şükela:  tümü | bugün
  • yolculuk etmekten kaynaklanan yorgunluk...
    fiziksel bir yolculuk olabilir, sirt cantasinin izi cikmistir sirtta, bacaklarin iki adim daha atacak hali kalmamistir ama uyursan olursun misali bir kere oturulursa bir daha ayaga kalkamamak gibi bir tehlike soz konusudur...
    derinlere inilmis olabilir, soru sormaktan, soru soramamaktan, cevap aramaktan, cevap bulamamaktan halsiz dusulmustur, iki kelime daha konusacak hal kalmamistir ama sustukca siranin yakinlara bir yere gelecegi gibi bir halk inanisi da vardir bir yandan...
    sadece yol yorgunluguna duskunlukten yol tepenlerin sonunun hayirli olmayacagi da soylenir - bu yorgunlugun ustune gidilen yolun aslinda bir arpa boyunu asmadigini gormek ayri bir tad katar...
  • jet lag bu olayın kremasıdır.
  • orta şekerli bir yorgunluk kahvesi, ılık bir duş ve sıcacık bir yatak ile dindirilen yorgunluk hali...
  • bayram öncesi ve sonrası genel resmi tatillerde ve özellikle kış ayları yolculuk etmeye çalışanların başına gelebilecek durum.misal ki şeker bayramı dönüşü izmir istanbul arasını 20saatte alarak ve balıkesir dolaylarında 6saat kadar karda mahsur kalarak kendi rekorumu kırmış bulunmaktayım.
  • saatlerce ayni yerde oturmaktan ve rakim farkindan dogan asiri yorgunluk durumudur. bavullari eve tasiyincaya kadar normalken eve girildiginde had safhaya cikar. duruma göre ayaklar siser, bacaklar hareketsizlikten yürümeyi unutur.
  • önceden bir koşuşturma, uykusuzluk da varsa yol yorgunu olmak paso yolda uyuyup, eve gelip uyuyup, muhtelif yerlerde uyumaya çalışmak gözlemlediğim kadarıyla.
  • üniversite hayatı boyunca çok sık yaşadığım yorgunluk.

yoğun başağrısı ve uykusuzlukla içinde girerdim evime. valizi bir kenara bırakır, derhal yemek söyler ya da vakit geç ise bi makarna haslayıp sessizlik içinde yerdim. sonra saat kaç olursa olsun mutlaka odama gider yatağıma bırakırdım kendimi. uykuyla uyanıklık arasında geçen saatler dinlenmekten çok yorardı sanki beni. ama o sessizlik ve felç hali her defasında daha çok hoşuma giderdi.
  • yolculuk esnasında gözlerin çok daha fazla gözlem yapmasından ötürü, uyku sürecinde, diğer yorgunluklara oranla çok daha fazla rüya gördüren yorgunluktur. dakika başına saçma sapan bir rüya düşer neredeyse.
  • dinlenmekten başka çözümü olmayan yorgunluk.

çok acayip değil mi ama.. oturmaktan yoruluyorsun ve yine aynı şekilde de yorgunluğunu atabiliyorsun.

keşke bulutlar bu kadar yukarıdan uçmasaydı.
  • istanbul'dan kastamonu'ya ilk uzun yol tecrübesini edinmek üzere hususi otomobilin şoförlüğünü yapmak , 10 saatlik yolculuk süresince yalnızca iki sefere mahsus on beş dakikalık çay molası vermek akabinde herkes horul horul uyurken esnemekten gözlerin yaşarması yine de inat edip kastamonu'ya kadar tapa gaz gitmek ve en nihayetinde köye ulaşıldığında herkes birbiriyle kucaklaşırken , en yakın yatağın kaç metre mesafe de olduğunu öğrenmek için çaba göstermek. en güzel kısmı ertesi gün uyanıldığında yol yorgunluğundan sonra ki uykunun tadı hala damakta kalıyor . tabi.