şükela:  tümü | bugün
  • yokuş aşağı bisikletle gitmeyi anlatmadan önce yokus yukarı bisikleti çıkartmak kısmını anlatmakta fayda vardır. özellikle yokuş pedal çevrilemeyecek kadar dikleşmişse inip bisikleti itme aşaması özellikle dikkate alınmalıdır. hele hele bu bisiklet bir tandem ise yokuş çıkmanın ne kadar zor olabileceğini düşünün. fakat onca çabaya ve akıtılan tere rağmen yokuşu tırmanıp tepenin ardındaki çam ağaçlıklı yolda hafif yokuş aşağı gitmenin zevki tüm bu çabalara değer. hele hele ağaçların arasından deniz manzarası göz kırpıyorsa ve de rüzgar akan terlerinizi soğutarak sizi ferahlatıyorsa tüm bu eziyetler unutulup tatlı bir anı oluverir. siz önde sevgiliniz arkada kah pedal çevirerek kah çevirmeden yokuş aşağı giderek yarışırsınız rüzgarla ve ağaçların arasıda gözüken güneşle. ama yokuş biter eninde sonunda ve başka biri başlar....bu böyle devam eder durur.
  • isin en zevkli kismi pedali geri geri cevirmektir. sanki yokus yukari cikarken cevirilen pedallarin ocu aliniyormuscasina.
  • tüyden hafif olur insan.içinde birşeyler kıpırdar adeta.zevki yaşarak anlamak gerek.
  • bisiklete takilan kilometreyi ölçmek için bulunmaz firsattir.
  • ani bir frende, sıkılmak zorunda kalınan pren pabuçlarının çatırrt diye kopmaları sonucunda umduğunuzdan daha büyük bir tehlike ile karşılaşmanız an meselesi olacağı için dik bir yokuşta yapılmaması gereken atraksiyon
  • ön freni sıkmanız ile birlikte kullara uzak allaha yakın bir yaşam tarzına geçmeniz olasıdır.
  • frenleri patlak ya da zayıf bir bisikletle yapıyorsanız sıçtığınızın resmi olacak olay
    (bkz: sen sıçmanın resmini yapabilir misin abidin)
  • bir süre sonra uçmayı göze almak*
  • allahım keşke gidon olsaydım, pedal olsaydım da selede oturan ben olmasaydım...
    (bkz: frene basmak)
  • izmir'in belkahve mevkiienden gerçekleştirildiğinde tır neyim sollayabileceğiniz, telemetrede 70km/s hız okuyabileceğiniz(dağ bisikleti tabii ki, yarış bisileti ile 90ı aşmak mümkün zannedersem fekat yapacak bir de göt lazım onu), gözlüğe yapışan bilimum börtü böcek ile uğraşabileceğiniz tehlikeli aktivide. belli bir hızdan sonra ani fren kazayı getirir, durmayı
    değil.

esnasında lastik patlatmanın faciaya yol açacağı seyrüsefer tipi.

ayrıca uzun bisiklet yolculukların vazgeçilmez dinlendirici eylemi.

yavaş inişlerde bisikleti çukurun veya çıkıntının üzerinden atlatmanın/zıplatmanın ayrı bir zevk olduğu iniş biçimi.

toprak, taşlık ve mıcır zeminde yüksek kontrol yeteneği ve soğuk kanlılık gerektiren sarsıntılı yolculuk şekli.