şükela:  tümü | bugün
  • son zamanlarda izlediğim en iyi türk filmlerden biriydi; belki de en iyisiydi.
    şener şen ve rutkay aziz başta olmak üzere oyunculuklar harikaydı. yer yer dram yer yer komedi filmin içinde çok güzel sentezlenmişti.
    yaşadığımız rekabetçi ve yorucu sistemi çok güzel eleştiren, gerçek mutluluk için doğru noktaları işaret eden, bir film olmanın yanında eğer bazı şeyleri görmeyi biliyorsanız yol gösterebilecek bir iş olmuş; emeği geçenlere çok büyük tebrikler.
  • bu sefer hiç yorumlara bakmadan izleyeceğim ön yargısız gireceğim dediğim ve öyle de yaptığım film. yoksa burdakilerin etkisiyle esas konuya odaklanamayıp eleştirilen kısımları tasdikler dönerdim muhtemelen. size de tavsiyem budur.
    filmin eleştirilecek yanları yok değil evet ama izleyiciye kattıklarının yanında onlar devede kulak kalır cinsten. herkesin kendinden bir parça bulabileceği ve sorgulayacağı noktalar oldukça fazla. gerçekten bir durup "peki benim hayattaki amacım ne?" dedirtiyor insana. bir kere hiç bir şey katmasa bile şener şeni seyretmek, altanın şiirlerini dinlemek çok iyi geldi. izlediğime asla pişman olmayacağım, yorumlara hiç aldırmadan izleyiniz.
  • --- spoiler ---

oğlum o psikiyatrist sahnesi neydi lan. yakışmış mı koca koca adamlara böyle vasat senaryolu özensiz bir film çekmek?

--- spoiler ---
  • gerçekçilikten feci uzak kalmış yavuz turgul filmi. şener şen'in de dediği gibi senaryo her şey. ve bu filmin senaryosu çooook klişe, oyunculuklar çok yapmacık, ilişkiler fazlasıyla sahte... üzüldüm açıkçası, o kadar yıldan sonra bir şaheser çıksın isterdim.

filmde bir özenme eksikliği hissettim hep. şunu da ekliyim iki saat kırk dakika boyunca sıkılmadım, çünkü hep umut ettim, acayip bir dönüşle düzgün bir yola gireceğini düşündüm. olmadı. senaryo çok sıradan sayın turgul. fazlasıyla üzgünüm.

besim karakterinin mazhar'a bağırdığı sahne çok komik geldi. oynayan abimiz nefeslerini ayarlayamamış, istemsizce gülümsedım. mert fırat keza rezil oynamış. şener şen, yirmi yıldır aynı mimiklerle oynuyor. üzücü, belki de son kez ertem eğilmez komedisine benzer bir filmde oynamalı...

rutkay aziz'i ise beğendim, zira o role oturmuş. şener şen'le yaptıkları muhabbetler hoşuma gitti.

filmin kamera çekimlerinde, nedendir bilmiyorum, bir kalitesizlik hakimdi. bu işlerden çok anlamam lakin 30 yıl önce çekilmiş muhsin bey'e bakın, çekimler çok daha kaliteli.

6/10.
  • elbette filmi begenip begenmeme durumu subjektif bir olgu.

ama senaryoda yukarida da bircok kisinin belirttiği sikintilarin yoruma cok acik yani yok

--- spoiler ---

kaza sonrasi sener sen'in gecirdigi donusum o kadar hizli ki seyircinin bu donusumu icsellestirmesi kolay olmuyor. aynada kendine bakip gulmeye baslayarak yeni hayat'a baslanmasi biraz hizli bir donusum. bu karakterin donusumu bu kadar hizli olunca karakter ile empati gercekten zorlasiyor

yavuz turgul sanki sinema degil de tiyatro oyunu yazmis ve yonetmis. sahnelerin gecisleri,oyuncularin tirad'lari...

karakterin bir cogunun derinligi yok daha once de soylendigi gibi. ayni zamanda cogu tek kutuplu. ya anne gibi acimasiz ya nur gibi sevgi yumagi. bu karakterler ile bag kurmak zor

sanatsal puanin artmasi icin araya serpistirilen entellektuel diyaloglar suni. onceki hayatinda yuzu gulmeyen şener sen'in torunlari tarafından bu kadar sevilmesi, annesinin şener şen'e karsi bu kadar sevgisiz olmasi, inandiriciligi zayiflatan unsurlar.

