*

• kemal tahir'in esir şehir üçlemesinin üçüncü ve son kitabı. milli mücadeleyi omuz omuza veren kişilerin cumhuriyet döneminde menfaatlerinin farklılaşmasını ve kendi aralarındaki çatışmalarını çok güzel yansıtıyor.
  • etkileşimli programda kullanıcının iki ya da daha çok seçenekten birini belirlemesi durumu.
  • (bkz: crossroads)
  • hayatının çeşitli evrelerinde insanın karşısına çıkar. bir murphy kanunu olmasından mıdır nedir, bilinmez, insan hep yanlış yolu seçer.
  • insan hayatındaki her ilişki bir yol ayrımıdır.
  • sabah 6'da staja gitmen gerekirken 90 dakika'nın tekrarını izlemek ve ekşi sözlük okumak ya da yatıp uyumak için tüm şartları zorlamak arasında yapacağın seçim belki de hayatındaki bir yol ayrımına işarettir.zira sabah uyanamayıp staja gidemezsen, buna yazmadığın özgeçmişin ve raporların da eklendiğinde hayatında ilerlediğin yoldan ciddi sapmalar gösterebilirsin.
  • mevcut seçeneklerin sadece birinde karar kılmak zorunda kalan kişinin içinde bulunduğu durum ya da süreç.
  • zafer ilbars'ın 15 mart 2007'de kadıköy dunia bardaki tematik film geceleri için yazdığı şiir.

george penceremden atladı. sırtında 666 şeklinde bir pençe. george kendi cenazesinden kaçıyordu.
    evim yol ayrımındaydı...
    birçok şeyin…

george dedi ki:
    "beni sakla!"

sonra yalpaladı...
    takatsizdi. düştü düşecekti.
    öldü ölecekti...

yapacak bir şey yoktu.
    evim kanalın dibindeydi.
    sıçanlar dolduruyordu seyrini akvaryumumun.
    hava ılıman sıcaktı.
    azgın bir tavşan alice’in deliğine dalmıştı, kırmızı başlıklı kızın ninesi torununa içindeki kurtları döküyordu.
    george can çekişiyordu.
    gerçekten yapacak bir şey yoktu.

hava soğuyordu.
    şeytan yaklaşıyordu, hissediyordum.
    pençesini atacaktı, solak ve uğursuz iştahıyla...

"hayatında hiç birini öldürdün mü?" diye sordu george."
    bir kadını bile öldürmedim" dedim şimdiye kadar.
    bir kadını bile öldürmeyen kimi öldürebilir ki?

george çıkardı cebinden isviçre çakısını.
    verdi güçlükle...

öldürmemi emretti.
    aklım yol ayrımındaydı...
    birini öldürmenin keyfini düşünüyordum.

ama george’du bu.
    alemlerin eğlenceli piçi.
    sersem sikin sıkı mahsulü...
    aldım elime çakıyı.
    delik deşik ettim george'un vücudunu.
    aradan 13 uğursuz saniye geçti.
    ölü george ve ben..
    george yüzünde gülümsemeyle öldü.

şeytan geldi öfkeyle, ateşli bir sabırsızlık ve ter içinde.
    ama o da ne?
    ters giymişti pabuçlarını…

ne adammışım ben be!
  • geneli iyi olmakla birlikte sonu pek bir zayıf biten kitap. kuvvetle muhtemeldir ki kemal tahir'in aklında bu seriyi devam ettirme niyeti vardı. zira esir şehir üçlemesinin bu son bölümünde hikâyenin bir çok kahramanıyla ilgili bir çok şey açıkta kalmıştır.
hesabın var mı? giriş yap