şükela:  tümü | bugün
 • daha kötüsü olan durumdur.
  (bkz: savaş uçaklarında hostes olmaması)
 • yolcuların tepesinde açılabilen cam tavan olmadığı içindir.
  fırlatsa da beynin demir tavana mı yapışsın?
 • savaş uçaklarında fırlatma mekanizması yüksek süratle istikametin ters yönüne kapağın uçması ve koltuğun yüksek basınçla havaya fırlaması sonucunda gerçekleşir, bazıları top gun filminde goose karakterinin nasıl öldüğünü hatırlarlar, aynı durumun yolcu uçağında gerçekleşme olasılığı oldukça yüksek olduğundan tek parça halinde tavanın açılıp tüm yolcuların aynı anda fırlaması sağlanamayacağından ve yapılacak harcamanın oldukça yüksek maliyet getirmesi sebebiyle denenmeyen bir durum.

  düşünsenize fırlatma esnasında 1 den 12 numaralı koltuklar fırlamışken arkasında kalan koltuklar tavana çarpıyor, malum 40 metrelik bir tavan tamamen üzerinizden kopup gidene kadar 900 km hızla giden bir uçak içerisinde yaklaşık 20 salise zamana ihtiyaç var.
  ayrıca uçağın tavanı yırtıldığı anda kabin basıncının ortadan kalkmasıyla ağzınızla götünüzün yer değiştireceği gibi durumlarıda hesaba katarsak, uçak içerisinde savaş uçağı pilotları gibi maskeyle fırlatılmayı bekleyerek yolculuk yapacamayacağınızıda bu hesaba eklersek, neden böyle bir fikrin hayata geçirilmediğini sanırım anlamış oluruz.
 • yolcu ucaginin dusme olasiligi 11 milyonda birmis, bu durumda olmamasi cok normal.

  * ayrica eglence olsun diye yolcularin basacagini hesaba katarsak felakete sebep olabilecek hadise.

  * dogrusu 14 milyonda birmis.
 • yolcu uçağının kendisi için dev bir paraşüt yapılırsa daha tasarruflu halledilecek olan sorun.
  ne uğraşacan 360 koltukla, hatta 780 koltukla teker teker.
  yaparsan dev gibi "bir tane" paraşüt, efil efil süzülürsün, yere rahat rahat dışardan manzara izleyerek düşersin.
  işte bunlar hep zihni sinir.
 • fırlatma koltuğunun kullanımını yolcuların inisiyatifine değil de otomatik bir risk sistemine bağlarsak felaketin önüne geçip, milyonda bir dahi olsa büyük felaketlerin önüne geçilmiş olur.
 • uçak döne döne düşerken yolcular camdan paraşütle süzülen pilotlarını görüp gider ayak içleri burkulmasın diyedir.
 • muhtemelen maliyetinden dolayıdır ama benim anlayamadığım husus fırlatma koltuğu diyince herkesin tavan açılıp koltukların fırlatılmasını düşünmesi oldu. arkadaş illa fırlatacaksın diye bir husus yok, raylı bir sistem yap, uçağın kuyruğuna da bir kapı, milleti oradan tahliye et. her koltuğa da bir paraşüt. oh mis.