şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yök'e yaraşır bir uygulamadır. toplumun bir kesimini miting alanlarına dökerek bir iç savaşı çağıran zihniyetin akademik hayata kurgulanmış halidir. ülke ciddi bir çatışma ortamına sürüklenmektedir arkadaşlar. bu işin ulusalcısı, solcusu, mütedeyyini, liberali yok. bu ülkede özgür, güvenli ve onurlu yaşamak istiyorsak, politik farklarımıza bakmadan bir an evvel sakinleşmeli, kemalistiyle, türban takanıyla, anarşistiyle, ötekisiyle hep beraber yaşamanın bir yolunu bulmalıyız. bunun için de yök'ün kendisi gibi sistemi en tepeden sabote eden 12 eylül kurumlarından bir an evvel kurtulmakta ittifak etmeliyiz.
  hani bölünme paranoyası olanlara bu lafım en çok da. ülke fena bölünüyor haberiniz ola. toparlayın kendinizi.
 • bilimin hangi noktalarda durması gerektiği hakkında ayrıntılı bilgi vermiş harika bir yönetmelik.
 • keyfi kullanıma çok açık muğlak tanımlar içeren yönetmelik. aklıma çeşitli senaryolar getiriyor. dedikodulardan yola çıkılarak asılan emekler, sahibi aynı fikre sahip olmadığı için vurulan diplomalar.. hiç ders almıyoruz geçmişten bunu tekrar gösteren bir kararlar bütünüdür. uygulamaya geçtiğinde birçok haksızlığa yol açması muhtemel görünüyor. sonucunda gayriresmi sürgüne tabi tutulacaklar vardır. beyin göçü büyük bir sorundu değil mi, çok ilginç..

  hepsi dönüp dolaşıp tek bir tanıma dayalı ve kalıpsal "vatandaş" anlayışına varıyor.
 • allahın new york'undaki üniversitenin programına inkılap tarihi dersi konmasını gerektiren, (belki de gerektirmeyen ama 4 yıl okuyup "ben bunu böyle yorumlarım" diyen bir memurun eline düşme keyfiyetini barındırmakta) ve açıkçası 82 anayasasına bile aykırı olan bişimiş bu. sen misin farklı cinsel oryantasyonları ele alan bir ders gören?? "örf adette kaldık be güzelim" diyerek ülkeden tüyen beyinler görüyorum. atatürk yiyelim atatürk içelim atatürkü kaldıralım biz yatalım. vallahi yettiniz.
 • "tek sesli bilim" anlayışı inşa etmeye yönelik yönetmelik.
 • 'bana beyin goctu dedirtemezsiniz' diyen zihniyetin son derece oznel ve nereye ceksen oraya gidecek ifadelerle beyin gocurtmesidir. hem beyne sahip olanin beynini kisa devre yaptirmak suretiyle gocurtur, hem de dengini* bulamamis beyni dengini bulacagi diyarlara gocturur. ama beyin gocu de engellenmis olur cunku goc degil surgun olur. boylelikle guzel ulkem gelisir, guzellesir. yuru be kenan, senle gurur duyuyoruz.
  (bkz: sen biraz daha shake it up sekerim)
 • onlarca yıllık çabadan sonra, türkiye'de hala düşünen, namuslu, özgür bilim yapan insanlar kaldığını görerek panik olan çağdışı zihniyetin yumurtladığı yönetmeliktir.
 • "4 üncü ve 5 inci maddelerinde belirtilen amaç ve ilkelerine aykırı dersler bulunması halinde, alınan diplomalara denklik verilmez."

  yani diyor ki inkilap dersi almak zorunlu degil diyelim hadi ama tersi bir ders aldiniz mi haliniz nanay. ayrica yine inkilap dersi alirsiniz ama mesela meb, pardon pardon yok*, onayli bir icerik ya da kitap degilse..ya da mesela hani olmaz da ataturk'e ilahmiscasina yaklasan bir kitap degilse haliniz yine isiniz zor..

  mesela turkey a modern history* okuduysaniz o diplomayi simdiden yirtin derim. inanilmasi gercekten zor biliyorum ama cumhuriyetin gelisimi ve ataturku ayri bir kulvarda inceliyor kitap bazi noktalarda.

  tek vucut tek beden yetistirme zihniyetinize kusmak istiyorum. ilkokul ortaokul lise dayadiniz da dayadiniz ici bos bilgileri, dunyanin egemeni zannettik kendimizi yillarca, biz superdik diger herkes pusttu bos animizi kolluyordu. darbe, sol-sag catismalari nedir, deniz gezmis kimdir, adnan menderes kimdir ogretmediniz. ve sonunda bunlari hatirla sevgiliden ogrenen bir nesil ortaya cikardiniz. akp nin yaptigi irtica ise sizin yaptiginiz nedir ? caka mi atiyorsunuz birilerine ? zorluyorum kendimi ve ancak bunu dusunebiliyorum: tayyipin kizina gozdagi vermek icin mi geldi birinizin aklina bu parlak plan ? ne istiyorsunuz neyi ogrenmemizi neyi ogrenmememizi istiyorsunuz ?

  eeeh eytere bea
 • deminden beri döne döne okuduğum ve fakat kafamda bir yere oturtamadığım yönetmelik. bilemedim ne demek istiyor.

  milli kültür örf ve adetten bahsedilmiş: değişim programı öğrencisi olarak mühendislik okuyan öğrenci a, ayrıca seçmeli ders olarak kendi bölümünden dğeil sosyoloj bölümünden bir ders seçmiş, "gay ve lezbiyen cinselliği" isimli bir cinsellik sosyolojisi dersi alıyor. örf ve adete uymadığından bu ders sayılmayacak mıdır?

  "türk milletinin milli, ahlaki, insani, manevi ve kültürel değerlerini taşıyan, türk olmanın şeref ve mutluluğunu duyan" denilmiş. ulus devlete dair derslerde millet kavramı, bu kavramın nasıl kurgulandığı, nasıl geliştiği ve nasıl dönüştüğü incelenir. "türk olmanın şeref ve mutluluğu"nu desteklemek bir yana, bir insanı bir kurumu bu tür cümleler kurmaya iten olaylar/durumlar bahis konusudur. şimdi bu ders mesela yönetmeliğe aykırı mıdır?

  "türk devletinin ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütün olarak, refah ve mutluluğunu artırmak amacıyla" denilmiş. mesela temelde insan hakları eğitimi devleti değil bireyi veyahut grupları, dolayısıyla devleti değil insanları, korumayı amaçlar, devletin refah ve mutluluğunu arttırmaya çalışmaz bireylerin otorite tarafından hırpalanmasını engellemeye çalışır. bu durumda bu dersler aykırı mıdır yönetmelikteki esaslara?

  "milli birlik ve beraberliği kuvetlendirici ruh ve irade gücü kazandırmak" hususunda da sorum var, mesela uluslararası insan hakları hukuku dersinde avrupa insan hakları mahkemesinin önüne çıkan davalar, dolayısıyla bunalrın arasındaki yüzlerce türkiye davası incelenir, davalı ne yapmış davacı ne yaşamış kim haklı kim yalan söylemiş, ülke daha önce benzer ne ilhaller yapmış hepsi didiklenir. işkenceler, kaybolan insanlar, ihlal edilen haklar, tutulmayan sözler... her şey konu edilir. bu durumda utanmadan ülkesini avrupa mahkemelerine şikayet eden kim bilir nereden fonlu bu hainlerin yaptıklarını okumak, dersin geçerliliğine halel getirir mi.