• "ana belirtileri bulantı ve kusmadır. baş ağrısı ,yüzde solukluk veya kızarıklık ,terleme, kokulara hassasiyet ve uyku haline neden olabilir." misal bende üsküdar beşiktaş motoruyla yapılan 5dk.lık yolculukta bile uyku yapar. bana kitap okumak iyi gelir, uykudan eser kalmaz. ama bilkent üniversitesi sağlık merkezi önlem için şöyle der;

araba ile seyahat

gündüz yolculuk etmeyi tercih edin
    pencere yanında oturun
    temiz hava gelmesi için camları açın
    birşeyler okumaktan kaçının
    dar kıyafetler giymeyin

otobüs ile seyahat

otobüste tekerleğin üstündeki koltuğa oturmayın

uçak ile seyahat

hafif yiyecekler yemeyi tercih edin
    kanatların olduğu bölgede oturun

gemi ile sayahat

gemi hareket halindeyken güvertenin ortasında oturun
    ufka bakarak seyahat edin
    gemide motor ve mutfak dumanından uzak durmaya çalışın

genel bilgi

yolculuk sırasında ağır ve yağlı yiyeceklerden kaçının
    mide bulantılarınızı önlemek için yolculuk öncesinde ilaç (emedur veya dramamine) içmenizi tavsiye ederiz.

http://www.bilkent.edu.tr/…heal/aykonu/3hareket.htm
  • şöyle bir çıkarım yaptım yol tutmasıyla ilgili. daha doğrusu yol tutmasıyla gelen uyku haliyle ilgili aslında.(çünkü kimilerini yol tutunca mide bulanıyor.)
    neyse gelelim sadede; benim gibi 5 dk.lık yolda bile uyuyan insanların, bebekken çarşafta sallanmak suretiyle uyutulduklarını düşünüyorum. böylece bünye ne zaman sallantıyla karşılaşsa uyku hali vuku buluyor.
  • bir arkadaşımın hocası yolculuk esnasında midenin titreşiminin doğal frekansına yaklaştığını bu nedenle de mide bulantısı oluştuğunu söylemiş. doğru mu bilmem, biraz araştırdım, bir referans bulamadım. bulursam söylerim.
  • arabada birşeyler okuduktan sonra çılgın baş ağrısı yaşayarak tecrübe ettiğim durum. çoğu kişide bulantı, kusma şeklinde oluşuyor. keşke benim de midem bulansa. nasıl bir pis baş ağrısı o, anlatılamaz.
  • bende otobüs yolculuklarından ziyade uçak seyahatlerinde bulantı şeklinde tezahür eden olay.
  • volkswagen golf'ün iyi yaptığıdır. kavşaklara falan 260 ile girersiniz, tok sesten bahsetmeyeceğim bile.
  • laga lugaya gerek yok "kusmak"
  • şu yaşımdan sonra yaşamaya başladığım hede.
    otobüsteyken midem bulanıyor kusmak istiyorum ama otobüsten inip temiz hava alınca anında geçiyor. yaşlanınca artıyor galiba.*
  • bu rahatsızlığı yenen arkadaşlar yeşillendirirse sevinirim
  • (bkz: seetroen)
hesabın var mı? giriş yap