şükela:  tümü | bugün
  • taraflara sorulmadan alınmış , birçok köklü fakülteyi köklerinden kopma tehlikesiyle karşı karşıya getiren karardır.

şu an yurdun birçok fakültesinde protesto edilmekte olan bu karar geçtiğimiz perşembe günü mecliste kabul edilebilecekken, görüşmeler son anda ertelenmiş ve bu erteleme birçok ilişkili fakülte öğrencisi için tekrar umut kaynağı olmuştur.

şu anda sosyal medyada #üniversitemiyöketme tag'iyle protesto edilen bu karardan vazgeçilmesi için tüm yetkili makamlara çağrımızdır:

uyum yasalarının bile aceleye getirilerek çıkarıldığı bu seçim arefesinde , geniş kitlelerde böylesi büyük tepkilere sebep olan tasarının meclis gündemine getirilmesi manidardır. bu üniversitelerin bölünmesinde hiçbir kamu yararı yoktur. derhal bu tasarı geri çekilmeli ve taraflarla görüşülmeden meclise sunulmamalıdır.

aksi takdirde doğacak olan zararın telafisi mümkün olmayabilir.
  • universitelerin esas sahipleri olan hocalara ve ogrencilere sorulmadan verilmis karardir.
    bize sorulmadi ama biz on gundur gerekli cevabi kirmadan, dokmeden en guzel sekilde veriyoruz. sevgiden ve zekadan beslenen eylemlerimiz yök’e bu yanlis karardan geri adim attirir umarim. yasasin sanli direnisimiz!
    not: #üniversitemiyöketme diyorsaniz sizi de twittera bekliyoruz.
  • her zaman yaptıkları gibi komisyondan çabucak geçirip sonra da sessiz sedasız meclisten geçireceklerini düşünüyorlardı belki ama öyle olmadı. bu saçma, sebepleri belirtilmeyen tasarıya kendileri dışında bir destek yok. yök'un boş açıklamaları da bir fayda vermeyecek ve bu tasarı geri çekilecektir.

yalnız seçim sonrası tekrar gündeme getirilirse okulun olmadığı dönemde bizi çok zora sokacaktır. umarım tamamen unutulur.
  • yök bir kez daha üniversitelerin önündeki en büyük engelin kendisi olduğunu göstermiştir
  • 80 darbesinin bize getirdiği sayısız nimetlerden biri(!) olan yüksek öğretim kurumunun yaptığı son model icatlardan biridir. yıllardır herkesin dile getirdiği "kontenjanları artırmayın" uyarısını dikkate almamış; bütün ülkeyi; işşiz olmaktansa üniversite mezunu işsiz olmaya mahkum etmiş olan bu kurumun überalles dahiyene bir şekilde "kontenjanlar çok arttı, hadi okulları bölelim ihi" tavrı yapılan büyük bir yanlışı başka büyük bir yanlışla kapatmaktan başka bir şey değildir.
    boşverin bunları, arda turan'ın adamlığını(!) gömmeye devam.
  • ülkenin tüm kurumları ve tüm kararları gibi bir bilene danışılmadan, liyakat değil sadakat anlayışınca görevlendirilmiş sivri zekalılarının inat edip vazgeçmediği karardır.
    sırf bu durum için değil, ülkede alınan çoğu kararda bu ortadoğu’ya has inatlaşma zihniyetinin ceremesini çekiyoruz.
    umarım bu karar bir milat olur, yanlıştan dönülür ve toplumca görüşüp tartışıp sonra karar alma evresine geçeriz artık.
  • o sarı öküzü vermeyecektiniz
  • emanet ettigimiz emekleri hice sayan kurumun verdigi skandal ve hangi siyasi goruste olursaniz olun kabul edilemez bir karar. madem tutamiycaksin sozunu neden "emeginiz emanetimizdir" diye kocaman kocaman yaziyorsunuz her yere?? acilen bu yanlistan donun, sonuclari cok agir olacak.
  • köklü üniversitelerin tarihlerini ve isimlerini değiştirmeye yönelik hamle.

üniversitelere bakın. istanbul. gazi. inönü. bunlar türkiye’nin köklü ve güçlü okulları. gerek isimleri gerekse tarihleri bakımından çok önemliler. üniversitelerden önemli fakülteleri bölerek önce fakülteleri sonra üniversiteleri bitirmek kasıtlı mı acaba korkusu yaşatıyor bana. en önemli fakültelerini kopararak prestij kaybı yaşatacağın üniversitelerin kökleri ve tarihi isimleri de manidar. en çok tercih edilen kilit fakültelerini de koparmak o fakültelerden o ismi silmek demek. istanbul üniversitesi olmadan, gazi üniversitesi olmadan, inönü üniversitesi olmadan bir fakülte yapman demek.

önce statları yıktınız, atatürk ismini; gazi ismini kaldırdınız.
    sanırım sıra üniversitelerde.
    geçmişten beri duruşuyla belli olan istanbul üniversitesi..
    ismiyle gazi üniversitesi, inönü üniversitesi..
    bunların da önemli fakültelerini isminden koparmak ve üniversiteye zarar vermek sadece yanlış karardır. umarım art niyet de değildir. buna inanmak istiyorum.

yök elini üniversitelerden çek !
  • gazi üniversitesi için konuşuyorum; her tarafa yüksek okul açıp kontenjanları arttırdılar sonra çok büyüdü yönetemiyoruz diyorlar. ulan koskoca 80 milyonu tek kişi yönetsin diye referandum yapmadınız mı?

meclisteki o kadar gazili de bu duruma hiçbir şey demiyor.