şükela:  tümü | bugün
 • beynin iç kulaktaki denge merkezinden gelen "sarsıntı var, tutun bir yerlere" uyarılarını, gözden gelen "hayır oturmaktayım, sorun yok" sinyaliyle birleştirdikten sonra "n'oluyoruz ulan" demesi ve sigortalarının atması sonucu ortaya çıkan mide bulanması, baş dönmesi, soğuk soğuk terleme vs şeklinde belirtileri gösteren durum. kimi hassas insanlarda ciddi fobilere yolaçacak kadar güçlü görülmektedir. sürekli otobüsü kullananlarda etkilerinin alışma sonucunda zamanla azaldığı görülmüştür. ayrıca geçirici ilaçlar da üretilmiştir ama sinirleri uyuşturduğundan uyku getirici etkileri vardır. ecnebicesi motion sicknesstır.
 • "ana belirtileri bulantı ve kusmadır. baş ağrısı ,yüzde solukluk veya kızarıklık ,terleme, kokulara hassasiyet ve uyku haline neden olabilir." misal bende üsküdar beşiktaş motoruyla yapılan 5dk.lık yolculukta bile uyku yapar. bana kitap okumak iyi gelir, uykudan eser kalmaz. ama bilkent üniversitesi sağlık merkezi önlem için şöyle der;

  araba ile seyahat

  gündüz yolculuk etmeyi tercih edin
  pencere yanında oturun
  temiz hava gelmesi için camları açın
  birşeyler okumaktan kaçının
  dar kıyafetler giymeyin

  otobüs ile seyahat

  otobüste tekerleğin üstündeki koltuğa oturmayın

  uçak ile seyahat

  hafif yiyecekler yemeyi tercih edin
  kanatların olduğu bölgede oturun

  gemi ile sayahat

  gemi hareket halindeyken güvertenin ortasında oturun
  ufka bakarak seyahat edin
  gemide motor ve mutfak dumanından uzak durmaya çalışın

  genel bilgi

  yolculuk sırasında ağır ve yağlı yiyeceklerden kaçının
  mide bulantılarınızı önlemek için yolculuk öncesinde ilaç (emedur veya dramamine) içmenizi tavsiye ederiz.

  http://www.bilkent.edu.tr/…heal/aykonu/3hareket.htm
 • şöyle bir çıkarım yaptım yol tutmasıyla ilgili. daha doğrusu yol tutmasıyla gelen uyku haliyle ilgili aslında.(çünkü kimilerini yol tutunca mide bulanıyor.)
  neyse gelelim sadede; benim gibi 5 dk.lık yolda bile uyuyan insanların, bebekken çarşafta sallanmak suretiyle uyutulduklarını düşünüyorum. böylece bünye ne zaman sallantıyla karşılaşsa uyku hali vuku buluyor.
 • bir arkadaşımın hocası yolculuk esnasında midenin titreşiminin doğal frekansına yaklaştığını bu nedenle de mide bulantısı oluştuğunu söylemiş. doğru mu bilmem, biraz araştırdım, bir referans bulamadım. bulursam söylerim.
 • arabada birşeyler okuduktan sonra çılgın baş ağrısı yaşayarak tecrübe ettiğim durum. çoğu kişide bulantı, kusma şeklinde oluşuyor. keşke benim de midem bulansa. nasıl bir pis baş ağrısı o, anlatılamaz.
 • bende otobüs yolculuklarından ziyade uçak seyahatlerinde bulantı şeklinde tezahür eden olay.
 • volkswagen golf'ün iyi yaptığıdır. kavşaklara falan 260 ile girersiniz, tok sesten bahsetmeyeceğim bile.
 • şu yaşımdan sonra yaşamaya başladığım hede.
  otobüsteyken midem bulanıyor kusmak istiyorum ama otobüsten inip temiz hava alınca anında geçiyor. yaşlanınca artıyor galiba.*
 • (bkz: seetroen)