• anlik yakit tuketimi yuzunden insani gaza basmaya sogutan alet. eskiden yol bilgisayari mi vardi? arabayi bagirtirdin 6000 devirde benzin falan harcanmazdi. bu alet gosteriyo, harcaniyormus meger.
  • mustafa sandal'ın ben çocukken dönen bi klibi vardı. aksiyonlu maksiyonlu değişik bir şey (şimdi araştırdım bir anda imiş şarkının adı).
    klipte, range rover'ın içinde, dizüstüyle bir şeyler yapıyordu mustafa sandal. ben o dizüstüyü yol bilgisayarı sanmıştım işte. laptop denen şeyin varlığından da haberim yoktu tabi.

birkaç sene sonra, ortaokuldan bi arkadaşım "abi yeni araba aldık* çok güzel yol bilgisayarı falan da var" dedi. "oo çok iyi lan interneti, haritası falan nasıl" dedim. "ne haritası amk menzili gösteriyo bitek" dedi.

bu da böyle bir anımdır.
  • gidilebilecek mesafenin artmasının yol bilgisayarının sapıtmasıyla alakası yoktur, anlık tüketim düştükçe hesaplamayı ona göre yapar mesafe uzar, anlık tüketim arttıkça mesafe azalır. otobanda sabit hızla 70 km gidince mesafe 70km azalacağına 60km artabilir bunda bir anormallik yoktur, aynı şekilde eğer yoğun trafikte 70km gidilirse mesafe 70 değil 170km birden azalabilir. ama benim de gözlemlediğim kadarıyla özellikle peugeot'lardaki yol bilgisayarları biraz işi abartabiliyor, normalde ortalama 11 litre yakan 307 uzun süre otobanda seyredince sanki 6 litre yakıyomuş gibi hesaplara girebiliyor ki eğer bu rakamlara güvenirseniz ilk rampada yolda kalabilirsiniz.
  • "yol bilgisayarı" gibi alengirli bir isme sahip olan, i$lev olaraksa kilometre sayacından biraz hallice aletin adıdır..

edit: burada bahsettiğim, bisiklet için olan yol bilgisayarıdır.
    kıçıkırık kilometre sayacı+toplam kat edilen yol+ortalama hız hesaplayıcıya da bilgisayar dersek artık ohooo..
  • ilk defa hangi dümbelek tarafından türkçeye yol bilgisayarı diye çevrildiğini merak ettiğim(sanırım türkiyede satılan bu donanıma sahip ilk otomobil 1990 model bmw 7 serisidir). orjinal ismi trip computer olan bir çeşit seyahat ekranıdır. birde özellikle bizim memlekette bir sürü şuursuz apti tarafından bu cihazların gösterdiği litre/100km cinsinden ortalama yakıt tüketimi* değerlerinin reelde gerçekleşen değerleri tutmadığı iddia edilir ki esasında özelikle anlık yakıt tüketimi* ve ortalama yakıt tüketimi* bilgilerini direkt olarak motor beyni*nden alır ve istisnasız piyasada satılan bütün otomobil marka ve modellerinde %2000 kesinlikte ve keskinlikte doğru sonuç verir bu cihazlar.

son tahlilde yok benim petrolden satın aldığım litreyi tutmuyor bu nanenin göstergesi diyorsanız orada sıkıntı otomobilde ve ekranda değil o yakıtı aldığınız petrol istasyonundadır onu da ben söyleyeyim.
  • iki türdür,
    birincisi çeşitli tüketim istatistikleri, lastiklerin durumu gibi şeyleri gösterir...
    ikincisi ise otomobilin ne akdar özelliği varsa onları kontrol etmenizi ve bulunduğunuz yerin yol haritasını gösterir.
    ikinci versiyon ülkemize yönelik gps destekleyen uydu sistemi olmadığı için pek kullanılmaz ve satın alınmaz.
    ayrıca
    (bkz: i drive)
  • zannedersin bu sistem böyle bildiğin bilgisayar!

bunun ilk çıkanlarını hatırlıyorum. ekranda sadece dijital bi saat yanında da dinlenen radyonun frekansı. başka bişey yok. tutup buna bilgisayar dediler, yediler milleti senelerce. sonraları araçtaki benzinin filan durumunu gösterenler, klimanın derecesi filan bunlar çıktı ama nafile. ulan hani bilgisayardı? nerde bunun klavyesi filan? nerden sokcaz cd yi neyin?

yeni yeni çıkmaya başladı adam gibi ekranlarda her şeyi gösterenleri. film izle, oyun oyna, gideceğin yolu bul filan...
    demek ki senelerce kandırıldı bu millet. ayıp lan yaptığınız valla ayıp!
  • şurada bahsedildiği üzere; (bkz: #25567444) bisiklet için olanları; hız göstergeleri için çok doğru bir sonuç vermese de, günlük aylık yaptığı kilometreyi merak edenler için idealdir. fiyatıyla üzen tümleşik bisikletlerle kullanılamıyorsa, bir ustaya bisikletinizi götürmek suretiyle taktırılabilir.
  • hakkında sözlük ahalisinin bilgisini merak ettiğim "comfort indicator" denen bileşeni içeren işe yarar zımbırtı
  • insanı değişik duygulara iten, ara ara sapıtan bir cihaz türü. şöyle bir olay geçti başımdan.

2000 dizel motorlu bir peugeot 407 ile samandıra'dan havaalanına abimi bırakacağım. deponun doldurulmasından sonra 390 km geçmiş. kalan benzinle de 560 km gidebileceğimizi söylüyordu yol bilgisayarı. samandıra'dan çıktım, havaalanına geldim. yaklaşık 70 km bir mesafe kat etmiş oldum. yol bilgisayarı 620 km daha gidebileceğimi söylüyordu.
hesabın var mı? giriş yap