şükela:  tümü | bugün
 • 4857 sayılı iş kanunu'nun 56. maddesinde belirtildiğine göre, yıllık izne gidecek işçiye 4 güne kadar verilmesi zorunlu olan bir tür ücretsiz izin.

  kanunun ilgili hükmü :

  "yıllık ücretli izinleri işyerinin kurulu bulunduğu yerden başka bir yerde geçirecek olanlara istemde bulunmaları ve bu hususu belgelemeleri koşulu ile gidiş ve dönüşlerinde yolda geçecek süreleri karşılamak üzere işveren toplam dört güne kadar ücretsiz izin vermek zorundadır. işveren, işyerinde çalışan işçilerin yıllık ücretli izinlerini gösterir izin kayıt belgesi tutmak zorundadır."
 • kıbrıs otelleri viralidir. istanbul, izmir vb. yerlere 2 gün yol + 1 gün su izni(ada'ya geçiş) ile tatilinizi 3+3=6 gün uzatmanızı sağlar. ben yaptım herkese tavsiye ederim.

  (bkz: kıbrıs'ta askerlik yapmak)
 • eğer tsk personeliyseniz;
  terhis mahiyetinde izin için sadece gidişte,
  izin süreniz bittiğinde hala askerlik yapacaksanız hem gidiş hem dönüş için,
  kullanabileceğiniz izindir. normal izininizde kullanırsanız terhis mahiyetinde izinde kullanamazsınız bu izini tek seferlik bir izindir yani.

  kaç gün olduğunun hesabı ise şu şekildedir;
  birliğinizin olduğu il ile izine gideceğiniz il (adnks'deki adres) arasındaki mesafe karayolları iller arası mesafe cetvelinde(ilçelerin hiçbir önemi yok)

  km ve gün cetveli ise şu şekildedir.

  * 0-800 km arası ise 1 gün
  *800-1600 km arası ise 2 gün
  *1600'den fazla ise 3 gündür.