şükela:  tümü | bugün
 • medeniyet olup olmadığı kullanım amacına bağlı olabilecek önerme...

  “atatürk’e soruluyor “doğu’ya okul mu, yol mu?”
  “yol yapın, ordu girebilsin” diyor."

  kaynaklardan biri

  edit: bakın laf filan sokmuyorum olum. lütfen!
 • yoldan kasıt bisiklet yolu ise katıldığım önerme.
 • --- spoiler ---

  jim jarmusch'un yönettiği down by law'da ormandan kurtulmaya çalışan karakterler harap olmuş bir şekilde nihayet yolu bulduklarında içlerinden tom waits*'in yol için hayranlıkla söylediği ilk kelime de medeniyet'tir.
  (recep tayyip erdoğan ile jim jarmusch ve tom waits'i aynı cümle içerisinde ortak bir paydada buluşturacağımı asla tahmin edemezdim, sinema işte.)

  --- spoiler ---
 • bugün yine başbakanın sarf ettiği cümledir.

  http://www.hurriyet.com.tr/gundem/24958036.asp

  medeniyet denilen benim bildiğim insanların rahat yaşayabildiği, park ve bahçe sıkıntısı çekmeyen, trafiği yer altına alınmış, güvenlik sorunları en aza indirgenmeye çalışılan, bir noktasından bir noktasına 2 saatte gidilmeyen şehirlerdir.

  kafasının estiğii yere yol yapmak, bunun için sayılı olan yeşil alanı yok etmek, var olan meydanları betonarme çöplüğüne dönüştürmek * pek medeniyet değil benim bildiğim kadarıyla.

  gerçi insanların rahatça nefes alabildiği, aileleri ile beraber vakit geçirebildiği, iki arkadaşın karşılıklı muhabbet edebileceği parklar yerine alışverişi teşvik eden, insanları güneşli günlerde suni ışık altında dolandırtan ve saat 22:00 oldu mu kapanan saçma avmler yapmak isteyen adam için medeniyet tanımı bakımsız yollar olacaktı elbette.
 • o zaman medeni ol ve artık yol al diyerek içimden cevap verdiğim cümledir.
 • zıkkımın köküne giden yolda ilerlemesini istediğim insanımsı sözüdür.
 • eğer yol demirden yapılmışsa doğru sayılabilecek olan önerme.
 • 2200 sene önce, roma imparatorluğu'nun medeniyet ya da en azından adalet bile götüremediği kolonilerine yollar yaparak gönül kazanmaya çalışmasıyla ortaya çıkmış; bilhassa medeniyetin en ileri merhalesine ulaşmayı başarmış milletler mars'a insan gönderme programlarına karar vermişken hala asfalt dökerek 2000 senelik medeniyet algısıyla medeni olunabileceğini sanan gafillerin kolaylıkla kabul edeceği önerme.

  şu da var; memleketin sadece karda kapanan köy yolları değil, yağmurda taşan dere yatağı yüzünden kapanan şehir yolları da henüz 19. yüzyıl medeniyeti seviyesine ulaşabilmiş değildir. bu yüzden başbakan da haklı, bizim hala yola ihtiyacımız var, yol ihtiyacımızı kapatamadık. orası kesin.

  ama ankara'yı lateral olarak bölecek 98 şeritli bir yol gerçekten bizi medenileştirecek bir yatırım mıdır, onu da bu işi bilen bir şehir plancısı, ne bileyim kent estetiği uzmanı falan değerlendirse daha uygun olur diye düşünüyorum. çünkü orada bir yanlışlık var bence. yol medeniyet, eyvallah. ama o yol pek medeni gibi görünmedi benim gözüme.

  (bkz: hoşgör'e gözlük)

  edit: imla ve noktalama