• yıllardır ülkemizde de yapılan teşekkür biçimi.

(bkz: hayırlı olsun kardeş ehliyet almışsın)
  • bunun bir de yol tarif etmek icin olani vardir.

bi gun nerde oldugunu bilmedigim bi yere gitmem icap etti. bi arkadas da o tarafta baska bi yere gidiyodu bana yolu gosterecek. onlu arkali gidiyoruz benim donecegim yere gelince once dortluleri yakti arkasindan sag sinyali yakti. ben kendisine selektorle tesekkur ettigimde tekrar dortlu yakti. adam meger trafigin sihirli dunyasinda yeni bi dil kesfetmis.
  • maalesef ülkemizde yol vermek göt vermeye eşdeğer görüldüğünden çok sık rastlamadığım durum. nadiren de olsa korna çalarak veya el ile teşekkür edip/almışlığım vardır. onun dışında ülkemizdeki genel olarak trafikte saygı durumu içler acısıdır.

(bkz: yol verilmez, alınır)

yoksa bu millet kolay kolay yol vermez kimseye.
  • ben yayaya yol veriyorum arkamdaki orospu çocuğu korna yapıyor niye durdun lan diye. iki saniye bekleyeceksin amın evladı.
  • arkadan uzunları yakmış bir araba geliyor siz de sol şerittesiniz sizden yol istiyor belli ki
    adamın arabası volvo sizinki toyota yaris
    içinizden geçiriyorsunuz "şimdi adam haklı arabası yağ gibi kayıyor bırakayım geçsin"
    ama o da ne sağınızda bir otobüs sizle aynı hızla virajı alıyor
    hatta burnu arada sizin şeride bile kayıyor
    geçmek için habire gazı köklüyorsunuz ki arkada götünüze yapışmış uzunları yakmış gelen volvoya yol veresiniz
    neyseee
    toyota yarisin de bi canı var ıhh lıyor artık araba siktin belamı diyor
    arkadaki de götündeee
    işte tam da bu anda sinyalinizi sola verin
    yani şarampole
    bu şu anlama gelir
    bilader sana yol vericem niyetim var ama arabamın gücü yetmiyor sağ taraf müsait değil yoksa sana bir garezim yok

yoook siz demek istiyorsanız ki ananın nikahı lan çok usta şoförsen sağımdan geç git ne taciz ediyorsun
    o zaman frene abanın kıpkırmızı lambalarınız yanacaktır
    arkadaki usta şoförse her türlü kendini kurtarır ama küfürü de basar hatta yolunuzu bile keser
    ama adam sadece gaza basmayı bilen bir sorumsuzsa ikiniz de geberir gidersiniz iyi olmaz

onun için ben birinci yolu daha ağır başlı buluyorum.

iş bu entry arkadan gelip uzunlarla gözümüzü ..kenler için ne yapmalı diye soran abi için yazılmıştır.
  • ülkemizde yol veren araba bulamayacağınız için gerçekleştiremeyeceğiniz teşekkür. bizim ülkede dörtlüler genelde, ters yola girdiğinizde, cadde ortasına park ettiğinizde işe yarar.
  • (bkz: dat dat)
    kornaya kısa aralıklarla iki kez basın hepsi bu.
  • gelişinden kırmızı ışıkta geçeceğini anlayıp beklediğim bir tanesi yaptı bunu geçenlerde. kırmızı ışıkta geçtiği için bana yeşil yandığı halde kafa kafaya çarpışmayalım diye durup yol verdim o da bana teşekkür etme manasında kafasını salladı. ne kibar insanlar var şu dünyada...
  • bu duruma şaşırılmasına ben şaşırdım, hakkında başlık açacak kadar garipsenmesini ben garipsedim.

insanlar oturmuş bir de "ben zaten yol verene korna çalar, sollayana göz kırpar, sollatanın silecek suyunu koyarım" diye trafikte teşekkür eden kitleden olduğunu belirtme gereği duymuş.

ya arkadaş bu çok normal değil mi anlamadım. elbette teşekkür edeceksin, elbette yol verene, hiç de yapmak zorunda olmamasına karşın sana kıyak yapana ama flaşörle ama klaksonla ama elle ama götle teşekkür etmek beginner seviyesinde medeniyet göstergesi. bunun hiç yapılmadığı bir yerde yaşıyorsanız yaşadığınız yerle ilgili sıkıntı var demektir. ülkemiz şöförleri bu konuda iyi, arada orospu çocuğu olacak tabi, olmazsa olmaz.
  • kornayla bir anlık bir dıt yapmak bu kadar zor olmamalı. bu, belki sizin için önemsiz gibi gelebilir ama karşı taraf için epey sevindirici bir durum. özellikle yol vermek için epey uğraşmışsa.

mesela geçen gün mahalle arasında giderken karşıma bir araç çıktı. aracın iki metre geri gidip bana yol açması ikimiz için de rahat olacakken adamda herhangi bir hareket görmedim. yollar dar, virajlı, zırt pırt da insan yürüyor. neyse ben biraz geri gideyim elbet boş bir yer bulurum diye belki 50-100 metre yol gittim. adam da orospunun son çocuğu gibi bastı geçti. küfretmeyeyim dedim ama anılarım canlandı.

bir kere de trafik polisi yol vermişti. teşekkür etmek için kornaya bastığımda o da "eyvallah" anlamında kornaya basmıştı.

bazı arabaların kornası bir tuhaf. kısa dıt yapamıyorsun, illa uzun çalacak, uzun korna da küfür oluyor. yani adama teşekkür etmek isterken küfrediyorsun resmen.
hesabın var mı? giriş yap