şükela:  tümü | bugün
 • toyota'nin yaris tipi arabasinin yaninda verdigi promosyon bisiklet. iki ki$iliktir ve amaci, arabaya sigmayan yolculari rahat bir $ekilde ta$imaktir*
 • tl karşısında yarışan ölçü birimlerinin tekerlekli modeli.
  (ara: vites*)
 • ingilizce road bike denen şey.
 • le tour de france'da genellikle bmc marka bisikletler kullanılır.

  http://www.bmc-racing.com/
 • türkiye'de kısıtlı da olsa belli bazı parkurlarda kullanılması mümkündür.
  örneğin yaz kış demeden yağışın olmadığı her cumartesi-pazar caddebostan-sabiha gökçen hava limanı güzergahında bu bisikletlerle gidip gelen bir antrenman ekibi mevcut.
 • gerçekten çok hafif ve dayanıklı olması gereken bisiklet cinsi. yıllar önce bir milli sporcuda gördüğüm modelinin metal aksamı magnezyumdu ve sadece 1.5 kg ağırlındaydı.
 • ne bir motosikletin ne de son model bir arabanın asla veremeyeceği sürüş zevkini size verebilen, asfaltın altınızda aktığını hissettiren insanlık tarihinin en mükemmel icatlarından biri. bisikletin ağırlığıyla sürüş zevki ters orantılı bir şekilde artar. 6-7 kiloluk hafif karbon bir yol bisikleti şimdiye kadar tatmadığınız eşsiz bir sürüş zevkini tatmanızı sağlar. ama hafif olması bir bisikleti mükemmel yapmaya yetmez çünkü kadronun esnemezliği de sürüş kalitesi açısından oldukça önemli bir unsurdur. rigid bir kadro her zaman iyidir çünkü sürüş zevkini maksimum düzeyde hissetmek için kadronun esnememesi gerekir.
 • (bkz: cyclocross)
 • sanılanın aksine sadece düz yollarda değil, yokuşlarda da gayet iyi performans alınan, hatta hafifliği ve aerodinamik geometrisi nedeniyle diğer bütün bisiklet modellerine göre daha verimli bir şekilde tırmanılabilen, en iyi performansı asfaltta verse de gerekirse 23 mm ince lastikle bile araziye girilebilen, doğru kadro boyutu olduktan sonra 50 kiloluk insanın da, 150 kiloluk insanın da rahatça kullanabildiği bisiklet cinsi.

  hayır kızamıyorum da, zira ben de nedir-ne değildir öğrenmeden önce benzer hatalı fikirlere sahiptim, sonra sahibi oldum, zevkine vardım, aydınlandım.
  bilmemek ayıp değil, ama ne olur hayatınızda bir kere yol bisikletine binmediğiniz halde çok biliyormuş gibi sözlükte yalan yanlış ahkam kesip dezenformasyon yapmayın.
 • ağırlıklı olarak düzgün asfalt parkurda bisiklet kullanan ve performans odaklı kişilerin tercih etmesi gereken bisikletlerdir. candır, canandir, sürüş zevki bambaşkadır...

  porsche alıp "abi bu bozuk yolda rahatsızmış, çukur sevmiyor, sert bir sürüş tarzı var" demek ne kadar komikse "bu yol bisikleti mıcıra gelmiyormuş, çok rahatsız" demek de o kadar komiktir.

  hem bozuk yola, toprak parkura gelsin, hem de asfalta hızlıca gidebilsin diyorsan alırsın kendine cyclocross veya maşası kilitlenebilir bir hybrid, paşalar gibi kullanırsın.