--- spoiler ---

konu şener şen olunca elbette beklentiler yukseliyor. ote yandan aciklamalari ile bu beklentiyi yukselten de biraz kendisi. bu filmle beklentilerin karsiligini izleyicilere verebildigini soylemek ise son derece guc. uzucu olan ise bundan sonra baska bir şener şen filmi gorecek olmamizin garantisi de yok.
  • filmi izleyip burda anlatan arkadaşım sanada selam olsun
  • son derece yeniliksiz, sıradan bi hikayeyi onlarca oscar almis ikinci dunya savasinin destanini anlatan schindler's list gibi 3 saatte anlatan koca yürekli yönetmen yavuz turgul'un filmi. benden caldigin 3 saati geri ver be adam. . sıkıcıydı arkadaslar. degmez gitmeyin boyle yerli filmlere. size saygi duymayan yonetmenlerin filmlerine gitmeyin. birakin batsin gisede.

--- spoiler ---

3 saat film cekmis adam en onemli sahne filme butun anlamini kazandiran kaza sahnesi cok ucuz duman efektiyle gecistirilmis.. cok akillisin dimi yavuz turgul hikayeyi ben aklimdan tamamlayacaksam ne anlami kaldi senin yonetmenliginin. ne versen gidiyo zaten. aglak suratli bi gariban koy sabah kadar aglasin millet. tembel adam. vallahi yazik.

kazadan sonra sener sen'in oynadigi karakterin yasadigi degisim ancak bu kadar keskin olabilirdi. filme giremedim ya adam 180 derece laps diye dondu ya. ama ortada herhangi bir neden yok. evini cocuklarini terketti vs. beynim yandi aq.

sonra, aglak kadinin hasta oglu 2 sahnede ölü gibi yatıyordu. ben ne o cocukla ne aglak yuzlu anasiyla bag kuramadim. valla ben anlamadim kadin icin kozanlilarin atolyesinde calismanin anlamini ve buyuklugunu.. hayati zordu ama neticede kozanlilarda calisirken de havyar yiyip sarap icmiyordu..

yani o olaylar esnasinda kadinin olaylarin ortasinda kalan cocugu korumasi filan. cok havadaydi. ya amk kusucam ya sizin su solcu romantikliginizden. soldan soguttunuz ya. solcu filmi cekmek istiyosan aklina gelen milattan onceki ingilteredeki tekstil makinalarinin kirilmasi mi? ulan etrafina bak en eski soven soylemleri soyletmissin yazik senin solculuguna. vicdani retci surekli portakal sıkıyor baglasana onun hikayesini bi yere ne anlattin ki 3 saatlik filmde suya sabuna dokunmadin be adam.

hava gunluk guneslikken filmin garibanın aglayacagi sahnede birden yagmur yagmaya basladi ya. vallahi beni sikin diye bagiracaktim artik.

ya hayat boyle bi sey iste her istedigin olmuyor dedigi sahne hele. kadin oyuncuya yumruk atmak istedim. o sahtelik bana batti ya. yeterin aq.

--- spoiler ---

aklimda birkac iyi oyunculuk kaldi sadece.

neticede dram yaptiginizi sanıyorsunuz arkadaslar yapamiyrosunuz. babam ve oglum guzeldi izledik bitti ya bem mecbur muyum babam ve oglum turevi filmlere maruz kalmaya. vizyonda yer kaplayip iyi filmlerin onunu kesmeyin bari. cetin tekindor bile en son babam diye babam ve oglumun devami gibi film cekti bi bitin ya.

bu de rutkay aziz kesinlikle filmin katalizoruydu. filmi o sacma bayginliktam kurtardi. allah rizasi icin bu adamin basrolunde oldugu adam gibi bi senaryo teklif edin de izleyelim.

eskiya donemi sinemadan para kazanilmaz zannettigin icin ovgu almak icin film yapıyordun eskiya da o kafanin urunu idi. simdi voli vurmak amaciyla film yapiyorsun ama hikayelerinin ici bos bosalmis..
  • spoiler icerebilir dikkat.

sener sen'i cok severim. baba gibi abi gibi hissederim kendisini. o yuzden bu filme mutlaka gitmeliydim.

film hakkinda en ufak bir fikrim olmadan gitmeyi tercih ettim. boylelikle filmi daha iyi hissedebilecegimi dusundum.

ben cok agir elestiride bulunmayacagim. filmin suresi biraz uzundu, nispeten kisa tutulabilirdi. annenin yureksizligi icin gercek disi diyeni duydum; emin olun bu gercek olabiliyor. konu cok farkli bir konu degil, konunun islenisi ise agir agir ancak ben filmde sıkıldıgımı hic hissetmedim.

rutkay aziz'in yine benzer bir rol ile karsimiza ciktigina katiliyorum ancak filmde seyircilerden en cok reaksiyon alan ve en cok gulumseten adam rutkay aziz'in oynadigi altan karakteri idi. araya giren zaman ile bitmeyen sogumayan dostluk izleyebilmek şahane. bu sahneleri izlemek icin bile gidilebilir.