*

şükela:  tümü | bugün
  • fransa'da eski cumhurbaşkanı sarkozy, eski baş bakanlar ve bazı cemaat temsilcileri ve yazarlarında bulunduğu bir grup ( 300 kişilik) kurandan antisemist ve şiddet içerikli ayetlerin çıkarılması için bir bildiri yayınlayıp imza toplamıştı. iktidar muhalefet herkes duruma tepki göstermişti.

ilgili devlet kurumlarının dış işlerinin tepkisilerini yeterli bulmamış olacak ki, yök tepki olarak fransızca eğitim veren bölümlerde okumak isteyenleri cezalandırırcasına, hak mahrumiyeti yaratacak saçma bir kararla henüz öğrencisi bulunmayan fransız dili ve edebiyatı bölümleri ve fransızca öğretmenliği bölümlerine öğrenci alma kısıtlaması getirdiğini açıklamış

fransa'da üniversitelerde türk dili ve edebiyatı/türkoloji bölümlerinin bulunmadığına dikkat çekiyormuş yök yetkilileri
    cebotec koleji ve strasbourg üniversitesinde yapılan çalışmalar var.
    ilgilenen olursa kaynaklara
    buradan ve
    buradan
    ulaşabilirler.

hali hazırda faal olan 16 fransızca öğretmenliği bölümü ve 19 fransız dili edebiyatı bölümünün etkilenmeyeceği, yaptırımın sadece yeni açılacak olan bölümler için geçerli olacağı bildiriliyor. fransızca eğitimi veren bölümlerin sayısının çoğalmasının önüne geçmek için atılmış bir adım olduğunu düşünüyorum.

yeni bir gün yeni bir akıl tutulması...

haber linki

edit: güncelleme

edit : başlıkta bir hata var fransızca bölümlerine yönelik alınan bir kapatılma kararı söz konusu değil.
  • fransa'ya önümüzde diz çöktürecek müthiş uygulama.

(bkz: yaa fransa kardeş çok rahat konuşuyordun)
  • tam tanımı yükseköğretim kurulu ‘nun üniversitelerde öğrenci alımı yapmayan fransızca bölümlerine yeni kayıt almama kararıdır. mevcut bölümler karardan -şimdilik- etkilenmeyecek. gerekçe olarak istihdam ve fransa’da türkçe bölümü olmayışı gerekçe gösterilmiş.
    uzun değerlendirmelere gerek olmaksızın şu acayipliğin tek açıklaması diplomatik kezbanlıktır. üstelik üniversiteleri alet ederek.
    kaynak: kezban paris’te

edört: altta bir ak cahil mütekabiliyetten bahsetmiş. kendisinden sonraki entryde yök açıklamasının yalan olduğu yüzüne çarpılmış. tabi yüzü olana.. fransızca diye bir dil kalmadığı iddiası ise cevap vermeye değmeyecek kadar cahilce. zaten ak gezenlerin tipik sıkıntısı da bu cehaletlerinin farkında olmamaları. eski türkçe’de çok güzel bir tanım var kendilerini özetleyen:
    (bkz: kifayetsiz muhteris)
  • şimdi ben radyo sinema televizyon mezunuyum. bu noktada devletimizin bir medya kuruluşuyla arası bozulunca diplomam geçersiz mi olacak ?

(bkz: yuh amk) vallaha bir yaşıma daha girdim böylesini hiç düşünmemiştim bile.
  • bunu beklemiyordunuz degil mi
  • bu derdimizi de atlattık allaaan izniynen
  • bu ne ki? fransızca bilenlerin hapse atılmadığına dua edin.
  • mütekabiliyet esasından haberi olmayan zavallıların bu duruma kezbanlık demesi.
    nedir sizde ki bu ezikliğin kaynağı?
    fransızca diye bir dil mi kaldı?
  • eee işte aslanım böylece fransayla birlikte israilde diz çökmüş oldu. bir taşla iki kuş.

içiyorum buz gibi fantamı, reise oy vereceğim.
  • tamamen siyasi olduğuna emin misiniz? yani bol keseden sallıyorsunuz da fransızca mezunlarının yarısı işsiz kalıyor yani ihtiyaç fazlası çok fazla var bu bölümden. benim düşüncem eğitim fakültelerinin de belirli süreli alımının azaltılması ya da kapanması.