuz, bütçeleri bir tutuyorsunuz. siz japonya'nın ya da almanya'nın kendi vatandaşına para yok deyip de türk'e burs verdiğine inanıyorsanız zaten ortada tartışacak bir bahis de yok.
 • neden olduğunu açıklayayım sana sevgili suser: ülkeler, diğer ülkelerin akademik seviyesini tamamlayan kalifiye insanları yetiştirmeye azami derecede dikkat eder ve onları ülkelerine geri gönderir. neticede o insanları buraya bağlı, burda eğitim aldığı için borçlu hissettirir. yarın bir gün o insanlar veya onların yetiştirdiği herhangi bir insan yönetime, önemli bir mevkiye geldiğinde türkiye’nin menfaatine çalışır.

  ekleme: arkadaşlar mesaj yağmurunuza tutmanızı anlamlandıramıyorum. yav, teoride devletin istediği bu; pratikte farklıysa bu benim suçum mu? sanki, bursu ben veriyorum anasını satayım. hırsınızı benden çıkarmayın, iktidara yapamadığınız muhalifliği de bana yapmanıza lüzum yok!

  ekleme iki: bilmiyorum, hiç kudüs’e gittiniz mi ama, türkiye cumhuriyeti gerek kurumlarıyla gerek tüzel kişiler olarak doğu kudüs’te (yani sur içinde, mescidi aksaya yakın konutları) neredeyse çoğu evi almaya çalışıyor. bu, akp iktidarıyla olan bir şey değil, türkiye’nin en baştan beri filistin politikası böyle. beş-on kere oraya gittim, şehri karış karış bilirim, neredeyse, bildiğim kadarıyla 15’e yakın ev var türkiye’ye ait. bu yukarıda bahsettiğim de bu politikayla alakalı bir durum.

  ekleme üç: ha, yurtdışında yüksek lisans yapacak biri olarak, keşke yök, kendi öğrencilerinin burslarını iptal etmeseydi avrupa ve amerika’ya. dangalak bir politika çizdiler bu hususta türk öğrencilerine. ha, bu konu kendi özelinde eleştirilebilir, ama bunu örnek göstererek, filistinlilere burs verilmesini; ülkede okutulmasını, sonra kendi ülkelerine dönmelerini eleştirmek gerizekalıca olur.
 • (bkz: yök artık!)
 • takdire şayan uygulama.
 • "her boktan milletten adamı ülkemize alacağız hamdolsun" mottosuyla yola çıkan partimiz bu yolda istikrarlı olarak, türkiye'yi yıkmak için gece gündüz çalışmaktadır! hamdolsun...
 • yok'un filistinli ogrencilere burs vermesinde sakinca yok. kaynak varsa ne mutlu bize.

  sorun kendi ogrencilerine burs verme, proje bazli kaynak aktarma gibi durumlari henuz cozememisken, para yok diye bas bas bagirirken baska ulkelere yardimci olmaya calismakta.

  sen once onundekini bir dogrult.
 • sanki soğuk füzyonu bulacak siktimin salağı. deveyi hamuduyla götürenler varken üç beş gariban filistinliye takan salaklar var lan memlekette. bir de bu salak doktora yapıyor. memleketin içler acısı hali..

  edit: lan anasını siktimin ruh hastaları, herifler beni akpli yapmış. ulan allahın muhalif çomarı, dünyadaki her ülke başka ülkelerden öürencilere burs verir. rusya, çin afrikalı, arap öğrenci dolu. sizin yaptığınız uyuzlu bir deri bir kemik sokak köpeklerinin bir parça kemik için birbirini paralaması... paçalarınızdan cehalet akıyor allahın hırboları. 90lı yıllarda odtü'deyken bir sürü filistinli, arap, afrikalı vardı. bunlar devlet politikasıdır ama sizin böyle şeylere kafanız basmaz paçoz sürüsü...
 • biz kendimizi yırtalım bu pozisyonlara gelebilmek için, sen git oraya elin filistinlilerini, suriyelilerini maddi destekler ile doldur. bu ülkede türk olmanın hiçbir değeri kalmadı artık. yazıklar olsun.
 • sikerim borcunu, menfaatini. siktigimin filistin turkiyeye ne katkisi olacak?
 • 4 milyon suriyelinin kontrolsüz bir şekilde ülkemde dolaşmasına karşıyım ama ihtiyaç sahibi zeki suriyelilerin filistinlilerin üniversite okumasına yüksek lisans ve doktora yapmasına sonuna kadar destek olurum.

  bu demek değil ki zeki anadolu çocuklarına destek olmasın devlet.

  devlet maddi sıkıntı çeken tüm vatandaşlarımıza destek olmalı tabiyki.